BARIŞ PINARI HAREKÂTI, MEDYA VE LOBİCİLİĞİN ÖNEMİ « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

BARIŞ PINARI HAREKÂTI, MEDYA VE LOBİCİLİĞİN ÖNEMİ

Bu haber 26 Ekim 2019 - 8:25 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Güney sınırlarımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridoru gibi oluşumlara izin vermemek, sınırlarımızın emniyetini sağlamak için Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından başlatılan Barış Pınarı Harekâtı yapıldı.

Peki niye ihtiyaç duyuldu bu harekata?

Özellikle ABD ve Avrupa ilkeleri tarafından dünya ekonomisine daha fazla hakim olmak ve kaynaklardan daha fazla pay almak için Afganistan’la başlatılan süreç Irak, Yemen, Libya ve Suriye ile devam ediyor.

Bu ülkelerin büyük bir kısmında yer altı zenginlikleri mevcut ve bu zenginlikleri onlara bırakmayan gelişmiş ülkeler var. Yer altı zenginlikleri olmayan ülkelerde ise stratejik konumları, batılıların iştahını kabartan başka bir sebep…

Yani temelinde yine ekonomi var. Paylaşım var.

Geçmişte olduğu gibi.

Hemen güney sınırımızda önce Irak, sonra da Suriye’deki gelişmeler bizi son derece yakından ilgilendirmekte. Osmanlı’ya oynanan oyunların bir kısmı farklı senaryolarla Türkiye Cumhuriyeti’ne oynanmak isteniyor.

Bu düşünceler 40 yıl boyunca bizi rahatsız eden terör belasının dinamiklerini farklı adlarla dünya kamuoyuna meşru bir oluşum gibi gösterme çabaları, bizi son derece rahatsız eden bir gelişme.

Bütün bunlara karşın dış politika geliştirmeye çalışan Türkiye, zaman zaman sınır ötesi harekâtlara girmek zorunda kaldı. Bunlardan bir tanesi de yakın zamanda başlayan Barış Pınarı Harekâtı, Suriye’nin kuzeyinde sınırlarımızı güvene alıncaya kadar sürecek.

Allah, ülkemizin güvenliği için canlarını ortaya koyan tüm vatan evlatlarının yardımcısı olsun.

*                             *                             *

Peki, böyle durumlarda medyanın işlevi ne?

Lobi faaliyetleri önemi var mı?

İç içe geçmiş iki kavram. Medya ve lobi.

Lobiciliğin yani kendini anlatabilmenin ya da haklı gösterebilmenin önemli bir ayağı da medya.

Siyasi ve ekonomik işbirlikleri, ikili görüşmeler, fuarlar, tanıtımlar, etkinlikler, düşünce kuruluşları gibi çeşitli faaliyetlerin yanı sıra medya, lobicilikte önemli bir başlık.

Bir ülkenin ulusal ya da yerel medyasının mutlaka çok büyük önemi var. Yurt içinde birlik ve beraberliği sağlamak, ülkemizin çıkarları doğrultusunda oluşturulan haberleri dünyaya duyurmak ve toplumun haber almasını sağlamak için yurt içindeki medyanın işlevi kaçınılmaz.

Bununla beraber, günümüz şartlarında devletler uluslararası sermayeleri aracılığıyla bir çok ülkede medya yatırımları yapmaktadır.

Niye?

Ülkelerinin ekonomik ve askeri çıkarları doğrultusunda kamuoyu oluşturmak yani lobiciliğin bir parçasını yerine getirmek için.

Son yılların moda deyimiyle algıyı yönlendirebilmek için.

Dolayısıyla oyunu kuralına göre oynayıp, Türkiye Cumhuriyeti olarak lobi çalışmalarına daha fazla bütçe ayırıp daha fazla çalışma yapmalıyız ki, haklı olduğumuz konularda kendimizi anlatabilelim.

Uluslararası açıdan büyük önem arz eden lobi-medya faaliyetleri, yerelde de ön plana çıkmaktadır. Bununla ilgili olarak, yakın zamanda Elazığ-Harput’la ilgili bir gelişmeyi örnek gösterebiliriz.

Bildiğiniz üzere, 2016 yılında benim de yönetim kurulu üyesi olduğum Ankara’da faaliyetlerini sürdüren Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı ile Elazığ Belediyesi işbirliğiyle Harput’un UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınması girişimlerini başlatmıştık.

Bu amaçla, 2017 yılında UNESCO’nun merkezinin bulunduğu Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlediğimiz, Prof. Dr. İlber Ortaylı,  Fransız tarihçi Pier Pinon ve Büyükelçilerimizin de katıldığı Harput konulu konferans, Elazığ-Harput açısından bir ilkti ve son derece etkili bir başlangıç oldu. Türkçe, İngilizce ve Fransızca dillerine çevrilen konuşmalar Türk basınının yanı sıra Fransız basını tarafından da yayınlandı ve 14 aylık gibi kısa bir süre içinde Harput Geçici listeye kabul edildi.

Bu sonuç, lobi ve medya çalışmasının gücünü bize gösterdi.

Buradan hareketle, bir devletin sadece askeri  açıdan değil ekonomik, sosyal veya diğer tüm konularda kendini anlatabilmesinin yolu lobicilikten geçtiğini ifade edebiliriz.. Fakat bunu sadece devletlerin yapacağı faaliyetler olarak görmemek lazım.

Sanayicisi, sivil toplum kuruluşları, odalar, üniversiteler ve diğer tüm kuruluşlar ellerini taşın altına sokmalıdır.

Dışişleri, TİKA ve YTB gibi kuruluşların başarıyla yaptığı çalışmalara özel sektör, odalar ve STK’ların da destek verici mahiyette çalışmalar ve örgütlenmeler yapmaları şart.

Özellikle batılı ülkelerde.

Bunlar bize hem ekonomik hem de askeri alanda doğru mevziler kazanmamıza neden olur.

Yoksa haklı olduğumuz konularda dahi kendimizi anlatmakta zorlanırız.

Vedat Kent
Vedat Kentvedatkent@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.