Başkan Akbaba, hem kârlı hem de çevreci yatırımların peşinde! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

Başkan Akbaba, hem kârlı hem de çevreci yatırımların peşinde!

Bu haber 04 Aralık 2019 - 18:06 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karakoçan Belediyesi hem çevreci hem de kârlı yatırımları Karakoçan’a kazandırmak için harekete geçti. Sosyal medya hesaplarını son derece aktif kullanan Karakoçan Belediye Başkanı Ayhan Akbaba, ilçelerine yönelik projeleri sosyal medya aracılığı ile paylaşmaya devam ediyor.  Geçtiğimiz günlerde Başkan Akbaba, ilçede sıfır atık tesisi kurmayı düşündüklerini ifade etmişti.  Önceki günde Akbaba,  ilçede güneş enerji santrali kurmak için gerekli yazışmaların yapıldığını vurguladı. 

 

 

Haber: Kübra TÜRKAN / ÖZEL

Karakoçan Belediye Başkanı Ayhan Akbaba, ilçelerine hem çevreci hem de kârlı yatırımlar kazandırmak adına mesai harcıyor. Bu güzel gelişmeleri de sosyal medya hesabından paylaşmayı da ihmal etmiyor.

SIFIR ATIK TESİSİ HAYATA GEÇSİN İSTENİYOR!

Geçtiğimiz günlerde Başkan Akbaba, il dışına çıkarak sıfır atık tesisi noktasında ayrıntılı bilgiler alacağı programlara katıldı. Başkan Akbaba, “İlçemizde kurmayı düşündüğümüz çöplerin ayrıştırıldığı sıfır atık tesisimizle, daha kazançlı ve daha temiz bir Karakoçan hayalimizin bir basamağı olarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın düzenlediği “Sıfır Atık” semineri için proje ekibimizle Gaziantep’teyiz” dedi.  Vatandaşlar, Akbaba’ya teşekkür ederek projenin çok iyi olacağını aktardı.

GİRİŞİMLER OLUMLU SONUÇ VERDİ!

Çevreyi düşünen ve ilçeye kâr sağlayacak projelere adım atmaya ve bu projeleri ete kemiğe büründürmek adına mesai harcayan Başkan Akbaba’da güneş enerji sistemi kurulması noktasında arsa taleplerine, ilgili kurumdan olumlu yanıt geldiğini de yine sosyal medya hesapları aracılığıyla duyurdu. Başkan Akbaba, “Belediye olarak yakın zamanda kendi elektriğimizi kendimiz üreteceğiz. Projesi bitme aşamasında olan güneş enerji santralimizin yer tahsisi Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından onaylandı. Sürece katkı ve desteklerinden ötürü Elazığ Milletvekillerimiz Sayın Metin Bulut, Sayın Sermin Balık, Sayın Z.Tolga Ağar ve Sayın Zülfü Demirbağ ve İl Başkanım Sayın Ramazan Gürgöze’ye teşekkür ediyorum. Güzel olacak güzel” dedi.

MİLLİ EMLAK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YANIT VERDİ!

Bilindiği üzere Başkan Akbaba, göreve gelir gelmez ilgili kurumlara bir takım taleplerini iletmişti. Bunlardan biri de ilçede güneş enerji santrali kurabilmek için Milli Emlak Genel Müdürlüğüne ait bir arazinin devri ile ilgiliydi. Başkan Akbaba’nın bu isteğine olumlu yanıtta gecikmedi.  Milli Emlak Genel Müdürlüğü Elazığ Valiliği ve Karakoçan Belediye Başkanlığına yanıt verdi. Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen yanıtta şu açıklamalar yer aldı:  Karakoçan ilçesi Yeni Mahallede bulunan ve imar planı içerisinde güneş enerji santralli olarak ayrılan mülkiyeti hazineye ait 536 ada 5 parsel numaralı ve 20.015,18 metrekare yüzölçümlü ve 536 ada 6 parsel numaralı ve 20.235,66 metrekare yüzölçümlü taşınmazların üretilecek elektriğin münhasıran belediye hizmetlerinde kullanılması, ticari amaçla kullanılmaması, üçüncü kişilere; ticari ya da gayri ticari amaçla kullandırılmaması, devredilmemesi, tahsisli idarenin ilgili mevzuatları ile belirlenen ve alınması zorunlu olan gelirler dışında; her ne ad altından olursa olsun herhangi bir ücret alınmaması, tahsisli idare tarafından, tahsis amacına uygun kullanım nedeniyle ticari amaca yönelik ünitelerin söz konusu zorunlu olması durumunda ise; hazine taşınmazlarının idaresi hakkında yönetmeliğin 67, 70 ve 73/ A maddesine göre işlem yapılması. Ayrıca 6446 Sayılı elektrik Piyasası Kanunu 5346 Sayılı Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına ilişkin kanun ile; Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) mevzuatı kapsamında ilgili idarelerden gerekli izinlerin alınması kaydıyla; 5018 Sayılı Kanunun 47. maddesiyle birinci nolu Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 102. maddesinin 1. Fıkrasının (ç) uyarınca; güneş enerjisi santralli kurmak üzere Karakoçan Belediye Başkanlığına iki yıl süre ile ön tahsisi uygun görülmüştür.  Söz konusu taşınmazları iki yıl süre içerisinde yatırım projesine hazırlanması, yatırım programına alınması ve tesis bina inşaatına başlanması halinde ön tahsisi hizmet süresince devamı için; kesin tahsise dönüştürülmesi talebinde bulunacaktır. Aksi halde tahsis işlemi herhangi bir işleme ve yazışmaya gerek olmaksızın kendiliğinden kalkmış sayılacaktır. “

“HER BELEDİYE ÖNCE BÖYLE İŞLER YAPSA!”

Bu olumlu yanıt ilçe halkını da fazlası ile mutlu etti. Başkan Akbaba’nın bu müjdeli paylaşımı; ilçe halkını da fazlasıyla mutlu etti ve birçok vatandaş yorum bıraktı. İşte o dikkat çeken yorumlardan bazıları… K.E. “Her belediye böyle işler yapsa ülke ekonomisine müthiş katkı sağlar önce gelir getirecek işler sonra başka yatırımlar” dedi. M.S.A. ise; “Bunu başardığınız gün adınız ilçe tarihine geçecek buna eminim Ayhan başkan, bu benim hayalimdi” dedi. Z.U. “Çok güzel tebrik ederim. İnşallah ilçemiz için daha güzel projelerde olur. Katkımız olursa seve seve. Başarılar dilerim. Saygılar Başkan” ifadelerini kullandı.

KARAKOÇANLILAR,  İŞİ BÜYÜTMEK İSTİYOR!

Bazı vatandaşlar ise elektriğin sadece belediye bünyesinde değil, Karakoçan genelinde kullanılmasının daha iyi olacağını ifade ederek, Karakoçan insanının kendi santralini kurabilecek yetenekte olduğunu kaydetti. İ.P. isimli bir diğer vatandaş ise; “Başkan Karakocanlılara bir kampanya yapsaydın. Karakoçan kendi elektriğini kedi üretsin” diyerek Türkiye’de bir ilki Karakoçan gerçekleştirsin istekleri de yankılandı. Birçok vatandaş ise hayırlı olmasını temenni ederek bu müjdenin alkışlanacak bir haber olduğu yorumunda da bulundu.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.