Son 20 yılda Elazığ’da 5 bin 571 işletmeye 472 milyon lira destek sağladıklarını belirten Bakan Kacır, önümüzdeki ayda KOSGEB desteklerini güncelleyerek desteklerin artacağını müjdeledi. İşletmelere ekonomiye katkı sağlamaları açısından gereken desteği verdiklerini ifade eden Bakan Kacır; “Son 20 yılda Elazığ’daki yatırımlar için 706 yatırım teşvik belgesi düzenledik. 19,6 milyar TL yatırım tutarıyla birlikte 27 bin vatandaşımıza istihdam imkânı oluşturuyoruz. Bununla birlikte, son 20 yılda şehrimizdeki iki OSB’mizde 189 parseli üretime geçirdik.  12 bin 250 kişiye istihdam sağladık. Tüm parsellerde üretime geçilmesiyle birlikte, inşallah bu sayı yaklaşık 22 bin 500 kişiye ulaşacak” dedi. Öte yandan Bakan Kacır, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın Elazığ’a yaptığı hizmetleri değerlendirdi. Bakan Kacır, Başkan Şahin Şerifoğulları’nın Elazığ’daki çalışmalarını son derece başarılı bulduğunu söyleyerek başta Sanayi Sitesi olmak üzere birçok hizmetin Elazığ’a hayırlı olmasını diledi.

Haber:  Aysun ÇETİN KILIÇ- Remziye KÖKBURİ- Beyza BİŞKİN

Programları çerçevesinde Elazığ’a gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, AK Parti İl Başkanlığında açıklamalarda bulundu. Son 20 yılda Elazığ’da 5 bin 571 işletmeye 472 milyon lira destek sağladıklarını belirtti. Şehir buluşmaları kapsamında Elazığ’a gelen Bakır Kacır’ın kentteki ilk durağı AK Parti Elazığ İl Başkanlığı oldu. Bakan Kacır, il başkanlığında birlik ve beraberlik toplantısında AK Parti Elazığ İl Başkanı Şerafettin Yıldırım, AK Parti Elazığ Milletvekilleri Erol Keleş, Ejder Açıkkapı, Mahmut Rıdvan Nazırlı, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, ilçe belediye başkanları ve AK Parti Elazığ İl Başkanlığı geçmiş dönemlerde görev yapmış il başkanları, milletvekilleri, belediye başkanları ve parti kurucuları ile bir araya geldi.

“Tüm kurum ve kuruluşlarımızla Elazığ’ımızın yanındayız”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır; “Elazığ, 6 Şubat’ta 11 şehrimizi ağır bir yıkıma uğratan deprem felâketinin etkilediği illerimizden biri. Hatay’da, Kahramanmaraş’ta, Adıyaman’da nasıl ciğerimiz yandı ise Elazığlı kardeşlerimizin acısını da yüreğimizde hissettik. Tüm kurum ve kuruluşlarımızla Elazığ’ımızın yanındayız. Yaşanan felâketin hemen ardından Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, devletimiz tüm imkânlarını seferber ederek harekete geçtik” diye konuştu.

“Elazığ’da yaşanan depremden sonra hiçbir insanımızı çaresiz ve sahipsiz bırakmadık”

Elazığ’da 2020 yılında yaşanan depremde devletin vatandaşların yanında olduğunu anımsatan Bakan Kacır; “Elbette ki ne yaparsak yapalım giden canlarımız geri gelmeyecek.  Ama aynı şekilde can kayıplarımız dışında tüm kayıplarımızı telafi etmenin mümkün olduğunu da çok iyi biliyoruz.  Bizler tüm kurum ve kuruluşlarımızla Elazığ’ımızın yanındayız. Elazığ’da devletimizin yaraların sarılması noktasında, vatandaşının emrinde ve hizmetinde olduğunun en yakın şahididir. 2020 senesinde Elazığ’ımızda yaşanan depremden sonra nasıl hiçbir insanımızı çaresiz ve sahipsiz bırakmadıysak; şimdi de aynısını Kahramanmaraş ve Hatay başta olmak üzere 11 ilimizi derinden etkileyen deprem felaketi sonrasında yapıyoruz” dedi.

“Elazığ’da 327 işletmemize destek sağladık”

Elazığ’a 327 işletmeye destek verdiklerini belirten Bakan Kacır; “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak çok boyutlu bir çalışma yürütüyoruz. Bu bağlamda; deprem sonrası KOBİ’lerimizin hızlı toparlanmaları adına bütün işletmelerimizin KOSGEB’e olan 2023 yılı borçları ile hayatını kaybeden işletmecilerin tüm borçlarını sildik. Depremde zarar görmüş işyerleri için ilk 12 ayı geri ödemesiz 36 ay vadeli Acil Destek Programını uygulamaya koyduk. Elazığ’da 327 işletmemize destek sağladık. 104 milyon liralık kredi hacmi oluşturduk” ifadelerini kullandı.

“42 işletmeye 53 milyon TL sunduk”

Elazığ’daki işletmelere 150 bin TL’den 400 bin TL’ye kadar uzanan bir aralıkta faizsiz finansman desteği sağlayacaklarını belirten Bakan Kacır; “KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı ile 42 işletmemize 53 milyon TL sunduk. Türkiye Deprem Sonrası Ekonomik Canlanma Projesi ile KOBİ’lerimizin güçlenmesi için 450 milyon Dolar tutarında bir dış finansmanı ülkemize kazandırdık. Bu finansman ile hasar derecesine ve firma ölçeğine bağlı olarak Elazığ’daki işletmelere 150 bin TL’den 400 bin TL’ye kadar uzanan bir aralıkta faizsiz finansman desteği sağlayacağız.  Elazığ’ın üretme yolculuğunda her daim yanında olduk, olmaya devam edeceğiz” dedi.

“İşletmelerimize ekonomiye katkı sağlamaları açısından gereken desteği veriyoruz”

İşletmelere ekonomiye katkı sağlamaları açısından gereken desteği verdiklerini ifade eden Bakan Kacır; “Cumhuriyetimizin 100. yılını demokrasi ve kalkınma atılımlarımızla kutluyoruz. “Türkiye Yüzyılı” yolculuğuna çıktığımız bugünlerde ülkemizi son 20 yılda hak ettiği konuma getirmiş olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.  İşletmelerimize ekonomiye katkı sağlamaları açısından gereken desteği veriyoruz” diye konuştu.

“Elazığ’daki yatırımlar için 706 yatırım teşvik belgesi düzenledik”

Son 20 yılda Elazığ’daki yatırımlar için 706 yatırım teşvik belgesi düzenlediklerini vurgulayan Bakan Kacır; “19,6 milyar TL yatırım tutarıyla birlikte 27 bin vatandaşımıza istihdam imkânı oluşturuyoruz. Bununla birlikte, son 20 yılda şehrimizdeki iki OSB’mizde 189 parseli üretime geçirdik.  12 bin 250 kişiye istihdam sağladık. Tüm parsellerde üretime geçilmesiyle birlikte, inşallah bu sayı yaklaşık 22 bin 500 kişiye ulaşacak” ifadelerini kullandı.

“5 sanayi sitemizde 5 bin 675 kişiye istihdam sağladık”

Fırat Kalkınma Ajansıyla birlikte şehrin ve bölgenin yerel potansiyelini harekete geçirmek adına çalışmaya devam ettiklerini ifade eden Bakan Kacır; “Son 20 yılda, Elazığ OSB ve Elazığ Teknova OSB için toplamda 351 milyon liralık kredi desteği verdik. 5 sanayi sitemizde 5 bin 675 kişiye istihdam sağladık. Sanayi sitelerimiz için 140 milyon TL kredi imkânı verdik. Tabi şehrimizin ekonomik işleyişinde KOBİ’lerimiz olmazsa olmazlardan.  İktidarlarımız döneminde son 20 yılda, 5 bin 571 işletmemize 472 milyon TL’den fazla destek sağladık. Öte yandan, Fırat Kalkınma Ajansımızla birlikte şehrimizin ve bölgemizin yerel potansiyelini harekete geçirmek adına çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

“Elazığ’da 223 proje için verdiğimiz destek tutarı, 360 milyon TL”

Elazığ’da projelere verilen destekleri açıklayan Bakan Kacır; “Elazığ’da 223 proje için verdiğimiz destek tutarı, 360 milyon TL. DAP Bölge Kalkınma İdaremizle birlikte son 10 yılda şehrimizde 164 projeye 437 milyon TL tutarında katkı sunduk. Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında 9 projeye 196 milyon TL tutarında destek verdik.  Çalışan ve Üreten Gençler Programı (ÇÜGEP) Kapsamında; Baskil, Karakoçan, Keban ve Kovancılar ilçelerinde 900 kişiye istihdam sağlayacak, 31 milyon TL bütçeli, toplam 9 bin 90 m² kapalı alana sahip tekstil üretim fabrikaları inşa ettik.  Bununla birlikte; Sertifikalı Fide Üretim Merkezi, süt Soğuk Zinciri, Badem Kırma, İşleme ve Paketleme Tesisi, Engelsiz Yaşam Merkezi gibi projelerle vatandaşımıza üretme imkânı sunduk” diye konuştu.

“29 projeye 2023 yılı fiyatlarıyla yaklaşık 278 milyon TL destek sağladık”

Gençlere yapılan yatırımın geleceğe yapılan yatırım olarak gördüklerini belirten Bakan Kacır; “29 projeye 2023 yılı fiyatlarıyla yaklaşık 278 milyon TL destek sağladık. Özellikle gençlere yapılan yatırımın, geleceğe yapılan bir yatırım olduğunu düşünüyoruz. Bu bakımdan kadınlarımızın ve gençlerimizin istihdamı, ülkemiz açısından hayati bir yere sahip.  Çünkü ülkemizin katma değer odaklı üretim ve teknoloji yolculuğunda kadın ve gençlerimize çok iş düşüyor. Bu doğrultuda özellikle Fırat Kalkınma Ajansı ve DAP Bölge Kalkınma İdaresi eliyle Elazığ’da da gerekli çalışmaları yapıyoruz” şeklinde konuştu.

“Kadın ve gençlere yönelik eğitim ve uygulama atölyeleri kurduk”

İpek Yolu Uluslararası Çocuk ve Gençlik Çalışmaları Merkezimizde kadın ve gençlerimize yönelik eğitim ve uygulama atölyeleri kurduk. Depremden zarar gören kadın ve gençlerimize yönelik tekstil, tarım, hayvancılık, gastronomi, yeni nesil medya ve yazılım gibi farklı alanlarda eğitim imkânı sunduk. Sosyalhane Binası ile birlikte, depremden zarar gören kadınlarımıza uygulamalı tekstil eğitimleri ile gençlerimize robotik ve kodlama eğitimleri verdik. ‘Dezavantajlı Kişilerin İşgücü Piyasasına Sürdürülebilir Entegrasyonu Operasyonu’ projesi ile gençlerimize mesleki, beceri geliştirme eğitimleri ile psikolojik destek ve kariyer danışmanlığı imkânı sunduk” dedi.

“Elazığ’da 2 bin 74 girişimcimize 57 milyon TL destek verdik”

Elazığ’da KOSGEB Girişimcilik Destekleri kapsamında son 10 yılda 2 bin 74 girişimcimize 57 milyon TL destek verdiklerinin altını çizen Bakan Kacır; “Türkiye’nin teknoloji üssü olma yolundaki yürüyüşünde Elazığlı gençlerimizin de yer alması adına sorumluluktan kaçınmadık, kaçınmayacağız. ‘CODE-23 Fırat Yazılım Atölyesi Projesi’ ile geleceğin yazılımcılarını yetiştirmeye başladık. Fırat Teknokent’te genç girişimcilerimiz için ön kuluçka ve kuluçka merkezleri oluşturduk. Tüm bunlarla beraber, Elazığ’da KOSGEB Girişimcilik Destekleri kapsamında son 10 yılda 2 bin 74 girişimcimize 57 milyon TL destek verdik.  Bu girişimcilerimizin içinde 770 kadın, 910 genç girişimcimiz olduğunu belirtmek isterim” dedi.

“Sizlerin güvenini asla boşa çıkarmayacağız”

Sözlerini sürdüren Bakan Kacır; “Girişimcilik Eğitimleri kapsamında kadın ve genç katılımcılarımızın ilgileri bizleri oldukça memnun ediyor. Önümüzdeki dönemde hayata geçireceğimiz yeni projeler ile özellikle kadınlarımızı ve gençlerimizi üretime katkı yolunda desteklemeye devam edeceğiz.  Elazığ’ımız da son 20 yıldaki başarılarımızın devam etmesi, kesintiye uğramaması için son seçimlerde güven ve istikrar yönünde tercihini yaptı. Bizlere güvendi.  Biz de sizlerin güvenini asla boşa çıkarmayacağız” diyerek sözlerini noktaladı.

“KOSGEB desteklerini önümüzdeki ay güncelleyerek artıracağız”

Bakan Kacır; “KOSGEB desteklerini inşallah önümüzdeki ay güncelleyeceğiz, destekleri artıracağız. Hayırlı olsun. Ama tüm desteklerde firmaların depremden etkilenme düzeyine, şehirlerin depremden etkilenme düzeyine dikkat edeceğiz. Bunu da anlayışla karşılamanızı bekliyoruz. Yani depremle yıkıma uğramış bir işletmeye vermemiz gerekenle, depremden doğrudan fiziki hasar görmemiş işletmeye vermemiz gereken destek aynı olmamalı diye değerlendiriyoruz. Ama günün sonunda Elazığ’da da diğer şehirlerde de hiçbir yatırımcımızı, işletmecimizi yalnız bırakmayacağız. Elazığ’da depremden önemli ölçüde etkilenen şehirlerimizden biridir” diyerek KOSGEB desteklerini güncelleyerek arttıracaklarının müjdesini verdi.