Haber: Songül DURSUN

Süleyman Soylu, Hatay'daki Afet Koordinasyon Merkezi'nde yaptığı açıklamada, vatandaşları bilgilendirdi. Hem acil yıkılacak binalar hem de ağır hasarlı binalarla ilgili tespit çalışmalarının devam ettiğini belirten Bakan Soylu, bu konu sonuçlanana kadar binalarla alakalı herhangi bir işlemin yapılmayacağını kaydetti.

“EVİNİN TEKRAR DEĞERLENDİRİLMESİNİ İSTEYENLERİN TALEBİ DEĞERLENDİRİLECEKTİR”

Bakan Süleyman Soylu, "Bu tespit çalışmasındaki ortaya çıkan sonuçlar, nihai sonuçlar değildir. Bunlar, itiraz edilebilir sonuçlardır. Yani evi orta hasarlı çıkan bir vatandaşımız, 'benim evimin tekrar değerlendirilmesini istiyorum' dediği andan itibaren değerlendirilecektir. Bu bugüne ait de bir şey değildir. Bugünden önceki tüm yaşadığımız afetlerde, depremlerde karşı karşıya kaldığımız bir süreçtir ve devam etmektedir" ifadelerini kullandı.

“BU KONU SONUÇLANANA KADAR BİNALARLA ALAKALI HERHANGİ BİR İŞLEM YAPILMAYACAK”

Soylu, evi az hasarlı bir vatandaşın da "tekrar değerlendirilmesini istiyorum, ben orta veya ağır hasar görüyorum" dediği andan itibaren tekrar ekiplerin oraya gideceğini anlattı. Bu konu sonuçlanana kadar binalarla alakalı herhangi bir işlemin yapılmayacağını bildiren Bakan Soylu, "Bunun tersi de söz konusudur. 'Benim evime orta hasar belirlediği zaman, benim evim sağlamdır' diyen için de yine aynı tedbir ve aynı süreç işleyecektir" diye konuştu.

“ACİL YIKILACAK BİNALARA GİRİLMESİ YASAKTIR”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ayrıca acil yıkılması gereken binalara ilişkin de bir açıklamada bulunarak; acil yıkılacak binaların ekipler tarafından hemen yıkılacağını belirtti ve "Acil yıkılacak binalara girilmesi yasaktır, kesinlikle... Yani 'benim orada eşyam var, veya yarım saat, bir saat gireyim' gibi bir şey söz konusu değildir. Çünkü dün akşamki müstakil deprem ve artçı depremler bize göstermiştir ki bu deprem hareketliliği devam etmektedir. Böyle bir riski almak, böyle bir sorumluluk almak doğru değildir. Bütün kolluk birimlerimize talimat verdik" ifadelerini kullandı.

“AĞIR HASARLI BİNALARA DA BU SAATTEN SONRA GİRMEK YASAKTIR”

Ağır hasarlı binalara girmenin de riskli olduğunu vurgulayan Bakan Süleyman Soylu, "Şimdi art arda gelen depremlerden sonra Çevre Şehircilik Bakanlığımızla yaptığımız değerlendirmeler çerçevesinde, bugünden itibaren buradan eşya alınması, buraya kısa sürede girilmesi de yasaklanmıştır. Yani ağır hasarlı binalara da bu saatten sonra girmek yasaktır, yeni bir karara kadar. Çünkü bu riski taşıyamayız, bu sorumluluğu taşıyamayız, bu da doğru değil" diye konuştu.