Çalıştayda KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, İMKON Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Tellioğlu ve Türkiye’nin 45 bölgesinden gelen konfederasyon temsilcileri yer aldı.

Sektörel çalıştaylar yapılıyor

Başkan Tellioğlu İMKON’un geleneksel olarak yıl sonu mevcut yılı değerlendirmek ve gelecek yıla projeksiyon oluşturması için sektörel çalıştaylar yaptığını ifade etti.

Tellioğlu, bu yılki toplantıyı KKTC’de yapmayı uygun bulduklarını paylaştı.

Araç sahipleri dikkat! Zorunlu trafik sigortasında yeni dönem Araç sahipleri dikkat! Zorunlu trafik sigortasında yeni dönem

İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu İMKON olarak Türkiye’nin yaklaşık 80.000 müteahhidini temsil ettiklerini ve Acopulco Resort Hotel’de projeye ilişkin gerçekleştirilen toplantıda Türkiye’nin 45 bölgesinden gelen konfederasyon temsilcisi bulunduğunu söyledi.

“Sosyal konutların yüzde 25-30 oranındaki kısmını KKTC’ye hibe”

Tellioğlu açıklamasında “KKTC’de inşaat maliyetlerindeki en büyük unsurun arsa payı olduğunu biz öteden beridir mesleğimiz gereği biliyoruz. KKTC’deki sektörel paydaşlarımızla ve devlet yöneticilerimizle istişare ettik. İstişare sonucunda bu durumun ancak arsa maliyetini devletin barındırdığı arazi rezervlerini tahsis ederek karşılayabileceğimize karar verdik. Bunun karşılığında sosyal konut niteliğinde ihtiyaç bulunan lokasyonlara yapmak suretiyle %25-30 oranındaki kısmını KKTC’ye hibe edeceğimizi beyan ettik” dedi

Tellioğlu, hibe yoluyla verilecek sosyal konutların KKTC Devleti tarafından kararlaştırılacak faiz oranlarıyla KKTC vatandaşlarına, İMKON’a ait kısmın ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına uygun bir şekilde inşa edilerek verilebilme olanağı sağlayacaklarını kaydetti.

Kardeş vatana hizmet etmekten şeref duyarız

Başkan Tellioğlu KKTC’de kamu alanları olmayan, inşaat yapabilme olanağı olan yerlerde ve ihtiyaçlı bölgelerde konut yapma düşüncesi içinde olduğunu, anavatan olarak kardeş vatana bu noktada hizmet etmekten şeref duyacağını dile getirirken. Buradaki mesele, kardeş ülkemize sahip çıkmak, yatırım yapmak ve birikimimizi buraya aktarmaktır” İfadelerine yer verdi.

Tellioğlundan Avcıl’a övgü

KKTC yapılan toplantının ardından İMKON Genel Başkanıı ve beraberindeki heyet İMKON Yönetim Kurulu Üyesi Av. Osman Avcıl’ın Kıbrıs’taki inşaatlarını yerinde inceleyerek proje ile ilgili bilgiler aldı. Tellioğlu ‘’Elâzığ’dan KKTC ye yatırımlarını yapan yönetim kurulu üyesi Osman AVCIL’a ve ekibine başarılar temennisinde bulundu.

Editör: Haber Merkezi