Haber: Remziye KÖKBURİ

Çiftçinin ve tarımın sorunlarının çözüme kavuşturulması gerektiği vurgusunu yapan Mühendis, Teknik Ziraat Uzmanı Ramazan Ayhan önemli açıklamalarda bulunarak; “Muhalefet, çözüm üretecekse eleştiri yapsın tarım ile alakalı bir projeleri yok sadece eleştiri yapıyorlar” dedi. Ayhan’ın açıklamaları haberimizin detayında…

“ALLAH’TAN KORKUN, ET ÇOK PAHALIYMIŞ!”

Sektörlerin içyapısından habersiz sektörlerin problemlerine hâkim olmayan bir muhalefet ile karşı karşıya olunduğunun altını çizen Ayhan; “Büyükbaş hayvan karkas 105 TL küçükbaş hayvan karkas 90 TL tarihte hiç böyle bir şey olmamıştı. Örneğin, 2021 başlarında karkas et fiyatlarımız 45 TL/kg ve arpa 2 TL/kg. Bugün, karkas et 100 TL/kg ve Arpa 6,4 TL/kg. Enflasyona hesabı yaparsak eğer; karkas et yüzde 135 oranında artmış, Arpa, yüzde 200 oranında artmıştır. Mazot, Elektrik vb. giderleri de eklersek çiftçinin enflasyondan ötürü uğradığı zarar, farkı % 65’tir. Bu fark ne olacak? Nasıl ve nereden amorti edilecek? Buyurun hesabını siz yapın” dedi.

“MUHALEFET PROJE İLE GELMELİ KAVGA İLE İKTİDAR ADAYLIĞI OLMAZ”

Sözlerine devam Ayhan; “İktidar birçok alanda çok iyi işler yaptı.  Cumhuriyet tarihinde devasa ilklere imza attı ve atmaya deva etmekte, ancak Tarım ve Hayvancılıkta maalesef aynı başarı yok. Bu durum karşısında muhalefet tarafından ise alternatif bir anlayış, proje, çözüm önerisi ortaya koyulamamıştır. Tek bildikleri söylem, Cumhuru nasıl yıkarız?” diye konuştu.  Sözlerini sürdüren Ayhan; “Muhalefet masa etrafında toplanıp birliktelik oluşturması, ülke birliği, geleceği, halkın refahı, enflasyonla mücadele, tarım ve hayvancılığın ahvali olması gerekirken, tek konu Recep Tayyip Erdoğan’ı devirelim, sonrasına bakarız. Rahmetli Abdülhamid Han da, Adnan Menderes de Erbakan da ve Turgut Özal da olduğu gibi. Öyle değil işte… Muhalefet proje ile gelmeli. Eleştirmekle, kavga ile devlete, iktidar adaylığı olamaz” ifadelerini aktardı.

“MUHALEFETE ELEŞTİRİ KOLAY GELİYOR

Örgütlü olmadıkları için enflasyondan en çok etkilenen kesimin çiftçiler olduğunu belirten Ayhan; “Bütün bunlara rağmen muhalefet partilerinin liderlerinin ve onların konuşmalarını takip ediyorum onlara göre et pahalıymış. Yani iktidara geldiklerinde şu an bedava olan kuzu fiyatlarını daha aşağıya indirebilirler. Buradan bu söylem ortaya çıkıyor. Buda bekâra karı boşamak kolaydır atasözünü gündeme getiriyor. Muhalefete eleştiri kolay geliyor. İktidara geldiklerinde et fiyatını düşürecekler mi peki? Bu nasıl olacak? Bunun mümkün olmadığını köyde hayvanlara bakan çobanım dahi, biliyor.  Başta da dediğim gibi muhalefet partilerinin şu anda odaklandıkları tek bir nokta var. Erdoğan gitsin ondan sonrasını düşünürüz. Ama durum hiç te öyle değil. Ortada bir yanlış varsa lütfen çözüm üretilsin” dedi.

“FINDIK FİYATI 54 LİRA OLARAK AÇIKLANIRKEN, KUZU ET FİYATLARI YERLERDE”

İnsanoğlunun ilk geçim kaynaklarından biri olarak bilinen küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin Türkiye ekonomisinde özel bir önemi olduğuna vurgu yapan Ayhan; “Toplam et üretiminin % 24.75’i, süt üretiminin % 12.35’si, deri üretiminin % 63.18’i koyun ve keçiden sağlanıyor. İlimizde Şavaklı, Beritanlı yerli ve göçebe birçok aile bu sektörden ekmek yemekte. Aynı anda kuzu fiyatları yerlerde sürünüyor Üretici perişan durumda koç katımı yapılmamış hiç kimse mera dönüşü hayvanlarını ahıra koymak istemiyorken, küçükbaş hayvan şu anda son on yılın en bedava günlerini yaşıyorken, kuzu et fiyatları yerlerde. İktidarın fındık alımı fiyatını 54 TL/kg açıklaması ve tüketicinin gıda alım fiyatlarında enflasyonla mücadele ile ters olmuştur” iddialarında bulundu.

“ENFLASYONDAN EN ÇOK ETKİLENEN KESİM; ÇİFTÇİ VE HAYVANCILIK SEKTÖRÜDÜR”

Çiftçi ve hayvancıların enflasyondan en çok etkilenen kesim olduğunu aktaran Ayhan; ‘’Çiftçi ve hayvancı kesimi örgütlü olmadığı için enflasyon en çok onları eziyor. Fındık fiyatı açıklandı henüz hiçbir muhalefet partisi liderinden şu sözü duyamadım ‘bu fiyata bu fındığı benim vatandaşım nasıl yiyecek Allahtan korkun’ Et İçin söylediklerinizi fındık içinde söylesenize. İkiyüzlü siyaset, halk için değil, koltuk için yapılmakta” dedi.