Başkan Akın; “Türkiye nasıl kötü yönetiliyorsa; Elazığ da o derece kötü yönetiliyor” « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

tempobet giriş tempobet

Pendik escort

Başkan Akın; “Türkiye nasıl kötü yönetiliyorsa; Elazığ da o derece kötü yönetiliyor”

Bu haber 14 Ekim 2020 - 15:05 'de eklendi.

Saadet Partisi Elazığ İl Başkanlığına kısa bir süre önce atanan Abdullah Akın, Kültür Park’ta basınla tanışma toplantısı düzenledi. Toplantıda, Türkiye’nin kötü yönetildiğini belirten Başkan Akın; “Türkiye nasıl kötü yönetiliyorsa Elâzığ’da o derece kötü yönetiliyor” diyerek, Şehrimizin büyük bir felaket geçirdiğini anımsattı ve “Bu felaketin travmalarını atlatmak öyle kolay değil. Eğri cetvelle düz çizgi çizilmez bunu insanlarımız artık biliyor ve bunun cevabını sandıkta en güzel şekilde cevabını verecektir.”  İfadelerinde bulundu.

 

 

Haber: -Aysun ÇETİN- Remziye KÖKBURİ

Uzun bir süreden beri Saadet Partisi İl Başkanlığını yürüten İbrahim Hacıbekiroğlu’nun yerine geçtiğimiz günlerde Genel Başkan Temel Karamollaoğlu tarafından Abdullah Akın atandı. Çiçeği burnunda yeni Başkan Abdullah Akın, basın mensuplarıyla tanışma toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda ülke ve Elazığ gündemine dair birçok konu hakkında değerlendirmede bulunan Akın, “Ülkemize genel olarak baktığımızda milletimizin bir yalana inandırıldığı sonucu ile karşılaşmaktayız. İnsanların şu anki düzene uymaları durumunda huzur ve mutluluk bulacağına inandırılmışlardır. Ancak gelin görün ki aslında kurulan bu düzen sadece ve sadece bir sonuca hizmet ediyor. Nedir o sonuç. Milletimizi borca esir edip, ahlakını yok etmektir” dedi.

DÜNYANIN HER YERİNDE DIŞ GÜÇLERİN DESTEĞİ İLE İŞ BAŞINA GELMİŞ

İKTİDARLAR VAR

Bu devletin ana gelir kaynağının milletten toplanan vergiler olduğunu ifade eden Başkan Akın, “Bu vergiler memurumuzdan, işçimizden, çiftçimizden, işadamımızdan yani özet olarak her vatandaştan doğrudan veya dolaylı olarak alınmaktadır. Bir işadamı10’larca personeliyle, alın teri dökerek her türlü zorluğa ve çileye katlanarak üreterek vergi verir. Bu ülkede bir asgari ücretliden bile sadece 300 lira civarında vergi kesilmektedir. Evet yanlış duymadınız bu ülkede işçi vergisi diye bir vergi vardır. Maaş alan herkesin maaşından vergiler kesilmektedir. Yediğiniz içtiğiniz her şeyde vergi vardır. Daha saymakla bitmez bu vergiler. Tüm bu toplanan vergiler devletimize milletimize helal hoş olsun. Ancak şu iyi bilinmelidir ki milletimizin bu helal kazancı alınıp emin olmayan ellerde har vurulup harman savrularak milletimiz daha da fakirleştirilmektedir.” diye konuştu.

“BUGÜNKÜ HÜKÜMET, İSRAFTA TARİHTE GÖRÜLMEMİŞ BİR NOKTAYA GELDİ”

Milletin nasıl fakirleştirildiği yönünde bazı iddialarda bulunan Akın, “ Bugünkü Hükümet israfta tarihte görülmemiş bir noktaya geldi.” Diyerek kimsenin bu duruma “DUR” demediğini ve “valilerin, belediye başkanlarının, müdürlerin, idarecilerin bindiği lüks otomobiller, lüks makam odaları, gereksiz ve önceliği olmayan kamu binaları vs. milyonları buluyor bunlar. Söz konusu lüks araçların rölantide çalışırken harcadığı yakıtı bile bu esnaf kardeşimiz, bu asgari ücretli emekçi kardeşimiz ödüyor. Nasıl ödüyor bu millet, verdiği vergilerle.” İfadelerini kullandı.

“PLANSIZ, PROGRAMSIZ YATIRIMLARI İLİMİZDE DE GÖRMEKTEYİZ”

Konuya ilişkin Elazığ özelinde de bir değerlendirme yapan Başkan Akın, Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi plansız programsız yatırımlara İlimizde de şahit olduğumuzu dile getiren Akın “Bir bakıyorsun Elazığ’da bir belediye başkanı gelmiş bütün çöp kamyonlarının üzerine, bütün parklara, duraklara kendi ismini yazdırmış. Yahu senin belediye başkanı olduğunu zaten herkes biliyor ne gerek var bu israfa. Milletin bu kadar sorunu varken bu mudur senin sorunun. Yeni gelen başkanın işi yok ki onları kaldırtsın. Bir bakıyorsunuz kısa zaman önce bir çalışma yapılıyor, olmadı denilip tekrardan kaldırılıp yeniden yapılıyor. Niçin düşünüp planlayıp yapmıyorsun da bu milletin parasını heba ediyorsun. Yine Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi plansız programsız yatırımların bir benzerini de ilimizde görmek mümkün. Yatırımlardaki gereksiz lükse düşkünlük ve şatafat şu an sadece geri kalmış ülkelerde ancak görülebiliyor. Bir tarafta Basit bir restorasyona aktarılan bu milletin milyonları varken, diğer tarafta bir bakıyorsunuz deprem olmuş, ardından salgın hastalıkla boğuşan Elazığ’ımıza yapılacak, ulaştırılacak yardımlar çok görülüyor” dedi.

“BU HÜKÜMET DE MİLLETİMİZİN PARASINI ALIP FAİZE AKTARIYOR”

“Türkiye’de durum Elazığ’da da durum aynıdır” diye konuşan Akın, Elazığ’da depremde ağır hasar görmüş evlerin yeniden yapılması için vatandaşların bankalara mahkûm edildiği iddiasında da bulunarak; “ Bu ülkede paradan para kazanan, hiçbir emek sarf etmeden para kazanmak istiyorum diyen insanlar ve kuruluşlar var. Hükümet para lazım olduğu zaman bu kişilerden faiziyle geri ödemek koşuluyla para almaktadır. Ve sonrasında bu borcu ve faizini milletten aldığı vergilerle ödemektedir. Yani bu tarafta işçisi memuru esnafı sanayicisi can hıraş bir şekilde çalışıp vergi veriyor, bu hükümet de milletimizin parasını alıp faize aktarıyor. Bu millet kendine soruyor Niçin ben yaşayacak kadar para alamıyorum? Niçin bir işim yok? Niçin bir araba almak bile benim için hayal? Çünkü para faize gidiyor. Niçin faize gidiyor Çünkü borçlar alınmış Niçin borçlar alınmış Çünkü kamuda israf yapılmış lüks otomobillere lüks kamu binalarına aktarılmış, başkan odalarına banyo yapılmış, gereksiz yatırımlara aktarılmış, sanayiciye verilmemiş.” Diye kaydetti.

ÜRETİME DAYALI BİR KALKINMA MODELİ İZLENMEMİŞ”

Konuşmasını sürdüren Başkan Abdullah Akın, Türkiye’de üretime dayalı bir kalkınma modeli izlenmediğini söyleyerek; hükumeti eleştirdi ve “milletimiz büyük bir borç batağına girmiş. Artık borçların faizini bile zorlukla ödüyor bu milletin vergileri. Borcu yeni borçlarla kapatıyor bu hükümet artık. Çünkü vergiler bunları karşılamaya artık yetmiyor. Biz ne diyoruz? Milli kaynaklardan ihtiyacımızı karşılayalım, para faize, israfa, yolsuzluğa gitmesin. Milletin cebine girsin istiyoruz. İşte bu iki cümleye milli görüş derler. Oradan birileri çıkmış diyor ki efendim güzel şeylerde yapıldı. Yapıldı da hangi parayla kaç katına yapıldı. Niçin bunu da söylemiyorsunuz. Hükümet 1bina yaparken bir bina müteahhit firmaya yetmez 1 binada Siyonist bankalara yapıyor. Çünkü aldığı para faizli borç paradır. Eğri cetvelle düz çizgi çizilmez bunu insanlarımız artık biliyor ve bunun cevabını sandıkta en güzel şekilde cevabını verecektir.” dedi

Yapılan yolsuzluklara dair de konuşan Akın, kişiye özel; sadece bir firmayı ya da bir markayı işaret eden ihalelerin, adam kayırmanın, liyakatsiz kişileri iş başına getirmenin, kendi adamını işe koymak gibi şeylerin artık normal bir durum haline geldiğine dikkat çekti.

“TÜRKİYE, BAŞTA EKONOMİ OLMAK ÜZERE DEVASA PROBLEMLERLE KARŞI KARŞIYA”

Başkan Akın konuşmasının devamında; Türk milletinin yaşadığı çöküntünün nedenlerini sıralayarak; “Türkiye, başta ekonomi olmak üzere devasa problemlerle karşı karşıya. Asıl konuşulması gereken gerçeklerin üzeri örtülüyor. Şu an bir gerçek var ki toplum bir infial yaşıyor. Bu infialin altında yatan en önemli sebeplerden birisi mevcut ekonomik şartlar, Milletimizin yaşadığı geçim sıkıntısı ve adalete olması gereken güvenin kaybolmasıdır. Bugün Türkiye’nin asıl gündemini özetlersem; er gün gencecik evlatlarımızı toprağa vermek zorunda kaldığımız terördür. Türkiye’nin gerçek gündemi çöken ekonomidir. İşsizliktir. Devletin bütünüyle üretime dönük yatırımlardan el çekmesidir. Artık sürdürülemez hale gelen iç ve dış borçtur. Bitirilen tarım, yok edilen hayvancılıktır. Çöken eğitim sistemimizdir. Adım adım yok olan ahlaki değerlerimizdir. Kaybolan adalet duygusudur. Dış politikada yaşanan krizlerdir. Faize ayrılan milyon dolarlardır.” İfadelerini kullandı.

“TÜRKİYE NASIL KÖTÜ YÖNETİLİYORSA ELÂZIĞ’DA O DERECE KÖTÜ YÖNETİLİYOR”

Türkiye’nin kötü yönetildiğini belirten Başkan Akın; “Türkiye nasıl kötü yönetiliyorsa Elâzığ’da o derece kötü yönetiliyor. Nereden başlayacağımı  bilemiyorum! Şehrimiz büyük bir felaket geçirdi! Bu felaketin travmalarını atlatmak öyle kolay değil! Depremin üzerinden 10 ay geçmesine rağmen Elazığ, yıkılan evinin, kapanan işyerinin sıkıntısıyla her geçen gün daha da perişan olan insanların yaşamaya çalıştığı, yıkık ya da yıkılmak için sıra bekleyen, binalardan oluşan, toz toprak içindeki görüntüsüyle harabe bir kent hâline gelmiştir. Yüksek oranda göç veren, geleceği belirsiz, sahipsiz bir Elazığ’da konuşacak o kadar çok konu var ki saatlerce konuşabiliriz.” dedi.

“ORTA HASARLI BİNLERCE YAPI  KADERİNE TERKEDİLDİ”

Yeni Revize İmar Planını da eleştiren Başkan Abdullah Akın; “Elli, altmış hatta yetmiş yıllık eski evlerde oturuyoruz. Bunların çoğu depreme dayanıklı olmayan evler. Şayet 24 Ocak 2020’de 7 ve 7’den daha şiddetli bir depremi yaşamış olsaydık Elazığ’daki evlerin emin olun yarısı yerle bir olmuştu! Binlerce ev orta, ağır ve hafif hasarlı olarak depremi atlattı. Ağır hasarlı 14 bin 700 bina aralıklarla yıkıldı. Orta hasarlı binlerce binaya gelince bu binalar emin olun kaderine terkedildi! Elazığ halkının büyük çoğunluğu memur ya da işçidir. Bu dar gelirli ailelerin orta hasarlı evleri yıkıp yeniden yapmaları mümkün değil! Bunu Yöneticilerimiz de, Belediye Başkanımız da biliyor! Yöneticilerimiz Devletin güçlendirme için yardımda bulunduğunu ya da bulunacağını söyleyebilir. Bana göre Devletin vereceği 27 bin lira ile bu binalar sağlıklı bir güçlendirmeye tabi tutulamaz! Kaldı ki bu işin uzmanları olan mühendisler bile 40-50 yıllık binaları güçlendirme yerine yıkıp yeniden yapmak lazım diyorlar! Orta hasarlı binalarda oturanlar ise bir çıkmazın içindeler! Ne yapacaklarını bilmiyorlar. Bu belirsizliklerin temel kaynağı yeni revize edilen “imar” sorunudur.” Diyerek konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“ŞERİFOĞULLARI, KAT ARTIRIMI KONUSUNU ŞEHİRCİLİK BAKANINA BAĞLAYARAK İŞİN İÇİNDEN ÇIKAMAZ!”

“Sayın Şerifoğluları, 24 Ocak 2020 depremini bir fırsata çevirebilseydi, Elazığ’ın bütün binalarını hepten yenileyebilirdi. Evet, yenilenebilirdi diyorum. Nasıl mı? Ağır hasarlı binaları zaten devlet yapıyor. Orta hasarlı ve hafif hasarlı binaları da kat artırımına gidilerek müteahhitler kanalıyla yeniden inşa edebilirdik! Sayın Cumhurbaşkanı’nın dikine mimariden vazgeçelim demesi Elazığ için uygulanmamalıydı. Çünkü deprem öncesi Elazığ’da 15’den 27. kata kadar yapılan çok sayıda bina vardı. Peki, bunları nereye koyacağız? Bu çok katlı ruhsatları iptal mı edecek Sayın Başkan? Bazı mahallelere 5 kata 12 kat verilirken, bazı mahalleler 5 kat iken yine 5,bazı caddeler de 8 kat iken yine 8’de kalması akılla izah edilebilir mi? Hâlbuki deprem yönetmeliğine göre kat artırımı yapılacak olan bu binalar elbette güvenli inşa edilecekti. Sayın Belediye Başkanı kat artırımı konusunu Şehircilik Bakanına bağlayarak işin içinden katiyen çıkamaz! Elazığ’ı tümden yenileme fırsatı varken, şimdi yamalı bohça olarak kalmayı sürdürecektir! Elazığ’da kentsel dönüşüm, plânlama, proje ve uygulama çalışmaları bugüne dek geciktiği için, daha da önemlisi yetersiz kaldığı için kerpiç evlerin yoğun olduğu ve her ân yıkılma tehlikesi bulunan konutlardan oluşan Kızılay (Kesrik), Aksaray (Yığınki) ve Sürsürü Mahalleleri ’ne öncelik verilmesi gerekirken, tam aksi yapıldı. Buralar kentsel dönüşüm yerine “evsel dönüşüme terkedildi.”

“ŞEHRİMİZ, 3 TARAFI SULARLA ÇEVRİLİ OLDUĞU HÂLDE SUSUZLUKTAN KIRILIYOR”

Toplantıda, Elazığ’ın su ve sulama problemlerini de dile getiren  Başkan Akın; “Dört tarafı sularla çevrili bu güzel Memleketimde, Elâzığ Uluova’da tarımsal faaliyetler “susuzluk” gerekçesiyle durduruldu. Yıllardır hayata geçirilemeyen Kuzova Projesi iflas etti, üretici perişan oldu. an şu Şehirde 2007’de Hamzabey Barajı’ndan getirileceği açıklanan içme suyu 2020 yılında zar zor ulaştırıldı. Ulaştırıldı dedim amma, bu kadar sabredilmesine rağmen, su kesintileri artarak devam ediyor. Deprem dolayısıyla yıkılan evlerin verdiği kirlilik ve toz yetmezmiş gibi bir de halkımız susuzlukla mücadele ediyor. Sahi Belediye başkanlığı seçimleri döneminde dile getirdiğimiz “arıtma” tesisi hakkında bilgisi olan var mı? Yeni bir tesis yapıldı da bizim haberimiz mi olmadı? Yoksa arıtma tesisi çevresinde bulunan, lağım sularının karıştığı su kuyulardan su içmeye devam mı ediyoruz?” açıklamalarında bulundu.

“ŞORŞOR DERESİ ISLAH PROJESİ; YILAN HİKÂYESİNE DÖNDÜ!”

Şorşor Deresi Islah Projesi’nin yılan hikayesine döndüğünü aktaran Akın; “Şorşor Deresi ıslâh projesi çalışmaları yıllarca uzadı, tıkandı. “Bitti, bitecek, bitiyor” denildiği hâlde çözümü yılân hikâyesine döndü. Başbakanların ve Cumhurbaşkanımız vaatlerine konu olan Şorşor Deresi’nin Akıbetinin ne olacağını inanın merak ediyorum… O bölgede yaşayan, hayal kırıklığına uğrayan vatandaşımız halen mağdur, halen pis kokular ile mücadele ediyor.” Dedi.

“VAR OLAN DOĞAL GÜZELLİKLERİMİZİ DE  DEĞERLENDİREMİYORUZ”

“Elazığ iyi yönetilmediği için var olan doğal güzelliklerimizi de değerlendiremiyoruz.” Diye konuşan Akın, “ Elazığ’ın; Hazarbaba Dağı ile Kayak Merkezi’nin, turizm gelişim bölgesi teşviklerinden de yararlanılarak, yatırımcılar tarafından yapılacak konaklama, dinlenme tesisleri (otel, restoran) ile ulaşım ve taşıma araçları (hafif raylı sistem, teleferik vs) vasıtasıyla şimdiye kadar kış ve yaz turizmine açılmasını sağlayamadık.” Şeklinde konuştu.

“MODERN BİR SANAYİ SİTESİNE NE ZAMAN KAVUŞACAĞIMIZ BELLİ DEĞİL”

Elazığ Sanayi Sitesinin, yeni yeri tartışıldığı ve anketlerle esnafa ve halka görüş sorulduğu hâlde, 4 yıla yakın bir süredir akıbetinin meçhûl biçimde sürüncemede kaldığını dile getiren Akın, kentimizin modern bir sanayi sitesine ne zaman kavuşacağının da belli söyledi.

“ÇÖZÜM BEKLEYEN ÇOK SORUNUMUZ VAR”

Başkan Akın konuşmasının sonunda; “Elâzığ’ın sorunları tek bunlar mı? Hayır… Çarpık ve Plansız kentleşme, Altyapı ve Otopark yetersizliği, Şehir içi Yolların bakımsızlığı, Mahalleler arası gelişmişlik farkı, ulaşım problemleri…Konuşacak ve çözüm bekleyen çok sorunumuz var.” Diyerek sözlerini noktaladı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.