SP Elazığ İl Başkanı Abdullah Akın, yerel seçimlerinin belki de en çok merak edilen sorularından birine kutupta ittifak var mı? Şeklindeki sorumuza temkinli davranarak cevap verdi. Başkan Akın; “Biliyorsunuz milletvekili seçimlerinde bir ittifak yapıldı ve Elazığ’da Cumhuriyet Halk Partisi’nin oyları 37 binden 77bine çıkarıldı. İttifakın oyları ile birlikte” dedi.

“Genel seçimlerde CHP listelerine verilen oyların 30 binden fazlası saadet partisi adayı olarak bizimdi”

Genel seçimler sonrası bu seçim sonuçları özelinde ölçüm yaptıklarına da değerlendiren Başkan Akın; “ Bu konu özelinde son bir ay içerisinde iki kez anket yaptık. Bu oyların 30 binden fazlasının Saadet Partisi adayı olarak bizlere ait olduğu ortaya çıktı. Bunu verilere dayalı olarak ifade etmek istiyorum. Geri kalan kısımlarda da diğer partilerimizin katkıları var. Diğer adayların da kendi etki alanları olduğu için onların da katkıları olduğunu düşünüyorum. Tabi bu büyük bir kazanım ve de güzel bir sinerji oluştu” dedi.

“Genel merkezler düzeyinde henüz ittifak çalışmaları netlik kazanmadı”

Açıklamasını sürdüren Başkan Akın; “Genel seçimler sonucunda bundan kaynaklanan böyle bir sonuç ortaya çıktı. Yerel seçimlerde de böyle bir ittifakın olması noktasında il başkanı olarak bir kanaatim var. Ancak Genel Merkezler düzeyinde de bu çalışmalar henüz netlik kazanmadı. Bizim görüşlerimiz bu yönde olduğu için bu görüşlerimizi de genel merkezimize arz ediyoruz. Onlar da bunu mutlaka dikkat alacaklardır diye düşünüyorum” dedi.

“Seçim gününe kadar daha çok şey değişir”

Başkan Akın; “Bir ittifak olabilir. Saadet Partisi adaylarımız da tam netleşmedi. Ancak bazı siyasi partiler; kendi adayları ve kendi logoları altında seçime gireceklerini aktarıyor.  Ama seçim gününe kadar çok şeyin değişeceğine inanıyorum” diyerek sözlerini noktaladı.