BARIŞ PINARI HAREKATI « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

BARIŞ PINARI HAREKATI

Bu haber 11 Ekim 2019 - 8:22 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ellerimizi gökyüzüne açıp sonra da birbirine kavuşturup amin sesleri arasında huzuru ve barışı bekliyoruz. Çarşamba günü 16.00 itibariyle ülkemizin güney kısmında oluşturulmak istenen terör koridoruna büyük bir hava harekatı başlatıldı. Akabinde Fetih sureleriyle kara harekatları… Elhamdulillah…

Türk askerinin yani adını peygamberimizden alan Mehmetçiğimizin muhakkak ki bölgede barışı, huzuru ve güveni sağlamak için bulunduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Fakat harekat başlamasıyla şahit olduğumuz HDP çığlıkları, ülkemizi kendilerinin kurduklarını söyleme cüreti gösteren, sanat ve sanatçılık ile alakası olmayan Şivan Perver gibi kendini bilmez, haddini görmez, nutku tutulmuş duruma gelen bir güruh da görmekteyiz. Akıl tutulması yaşayan bu insanlara birilerinin faşizmi gerçekten anlatması gerekiyor ki faşizmi tanıyabilsinler.

Gelgelelim dostumuz, müttefikimiz ABD’nin ortalığı karıştırma girişimlerine. ABD Başkanı D. Trump bölgedeki istikrarsızlığın devam edeceğini ve aşiretler arasında olduğunu düşündüğü bir kavganın arasında kalmak istemediğini söyledi. Fakat çekilme kararıyla birlikte, Türkiye’nin bölgeye asker takviye etmesi, akabinde denetim altında tuttuğumuz 15km derinlikteki Kuzey Suriye bölgesindeki hareketlilik sanırım ABD Senatosunu çok kızdırdı. Birbiri ardına podyuma çıkar gibi kürsülerde boy gösteren pek kıymetli senatörler, kendilerinin Kürtlere bu hamle ile sırt döndüklerini ve bölgedeki kaosun daha da ateşleneceğinden korktuklarını belirttiler. Yalnız Türkiye rahatsızlıklarını da çok safdil bir şekilde beyan ettiler. Tabii biz barışı Amerikanlılardan öğrenmeliydik, özür dileriz…

Amerika’nın özellikle DAEŞ ile mücadelesi kapsamında yardım ettiği PKK/YPG/PYD milis kuvvetlerinin bölgede bir başına terk edilmesiyle bize doğan gün, bazı devletler içinse karanlık örneği teşkil ediyormuş. Birbiri ardına açıklamalar yapan AB, Arabistan, Mısır, BAE, İran, GKRC ve daha niceleri de bu rahatsızlığın en büyük kanıtıdır. Tabii bu bölgede söz sahibi olmaya götüren Barış Pınarı gediğini açtığımız zaman rahatsızlık duymayacakları hatta mutlu olacaklarını söyleyen gerçek müttefiklerimizi de görmüş olduk. Harekatın başlamasıyla başta Katar olmak üzere; İspanya, KKTC’de desteklerini ve muvaffakiyet dileklerini sundular. Hatta AB’nin kınama çalışmalarını veto eden Macaristan desteğini fiiliyata dökmüş oldu.

Tüm bunlar yaşanmaya başladığı sırada mecliste de hareketli saatler devam ediyordu. HDPli vekillerin ‘’savaş’’ nitelemeleri çok yersiz olduğu gibi aynı zamanda gereksizdi. Nitekim bizim güney sahamızda sıcak kargaşalara bir son vermek adına hem DAEŞ hem de PKK/YPG/PYD ile bir savaş yaşamadığımızı bilmeliler. Çünkü savaşlar iki devlet arasında yapılır. Bizler terör örgütleriyle mücadele ediyoruz bu böyle biline…

Bunun yanı sıra Esed Rejiminin terör örgütlerine kaptırdığı bu alan anarşik yapıyı, potansiyel bir şekilde yaşıyor. Silahlanma yarışı içerisinde olan herkesin bir şekilde pay çıkarmaya çalıştığı bu alan yeni terör örgütleri doğurabilecek kapasitededir. Bu sorunla bir şekilde yüzleşmek gerektiğini bilen Türkiye bu konuda üzerine düşen görevi ifa etmektedir. NATO’nunda hakkımızda vermiş olduğu güven telkini de umarız birilerinin neler yaptığımızı anlamasına vesile olur.

Fakat yine dostumuz ve müttefikimiz olan Rusya’nın bu harekatla alakalı nötr bir tavır sergilemesi de akla bazı soru işaretleri getiriyor. Yakın zamanda edindiğimiz s-400 füzeleri, batı bloğundaki dostluklarımıza ağır hasarlar verdi buna binaen tıpkı insanlar gibi tek yaşayamama eğilimi gösteremeyen ülkelerin dostları olması gerektiğini şüphesiz kabul etmeliyiz. Elde etmeyi umduğumuz o onurlu dostluğun Şangay Beşli’sinde olmadığını da çok iyi bir şekilde öğrenmiş bulunuyoruz. Kulağımıza küpe olsun…

Ezcümle bölgedeki yalnızlığımızın ekonomik darboğazlara sebep olacağını ve buna karşı halkında önlem alması gerektiği deklare edilmeli ve buna göre yıllık planlar yapılmalıdır. Yaptığımız şeyin vatanımıza ve milletimize faydaları/zararları en şeffaf şekilde açıklanmalıdır. Çünkü bu harekatla birlikte şunu da görmüş olduk ki; Yalnızız! Bari birbirimizden habersiz olmayalım.

Rabbim bölgede görev alan askerlerimize, sağlıkçılarımıza ve tüm çalışanlarımıza muvaffakiyetler nasip etsin. Tertemiz ellerini arşa açan analarımızın dualarını kabul eylesin. Batıla karşı Hakk’ı savunmayı bize nasip ettiği gibi, batıla karşı nusretini de bizlerden eksik etmesin. Bölgedeki barış ve huzuru açmaya çalıştığımız bu pınar gediğiyle muzaffer kılsın.

M. Hamza Ergen
M. Hamza Ergenmhamzaergen@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.