Evrimdışı

Seçim günü gelmeden nihayet Millet İttifakı’nın adayı açıklandı. Açıklanan isim şaşırtmadı. Şaşırtan şey ne? Diyecek olursanız; Sayın Meral Akşener’in masadan kalkıp tekrar masaya oturmasının ardından aday açıklaması sırasındaki yüz ifadesiydi. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığından memnuniyet duyulmayan bir bakış gözlerden kaçmış olamaz…

İsimler defalarca yazıldı çizildi. Aylar geçti masada gidiş geliş oldu. Fakat nihayet bir karara bağlandı. Millet İttifakı adayını açıkladı tabi ki bu isim şaşırtmadı. CHP’nin ana tabanından gelen bir isim Sayın Kemal Kılıçdaroğlu oldu. Bu isim kime göre neye göre belirlendi elbette konuşulanlar masa da kaldı ama neden Meral Akşener tarafından istenilmedi. Masadan ayrılma sebebi Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş mı? İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu mu? İkisinin isminin birden olmasının nedeni neydi? Neden tekrar geri döndü? Sayın Kılıçdaroğlu’nu istemeyerek kabul etmesi saydığım iki büyükşehir başkanından dolayı mı?  Yavaş ve İmamoğlu bulundukları konumdan tam destek verdikleri Kılıçdaroğlu objektiflere birlik beraberlik çağrısı yaparak yansıdı ve iki isimde CHP’ye bağlılığını dile getirerek Kılıçdaroğlu’nun adaylığını tanıyacaklarını söyledi. Gelelim Sayın Meral Akşener’e istediği iki isim kendisini bıraktı diye mi acaba geri döndü veya aldığı tepkilerin gerek parti içinde gerek ise seçmenden olması mı bu dönüşü sağladı?

Kılıçdaroğlu’nu istemediği fotoğraf karesinde çok belli değil miydi? Yoksa ben mi bu şekilde görüyorum?  Bilemedim. 6’lı masanın bir sarsıntı olması ve kalkıp oturulması konuyu bir de HDP’den gelen görüşme teklifine çeviriyor. Meral Akşener, ben HDP’nin olduğu yerde olmam dedi. Şimdi HDP ile oluşan bir yakınlaşma ya karara bağlanırsa? HDP 6’lı masaya destek verirse İYİ PARTİ yerini muhafaza edecek mi yoksa yine masadan kalkacak mı?

Masadan ayrılırsa birlik kiminle sağlayacak? Bir sürü soru işareti var. İYİ Parti masadan ayrılırsa istifalar gelir mi? Yoksa 6’lı masaya HDP’nin dâhil olma ihtimalini kabul ederler mi? Siyasette zaman durumu çok önemli. Her an her koşulda farklılıklar meydana geliyor. Kararlar an itibariyle değişebiliyor. Süreç bize neyi gösterir,  neler değişir? Muamma fakat sanki masadan bir kalkış olacakmış gibi geliyor. Yerine başka bir parti gelme ihtimali derseniz elbette oda yüksek bir ihtimal. Her neyse tüm sorularımızın cevabını önümüzdeki süreçte hep birlikte göreceğiz. Devletimizin varlığı daim olsun!

Sevgim üzerinize olsun…