Babayev: Geleceği kalkındıracak olan kişiler; gençlerdir! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

Babayev: Geleceği kalkındıracak olan kişiler; gençlerdir!

Bu haber 10 Aralık 2019 - 18:08 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kardeş ülke Azerbaycanlı olan gençler, eğitim için en çok Türkiye’yi tercih ediyor. Azerbaycanlı gençlerin, tercih ettiği üniversiteler arasında Fırat Üniversitesi de yer alıyor. Nail Babayev de bu öğrencilerden bir tanesi. Babayev,Elazığ’ı tercih etmesindeki en önemli neden olarak eğitim sisteminin kalitesini göstererek, gençlere bir takım önerilerde bulundu. Yakın zamanda, genç yaşına rağmen siyasete atılmayı hedefleyen Babayev, “Kendi geleceğimizi kendimiz kurmalıyız” diyerek gençlerin siyasette aktif rol almalı gerektiğini kaydetti.

 

 

Röportaj: Songül DUSRUN

Elazığ’da eğitim gören Azerbaycanlı öğrencilerin kendilerini öz vatanlarındaki gibi hissettiklerini dile getiren Nail Babayev ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Aynı zamanda Türkiye Elazığ Azerbaycan Gençler Topluluğu Başkanı olan Babayev ile röportajımızdan kesitler ise şu şekilde:

Öncelikle kendinizi okurlarımıza tanıtır mısınız?

AZERBAYCAN GENÇLER PARLAMENTOSUNA ÜYE OLMAK İÇİN ADAY

Öncelikle okurlarınızı en içten saygı ve sevgilerimle selamlıyorum. Ben Nail Babayev31/12/1993 tarihli aslen Sabirabad doğumluyum. 2017 yılında eğitim hayatımın devamı için girdiğim üniversite sınavında Türkiye Elâzığ Fırat üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri ilişkileri bölümünü okumaya hak kazandım ve 2017 yılından beri Türkiye’de yaşıyorum. Türkiye’de Azerbaycan adına birden çok organizasyonda başkanlık görevini aldım Türkiye Elazığ’da Azerbaycan gençler topluluğu(AGT) başkanıyım. 20 Yanvar katliamı, Hocalı Katliamı,Türkiye Azerbaycan bilim adamları konferansı,Hocalı şehitleri anısına fidan dikme ve en sonunda Azerbaycan bayrak kutlaması olmak üzere birçok projeye imza attım. Bu yıl yapılacak olan Azerbaycan gençler parlamentosuna üyelik için adaylığımı vermiş bulunmaktayım.

Kendinize göre ilkeleriniz var mı bu anlamda da gençlere önerileriniz olacak mı?

“HEDEF BELİRLEYEREK PLAN YAPIN”

Öncelikle hedef belirleyerek plan yapmak. Genç yaştan itibaren kendilerini sevdikleri iş üzere odaklamaları, doğru yerde doğru zamanda adımlamak. Emin olabileceğin hedefe ulaşmak. Hedef belirleyerek bu doğrultuda plan yapmak, hayatınızı istediğiniz gibi yaşamayı düşünüp gerçekleştirmek.

“KARARLI OLUN”

Daha sonra, kararlı olmak. Kafasında, başarını ve mutluluğu düşünen bir insanın başarılı olması için uygun bir ortam olmalıdır. Bu ortamlar bazen fikirlerinizin yanlış olduğunu düşünürler. Ama sen önce kendini sonra ise bulunduğun ortama kararında kesinlik olmasını ispat etmek için çaba harcamalı, emek vermeli, özenmeli ve yaptığın işe değer vermelisin.

“AİLE VE OKUL ÇEVRESİ ÇOK ÖNEMLİ”

Aile, okul ve arkadaş çevresi de bu anlamda çok önemli bir faktör. Aile ilkokuldan çocuğunun en iyi şartlarda, en iyi ortamlarda bulundurabilmesi çok önemli rol oynuyor. En önemlisi de bir çocuğun aileden ilgi görmesi, onunla iyi bir zaman geçirmesi, çocuğunun özendiği işleri ona daha da sevdirmesidir. Okul hayatında ise çocuk kendisi okuldan öğrendikleri şeyleri sorular çıkartarak anlamaya çalışmalı deneyimlerle kendi beceri ve yeteneklerini ortaya koymak ve onunla da devam etmelidir. Arkadaş çevresi ile de kötüyü iyiden ayırabilme potansiyeline sahip olmalıdır. Farklı düşünceye sahip arkadaşlar edinip onlardan her gün yeni bir şeyler elde edip sonuç çıkarmaktır.

“ZORA VE ZAHMETE KATLANMADAN OLMAZ”

Zora ve zahmete katlanmak da tabi ki önemli… İnsan bir şey için yorgunluk, sıkıntı ve zorluklara katlanmalı. Çünkü zorluk olmasına rağmen bir şey yaptığında zahmet etmezsen başarılı olamazsın. Başarının temelinde zaten zorluk, zahmet, yorgunluk, umutsuzluk durmaktadır.

“TOPLUM İÇİNDE İLİŞKİLER İYİ TUTULMALI”

Toplum içinde ilişkilerini iyi tutmalı. İnsanlara soru sormak ve dinlemektir. Onlara samimi ilgi göstermektir. Anlattıklarınıniçinden sorular çıkarmaktır. Kendimizi anlatmaktan çok karşındaki insanları dinleyip anlamayaçalışmaktır.

“SABIR VE İRADE İLE HAREKET EDİLMELİ”

Son olarak, sabır ve irade ile hareket edilmeli. Mevcut koşullara dayanabilme gücünün olmasıdır. Sabır ve irade kişilik eğitimi, karakter oluşumu için kazanılması, kazandırılması gereken önemli değerlerdir. Bir şeyin yapılıp yapılmaması konusunda özgürce karar verebilme potansiyeline sahip olabilmektir.

Elazığ’ı tercih etmenizdeki ana neden nedir? Neden Türkiye’de başka bir üniversite değil de Fırat Üniversitesi?

“TERCİHİMİ YAPMADAN ÖNCE ARAŞTIRMA YAPTIM”

Burası benim okuduğum ikinci üniversite. Daha önce hukuk fakültesini bitirdim. Tercihimi yapmadan önce bu konuda araştırmalar yaptım. Eğitim sisteminin yüksek seviyede olmasından dolayı Elazığ tercihim oldu. Azerbaycan ile Türkiye arasındaki tarihi dostluk ve kardeşlik ilişkileri, halkların yaşam tarzları arasındaki büyük yakınlık, dil faktörü Bizlerin eğitim için Türkiye’yi seçmesinde önemli bir rol oynuyor.

Kardeş ülke olarak kültürlerimiz ebetteki benzerlik gösteriyor. Sizce ortak yönlerimiz nelerdir?

“BİZ BİR MİLLET, İKİ DEVLETİZ”

Biz bir millet, iki devletiz. Ortak tarih ve kültür birliğimiz var. Her iki ülkenin de misafirperverliği, hoşgörülü olması, insanlara samimi, sıcak bakması diyebilirim bu sorunuza yanıt olarak. Bize düşen, sahip olduğumuz bu müşterek değerlerin kıymetini her daim bilmek ve bu bilinci diğer nesillere de layıkıyla aktarabilmek

İlimizde sizin gibi Azerbaycanlı kaç öğrenci var? Öğrenci olarak herhangi bir sıkıntı yaşadınız mı?

“ELAZIĞ’I TANIMIŞ OLMAKTAN MUTLUYUM”

Elazığ’da 230 Azerbaycanlı öğrenci var. Kardeş ülke olarak sevgi, saygı olduğundan dolayı bir sıkıntı yaşamadık. Elazığ halkı da bizlere çok yakın davrandığından dolayı hemen kaynaştık zaten. Burada kendimizi öz vatanımızda gibi hissediyoruz.Harput’u, Sivrice’yi, Keban Çır Çır Şelalesi en sevdiğimiz yerlerinden… Elazığlılara sıcak ilgilerinden dolayı teşekkür ediyorum. Elazığ’ı da bu vesile ile tanımış olmaktan da ayrıca çok mutluyum.

Siz siyasete de adım atmak üzere olduğunuzu belirttiniz. Gençler siyasette neden aktif rol almalı?

“KENDİ GELECEĞİMİZİ KENDİMİZ KURMALIYIZ”

Azerbaycan’da iyi eğitimli ve iyi yetişmiş, çağdaş bir genç nesil oluşuyor. Bu genç neslin Azerbaycan’ın daha da gelişmesine büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. Elbette gençler siyasette aktif rol oynuyor. Gençlerin, Siyasi, iktisadi meselelerde daha da dikkatli olup daha aktif olmaları gerekiyor. Çünkü geleceği kalkındıracak olan kişiler, gençlerdir. Gençler, problemlere karşı daha erken çözüm bulabilmektedirler. Bu bakımdan da düşünecek olursak, ülkenin geleceği gençlerin elindedir. Kendi geleceğimizi kendimiz kurmalıyız.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.