AYDIN MERAL’DE ANSIZIN GİTTİ « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

AYDIN MERAL’DE ANSIZIN GİTTİ

Bu haber 12 Temmuz 2019 - 8:23 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Aslında ben sağlık problemlerim nedeniyle yazı yazmaya birkaç aydan beri ara vermiştim. Bir süre daha yazmayı düşünmüyordum. Ama bazen farz gelir sünneti bastırır. Bugün yazmama da öyle bir durum neden oldu. Yazıya başlamam benim için çok zor oldu. Ama yazmalıydım. Aniden aramızdan ayrılan kadim dostlarımdan kardeşim gibi sevip saydığım Aydın Meral’e karşı bir meslektaşı ve aile dostu olarak vefa borcumu belki bir nebze de olsa onu anarak ödeyebilirdim.

Uluova gazetesinin son sahibi Aydın Meral çalışkan ve azimli bir insandı.

50 yılımız birlikte geçti. O’nu ilk tanıdığımda gazetenin dizgisini yapıyordu.

Çırak olarak girdiği Uluova gazetesinde ilk işinin gazeteyi günlük olarak resmi ve özel abonelerine dağıtmak, il dışı gazetelerini postalamak olduğunu, günün yarısında da okula giderek mesleği öğrenmeye bu şekilde 7 yaşında başladığını kendisi anlatırdı.

Aydın Meral dostumla çok güzel günlerimiz oldu.

Elazığ Lisesinde okuyan ben, Tiyatro Sanatçısı rahmetli Arslan Kacar, Şair rahmetli Yusuf Hayaloğlu, Tv dizisi yapımcısı Yalçın Yelence, şimdi Balıkesir ilinde Veteriner olan Oğuz Şenol, Yrd.Doç.Dr. Hüsamettin Kaya ve Bankacı Hikmet Bayhan ve  M. Baki Gökçe topluca Uluova gazetesinde yazı yazmaya başladık. Bir de bizden birkaç yaş büyük Şair Berdan Karagöz vardı.

O zaman müthiş bir ekiptik.

Uluova gazetesine altın çağını yaşattık.

Sonradan hayat her birimizi bir tarafa savurdu. Birbirimizden ayrı düştük ama her zaman çekim merkezimiz Uluova gazetesi ve Aydın Meral oldu. Aydın Meral ile en çok ben birlikte oldum. Onunla çok uzun ve güzel yıllarımız oldu. Çok şeyimizi paylaştık.

Şakacı ve hayat dolu bir insandı.

Alışverişine sağlam.

Dostluğuna güvenilir sağlam karakterliydi.

Birleştirici ve toparlayıcı bir kişiliğe sahipti.

Benim çocuklarım onun, onun çocukları benim çocuklarımdı. Ellerimizde büyüdüler sevgi ve saygı hamuruyla. İkimizde evcimen insanlardık ama sosyal hayatında her zaman içindeydik. Balolar, resepsiyonlarda hep ailece protokolün içerisindeydik. Kendimize özel zamanlar ayırıp stres attığımız zamanlar da olurdu. Şehrin Valileri, Garnizon Komutanları, Emniyet Müdürleriyle güzel dostluklarımız vardı.

Aydın Meral ile Elazığ Kültürüne yönelik Halkevi günlerimiz vardı.

Ardından kurucusu olduğum EFTUD (Elazığ Folklör ve Turizm Derneği), yine kurucusu olduğum FHGC (Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti) ‘nin de kurucu üyesi olarak Aydın Meral benimle birlikteydi.

Bir zamanlar siyasete de bulaştık!

Uluova gazetesi eski sahipleri Muhsin Parlar ve Turgut Parlar dönemlerinde Süleyman Demirel’in Adalet Partisinin buluşma noktası gibiydi. Tüm siyasiler Adnan Menderes’den itibaren gazeteye gelir gider halkla temas kurarlardı. Aydın ve ben de bu siyasi potanın içinde olurduk. Tahir, Rasim ve Ahmet Küçükel kardeşler, Ali Rıza Septioğlu ile böylece kaynaşmış olduk. Ancak Doğruyol Partisi döneminde Aydın ile birlikte yönetimde olduk. Elazığ’a siyaseten de hizmet ettik. İkimizde Belediye Başkanı ve Milletvekili olmayı hiç düşünmedik.

Aydın Meral’in babası rahmetli Ziya amca çok muhterem bir insandı. Güzel evlatlar yetiştirmişti. En büyükleri bir zamanlar Elazığ’da eğitimde marka bir isim olan Balak Gazi Lisesi’nin ilk Müdürü Cemal Meral idi. Ortancaları benim Atatürk Ortaokulundan Türkçe Öğretmenim Celal Meral’dı. Celal Meral çok güzel şiir yazardı. Bugün bile hatırladığım “Seni öldükten sonra bile affetmeyeceğim” adlı aşk şiiri biz öğrencilerinin ezbere bildikleri çok güzel dizelerdi. Aydın kardeşlerin en küçüğü idi. Bu üç kardeşte kendi evlatlarını çok güzel yetiştirdiler. Bu ailenin tüm fertlerinde engin bir insan sevgisi hakimdir.

Aydın’ın eşi Güzin hanımefendi benim ablam gibidir.

Çocukları Şafak ve Başak Allah bağışlasın birer sevgi yumağı olarak bizlere aydın Meral’i hep hatırlatacaklar. Ben onların Mehmet Amcasıyım. Keşke sağlığım elverse de amcalık görevlerimi fazlasıyla yapabilsem.

Aydın Elazığ yerel Medyasının ağabeyi idi.

Yeni oluşumlarda tecrübelerini genç gazete patronları ile paylaşırdı.

Aydın Meral de gitti.

Duyunca inanamadım. Şaka gibi geldi önce. Hiç böyle şaka yapılır mı aydın Meral. Şimdi ben sensiz ne yapacağım Allah aşkına? Kime Aydın ağabey diyeceğim? Kim bana senin yerine “Muhammed” diye seslenecek? Beni yetim bıraktın! Kim yerini dolduracak?

Bak Elazığ yerel medyasının da boynu bükük kaldı.

Allah mekanını cennet eylesin.

 

 

 

Mehmet Topal
Mehmet Topalmehmettopal@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.