Saadet Partisi Elazığ İl Başkanı Abdullah Akın, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen ve yaklaşık 2 bin binanın ağır hasar aldığı Elazığ’da TOKİ tarafından yapılacak olan 3 bin 750 konutun yetersiz olduğunu söyledi.

“İNŞAAT MALİYETLERİ VATANDAŞIN FİNANSE EDEMEYECEĞİ BOYUTTA”

Elazığ’ımızda hali hazırda 2 binin üzerinde ağır hasarlı, yıkılacak “bina” tespit edilmiştir ve bu sayı sürekli artıyor diyen Başkan Akın açıklamasında; “Basit bir matematik hesabı ile bile Elazığ’a yapılması planlanan 3 bin 750 konut sayısı yetersiz olduğu çok net bir şekilde anlaşılıyor. Bundan dolayıdır ki milletvekillerini göreve davet ederek bu rakama asla razı olmamaları gerektiğini ifade etmek istiyorum. Elazığ’ın almış olduğu nitelikli göç, geçmiş depremden dolayı hak sahiplerine teslim edilemeyen evler, 2000’i aşkın ağır hasarlı bina, eski yapı stokları, bugünkü inşaat maliyetlerinin vatandaşın finanse edemeyeceği boyutta olduğu gerçeği göz önünde bulundurularak; Merkeze 20 Bin, ilçelere 5 Bin olmak üzere toplam 25 Bin konut yapılması şarttır” dedi.

“ELAZIĞ’A YAPILACAK EN BÜYÜK KÖTÜLÜK OLACAKTIR”

Açıklamasının devamında; “Bu rakamın altında yapılacak bir konut sayısı Elazığ’a yapılacak en büyük kötülük olacaktır” diyen Başkan Akın; “Elazığ’ın yeniden imarı ve inşası konusunda iktidar ve muhalefet ayrımı yapmadan, toplumu temsil eden siyasi partilerimizle istişareli bir anlayışla yola devam edilmesini çok önemli bulduğumuzu ifade etmekte yarar görüyorum. Bu vesileyle tüm hemşehrilerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, Saadet Partisi Elazığ İl Başkanlığı olarak her konuda yanlarında olduğumuzu belirtmek istiyorum” dedi.