AYDIN MERAL İLE ANILAR « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

AYDIN MERAL İLE ANILAR

Bu haber 24 Temmuz 2019 - 8:21 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İlk Uluova gazetesinde yazmaya başlamıştım. Aydın Meral ile 50 yıl birlikte meslektaşlık ve kardeşlik yaptık. İyi ve kötü günlerde hep birlikte olduk. Birlikte ağlayıp birlikte güldük. Ailece birlikte olduk. Çocuklarımız birlikte kardeş gibi büyüdüler. Birçok sosyal ve kültürel etkinliğin içerisinde olduk. O yıllarda Elazığ’da bu tür etkinlikler çok oluyordu. Şimdiki gibi sosyal ve kültürel etkinliklerde çorak iklim yaşanmıyordu.

Yüzlerce güzel hatıramız içerisinden sizlerle bir kaçını paylaşmak istiyorum:

ERZURUM DEPREMİ’NE BİRLİKTE GİTMİŞTİK

Doğu Anadolu ve Kuzeydoğu Anadolu Fay Hattı üzerinde bulunan Erzurum’da 30 Ekim 1983 yılında yaşanan 6.9 şiddetindeki depremde bin 155 kişi hayatını kaybetmiş, 537 kişi yaralanmış, 3 bin 241 konut ağır, 4 bin konut ise hafif zarar görmüştü. Toplamda 30 binden fazla hayvan da telef olmuştu.

O zaman Hem Uluova gazetesinde Yazı İşleri Müdürlüğü yapıyor, köşe yazıyordum. Ulusal Günaydın gazetesinin de Elazığ Muhabirliği bendeydi. Günaydın Erzurum Bürosuna ulaşamayan İstanbul beni aradı ve Erzurum’a görevli gitmemi istedi.

O zaman cep telefonları yoktu.

PTT’nin sabit hatlarını kullanıyorduk.

Ben Aydın Meral ve Gazetenin o zamanki sahibi Turgut Parlar, Aydın arabasıyla basıp Erzurum’a gittik. İlk gazetenin bürosuna uğradık. Arkadaşlar haber geçiyorlardı. Bizlerde derlediğimiz bilgileri arkadaşlarla birleştirdik. Şehir merkezinde pek bir şey yoktu. Yıkım genelde kırsal alanlarda ağır olmuştu. İstanbul bize geri dönebileceğimizi bildirdi.

Acıkmıştık.

Ana caddede bir lokantaya gidip yemek yedik. Yemeğin üzerine birer kadayıf dolması tatlısı yiyelim dedik. Tatlı kalmamıştı. Birer kiloluk üç paket sipariş verdik. Parasını ödedik yarın otobüsle Elazığ’a gönder bize telefonla bildir dedik. Ertesi gün Erzurum’daki lokantacı aradı. Firma adını ve plakasını verdi. Gidip garajdan aldık. Ailelerimizle birlikte kadayıf tatlısı ile tanışmış olduk.

NACİ SÖNMEZ’İ NASIL ÇILDIRTTIK?

Naci Sönmez’in başkanlığını yaptığı “Elazığ Musiki Cemiyeti” bizim gazetenin üst katındaydı. Cemiyet üyeleriyle her gün selamlaşıyorduk. Naci Başkan günde birkaç kez uğrar bizlerle sohbet ederdi.

Cemiyetin kongre günü yaklaşmıştı.

Hiçbir seçimde Naci Sönmez’in karşısına hiç aday çıkmıyordu.

Tek listeyle gidilen seçimler heyecansız bir şekilde çabucak yapılıyordu.

Aydın dedi ki;

Mehmet gel bu seçimde Naci’nin karşısına aday olarak sen çık! Hem Naci’yi kızdıralım, hem de cemiyette biraz heyecan olsun.”

Naci çok kızar” dedim.

Adaylığını gazetede açıkla. Seçime kadar açıklamaları sürdürelim. Seçim günü kongre salonuna gitme.”

Olur mu? Olur dedik.

Ve Musiki Cemiyeti Başkanlığına adaylığımı gazete haberi ile resmen açıkladım.

Ortalık karıştı.

Cemiyet üyelerinden bir tepki ki aklınız durur.

Hatta o zaman Elazığ Belediyesinin Özel Kalemine de bakıyordum. Nihat Kazezoğlu ve bir grup Naci Sönmez taraftarı Özel Kaleme beni ziyarete gelerek bana resmen aba altından sopa gösterme yoluna kadar gittiler. Ama onlara da papuç bırakmadım ve adaylıktan vazgeçmeyeceğimi söyledim. Kalkıp gittiler hem de bozuk vaziyette.

Şimdi Elektrik Mühendisi olan sevgili Erhan Aztekin ve arkadaşları gidip Turan gazetesinden bana “Dök zülfünü meydane gel” diye şarkılı manşetlerle cevaplar verdiler.

Bunlar Aydın Meral ile beni gazetede gülmekten yerlere yatırıyordu.

Kongre günü geldi.

Herkes salonda Mehmet Topal’ı bekliyordu.

Baktılar gelmiyorum. Seçimlerini yapıp çıktılar.

Seçimden sonra Naci Sönmez kardeşimin ilk icraatın beni üyelikten ihraç etmek oldu. Bir daha da bu cemiyete hiç üye olmadım.

Geçen Aydın Meral’in taziyesinde bir araya geldiğimiz değerli kardeşim Naci Sönmez bu olayı gülümseyerek “Beni nasıl inandırmış ve üzmüştünüz” diye hatırlatınca sizlerle paylaşmak istedim.

Naci Sönmez ve herkes benim adaylık meselesini gerçek sanmıştı. Ama Allah var bizde rolümüzü çok iyi oynamıştık. Bu olayın etkisinden kurtulamayan ve Naci Sönmez Aydın Meral ile bir yıl benimle de tam 5 yıl küsmüş konuşmamıştı.

ELAZIĞ OTELİ’NDEKİ LOBİMİZ

1980’li yıllarda Elazığ’da yıldızlı iki otelimiz vardı. Birisi liseden okul arkadaşım Hamza Sorgucu’nun Beritan Oteli, diğeri de Ergücü ve Uslu kardeşlere ait olan Büyük Elazığ Oteli’ydi.

Büyük Elazığ Oteli’nin Lobisinde bizim bir grubumuz vardı. Akşam iş çıkısında lokantanın giriş kapısı yanı başındaki yerimizde buluşuyor stres atıyorduk. Lobi’yi Devlet Hastanesi Başhekimi Dr.Muzaffer Kurtulmuşoğlu oluşturdu. Muzaffer Kurtulmuşoğlu sonradan CHP’den Ankara Milletvekili oldu.

Lobi grubumuza bir süre sonra Aydın Meral’i de ekledik.

Lobimiz şenlendi.

Bizlerden başka Askeri Hastane Başhekimi Tabip Albay Ersin Baydar, Dr. Dursun Bostancı, Dr. Tolga Evren de vardı.

Toplamda altı kişiydik.

Akşam lokantaya gelen tüm gruplar bizleri selamlıyordu.

Bizler ise kendi aramızda gülüp söyleşiyorduk.

Arnavut ciğerinin hal gidişini inceliyorduk.

Aramıza başka kimseleri de almıyorduk.

Çok ciddi konuları gündeme alıp çözüme ulaştırdığımızda oluyordu.

Arada bize konuk olan otelin damadı Mimar Bülent Doğan bu yaşadıklarımızın canlı şahididir.

Şimdi bir lobimiz bile yok.

Sanki şehrin üzerine bir ölü toprağı serpilmiş.

Bu nasıl Elazığ Allah aşkına?

Yaşar Kemal’in dediği gibi;

“O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın (… ) kaldık.”

ŞEVKET ÇEÇEN’Lİ ANILARILARIMIZ

Uluova gazetesinin eski ortaklarından rahmetli Şevket Çeçen’li anılarımız öylesine çok ki. Hangi birini anlatayım. O hayatımızın ayrılmaz bir parçasıydı. Neşeli gönlü şen bir adamdı. Yemeği ve ziyafeti çok severdi. Hacca gitti, orada vefat etti.

Aydın hemen hergün öğlene doğru saat:10.00 sıralarında Şevket Çeçen ağabeyimizle hayali yemek sohbeti bahsine girerdi. Şevket beyin en çok sevdiği etli, yağlı yüzlü, sebzeli yemeklerdi. Aydın öylesine ballandıra ballandıra anlatırdı ki yemek yapılışını hepimiz gibi Şevket ağabeyinde ağzının suyu akardı. Hemen kalkar gider kasaba güven siparişi verirdi. Öğlen hep birlikte afiyetle yerdik.

Bazen de; “Şevket Abi bu gece seni rüyamda gördüm. Böyle yemyeşil bir vadinin içerisindeydin. Cennet gibi bir yerdeydin” deyince hemen “Hayırdır inşallah” der hemen ardından “Yarın öğlen gel birlikte yemek yiyelim” daveti yapardı. Bir günde ben numara yapmış, oğlum Gökhan’ın kendisini rüyasında güzel bir yerde gördüğünü anlatmıştım. Hemen ertesi günü Gökhan için özel güveç yaptırmış ve davet etmişti rahmetli Şevket abi.

Aydın bazı günlerde Şevket Abiye yemek konusunda çok yüksekten atardı:

Şevket abi. Gece saat iki sıralarıydı. Uykudan uyandım. Canım bir baklava istedi ki sorma gitsin. O saatte her yer kapalı. Güzin hanımı uyandırdım. Allah razı olsun. Kalktı kadın hamur yoğurdu. Yufka açtı. Baklavayı bana kavuşturdu. Baklayı yedim öylesine uyumuşum.”

Aydın Şevket abiye böyle hayali çok olay anlatıyordu…

Şevket Çeçen;

Biz yaptıramıyoruz kardeşim. Helal olsun sana. Hassa herifmişsin valla!”

Bir gün Aydın’ın eşi Güzin Abla gazeteye gelmişti. Birlikte oturmuş sohbet ediyorduk. O sırada rahmetli Şevket Abi geldi.

“Kızım hoş gelmişsin. Nasılsın?” diye sordu ve oturdu.

Demek adama çok keyif vermiş olacak ki Güzin Hanıma sordu:

Kızım bu senin kocan Aydın gelip bize diyor ki ben hanıma gece yarısı baklava yaptırdım, yok şu yemeği yaptırdım. Gerçekten doğru mu söylüyor? Kalkıp yapıyor musun?”

Güzin Hanım;

Aydın rüyasında görmüştür Şevket Abi” diye cevap verince görmeliydiniz nasıl mutlu oldu rahmetli ve Aydın’a dönüp hepimizin yanında şöyle dedi.

Ya nasılmış, farş oldun gagan tükürdüm mü?”

Her ikisine de Allah rahmet eylesin.

Mekanları cennet olsun.

Artık o güzel anılarıyla bizimle birlikte olacaklar.

Bakalım bizler de onlar gibi arkamızdan güzel hatıralar bırakıp bu yalan dünyadan ayrılabilecek miyiz?

 

 

 

Mehmet Topal
Mehmet Topalmehmettopal@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.