Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ı AK Parti Milletvekilleri Erol Keleş, Ejder Açıkkapı, Mahmut Rıdvan Nazırlı, Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, İl Başkanı Şerafettin Yıldırım ve parti üyeleri karşıladı. Bakan Kacır AK Parti il binasında parti üyeleriyle bir araya geldi.

"KOSGEB desteklerini inşallah önümüzdeki ay güncelleyeceğiz"

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır Ak parti il binasında yaptığı açıklamada“ KOSGEB desteklerini inşallah önümüzdeki ay güncelleyeceğiz, destekleri artıracağız. Hayırlı olsun. Ama tüm desteklerde firmaların depremden etkilenme düzeyine, şehirlerin depremden etkilenme düzeyine dikkat edeceğiz. Bunu da anlayışla karşılamanızı bekliyoruz. Yani yıkıma uğramış bir işletmeye vermemiz gereken depremle depremden doğrudan fiziki hasar görmemiş işletmeye vermemiz gereken destek aynı olmamalı diye değerlendiriyoruz. Ama günün sonunda Elâzığ’da da diğer şehirlerde de hiçbir yatırımcımızı işletmecimizi yalnız bırakmayacağız. Elazığ’da depremden önemli ölçüde etkilenen şehirlerimizden biridir” diyerek müjde verdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

Elazığ, 6 Şubat’ta 11 şehrimizi ağır bir yıkıma uğratan deprem felaketinin etkilediği illerimizden biri. Hatay’da, Kahramanmaraş’ta, Adıyaman’da nasıl ciğerimiz yandı ise Elazığlı kardeşlerimizin acısını da yüreğimizde hissettik.

Tüm kurum ve kuruluşlarımızla Elazığ’ımızın yanındayız

Yaşanan felaketin hemen ardından Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, devletimiz tüm imkanlarını seferber ederek harekete geçti.  Elbette ki, ne yaparsak yapalım giden canlarımız geri gelmeyecek.  Ama aynı şekilde can kayıplarımız dışında tüm kayıplarımızı telafi etmenin mümkün olduğunu da çok iyi biliyoruz.  Bizler tüm kurum ve kuruluşlarımızla Elazığ’ımızın yanındayız. Elazığ da devletimizin yaraların sarılması noktasında, vatandaşının emrinde ve hizmetinde olduğunun en yakın şahididir.

2020 senesinde Elazığ’ımızda yaşanan depremden sonra nasıl hiçbir insanımızı çaresiz ve sahipsiz bırakmadıysak;  Şimdi de aynısını Kahramanmaraş ve Hatay başta olmak üzere 11 ilimizi derinden etkileyen deprem felaketi sonrasında yapıyoruz.  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak çok boyutlu bir çalışma yürütüyoruz.

Elazığ’da 327 işletmemize destek sağladık

Bu bağlamda; Deprem sonrası KOBİ’lerimizin hızlı toparlanmaları adına bütün işletmelerimizin KOSGEB’e olan 2023 yılı borçları ile hayatını kaybeden işletmecilerin tüm borçlarını sildik. Depremde zarar görmüş işyerleri için ilk 12 ayı geri ödemesiz 36 ay vadeli Acil Destek Programını uygulamaya koyduk. Elazığ’da 327 işletmemize destek sağladık. 104 milyon liralık kredi hacmi oluşturduk.  KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı ile 42 işletmemize 53 milyon TL sunduk. Türkiye Deprem Sonrası Ekonomik Canlanma Projesi ile, KOBİ’lerimizin güçlenmesi için 450 milyon Dolar tutarında bir dış finansmanı ülkemize kazandırdık.   Bu finansman ile hasar derecesine ve firma ölçeğine bağlı olarak Elazığ’daki işletmelere 150.000 TL’den 400.000 TL’ye kadar uzanan bir aralıkta faizsiz finansman desteği sağlayacağız.  Elazığ’ın üretme yolculuğunda her daim yanında olduk, olmaya devam edeceğiz.

Cumhuriyetimizin 100. yılını demokrasi ve kalkınma atılımlarımızla kutluyoruz. “Türkiye Yüzyılı” yolculuğuna çıktığımız bugünlerde ülkemizi son 20 yılda hak ettiği konuma getirmiş olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.  İşletmelerimize ekonomiye katkı sağlamaları açısından gereken desteği veriyoruz.

Elazığ’daki yatırımlar için 706 yatırım teşvik belgesi düzenledik

Son 20 yılda Elazığ’daki yatırımlar için 706 yatırım teşvik belgesi düzenledik.19,6 milyar TL yatırım tutarıyla birlikte 27 bin vatandaşımıza istihdam imkanı oluşturuyoruz. Bununla birlikte, son 20 yılda şehrimizdeki iki OSB’mizde 189 parseli üretime geçirdik.  12 bin 250 kişiye istihdam sağladık. Tüm parsellerde üretime geçilmesiyle birlikte, inşallah bu sayı yaklaşık 22 bin 500 kişiye ulaşacak.

Son 20 yılda, Elazığ OSB ve Elazığ Teknova OSB için toplamda 351 milyon liralık kredi desteği verdik. 5 sanayi sitemizde 5 bin 675 kişiye istihdam sağladık. Sanayi sitelerimiz için 140 milyon TL kredi imkanı verdik. Tabi şehrimizin ekonomik işleyişinde KOBİ’lerimiz olmazsa olmazlardan.  İktidarlarımız döneminde son 20 yılda,  5 bin 571 işletmemize 472 milyon TL’den fazla destek sağladık. Öte yandan, Fırat Kalkınma Ajansımızla birlikte şehrimizin ve bölgemizin yerel potansiyelini harekete geçirmek adına çalışmaya devam ediyoruz.

Elazığ’da bugüne kadar 223 proje için verdiğimiz destek tutarı 360 milyon TL

DAP Bölge Kalkınma İdaremiz’le birlikte son 10 yılda şehrimizde 164 projeye 437 milyon TL tutarında katkı sunduk. Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında 9 projeye 196 milyon TL tutarında destek verdik.  Çalışan ve Üreten Gençler Programı (ÇÜGEP) Kapsamında; Baskil, Karakoçan, Keban ve Kovancılar ilçelerinde 900 kişiye istihdam sağlayacak, 31 milyon TL bütçeli, toplam 9.090 m2 kapalı alana sahip tekstil üretim fabrikaları inşa ettik.  Bununla birlikte; Sertifikalı Fide Üretim Merkezi, süt Soğuk Zinciri, Badem Kırma, İşleme ve Paketleme Tesisi, Engelsiz Yaşam Merkezi gibi projelerle vatandaşımıza üretme imkanı sunduk.

29 projeye 2023 yılı fiyatlarıyla yaklaşık 278 milyon TL destek sağladık

Özellikle gençlere yapılan yatırımın, geleceğe yapılan bir yatırım olduğunu düşünüyoruz. Bu bakımdan kadınlarımızın ve gençlerimizin istihdamı, ülkemiz açısından hayati bir yere sahip.  Çünkü ülkemizin katma değer odaklı üretim ve teknoloji yolculuğunda kadın ve gençlerimize çok iş düşüyor. Bu doğrultuda özellikle Fırat Kalkınma Ajansı ve DAP Bölge Kalkınma İdaresi eliyle Elazığ’da da gerekli çalışmaları yapıyoruz. Toplamda 29 projeye 2023 yılı fiyatlarıyla yaklaşık 278 milyon TL destek sağladık. İpek Yolu Uluslararası Çocuk ve Gençlik Çalışmaları Merkezimizde kadın ve gençlerimize yönelik eğitim ve uygulama atölyeleri kurduk. Depremden zarar gören kadın ve gençlerimize yönelik tekstil, tarım, hayvancılık, gastronomi, yeni nesil medya ve yazılım gibi farklı alanlarda eğitim imkanı sunduk. Sosyalhane Binası ile birlikte, depremden zarar gören kadınlarımıza uygulamalı tekstil eğitimleri ile gençlerimize robotik ve kodlama eğitimleri verdik. “Dezavantajlı Kişilerin İşgücü Piyasasına Sürdürülebilir Entegrasyonu Operasyonu” projesi ile gençlerimize mesleki, beceri geliştirme eğitimleri ile psikolojik destek ve kariyer danışmanlığı imkanı sunduk.

Elazığ’da 2 bin 74 girişimcimize 57 milyon TL destek verdik

Türkiye’nin teknoloji üssü olma yolundaki yürüyüşünde Elazığlı gençlerimizin de yer alması adına sorumluluktan kaçınmadık, kaçınmayacağız. “CODE-23 Fırat Yazılım Atölyesi Projesi” ile geleceğin yazılımcılarını yetiştirmeye başladık. Fırat Teknokent’te genç girişimcilerimiz için ön kuluçka ve kuluçka merkezleri oluşturduk. Tüm bunlarla beraber, Elazığ’da KOSGEB Girişimcilik Destekleri kapsamında son 10 yılda 2 bin 74 girişimcimize 57 milyon TL destek verdik.  Bu girişimcilerimizin içinde 770 kadın, 910 genç girişimcimiz olduğunu belirtmek isterim.

Girişimcilik Eğitimleri kapsamında kadın ve genç katılımcılarımızın ilgileri bizleri oldukça memnun ediyor. Önümüzdeki dönemde hayata geçireceğimiz yeni projeler ile özellikle kadınlarımızı ve gençlerimizi üretime katkı yolunda desteklemeye devam edeceğiz.  Elazığ’ımız da son 20 yıldaki başarılarımızın devam etmesi, kesintiye uğramaması için son seçimlerde güven ve istikrar yönünde tercihini yaptı. Bizlere güvendi.   Biz de sizlerin güvenini asla boşa çıkarmayacağız.