ATALARIMIZA TARİHİMİZE MAHCUBUZ « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

ATALARIMIZA TARİHİMİZE MAHCUBUZ

Bu haber 06 Eylül 2019 - 8:40 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Değerini, önemini bilsek de bilmesek de Türkiye’mizde olduğuna binlerce şükretmemiz gereken, batı dünyasının kıskandığı, yıllara meydan okuyan birçok tarihi eserlere sahip bir milletiz. Toplumların gerçek öğesi tarihtir. Tarihin de biz insanlara bıraktığı sağlam izlerden delillerden biri de tarihsel kültür varlıklarıdır. Kültür varlıklarının çokluğu açısından özel bir statüye sahip olan ülkemizde, bu değerlerin niteliklerini, sorun ve olanaklarını bilmek ve bunların kültürel kimliğimizin ayrılmaz bir parçası olarak korunmasını sağlamak başta idarecilerin ve yerel yönetimlerin sorumluluğundadır. Bunun yanında her bireyin de vatandaşlık görevidir.

ŞÜKÜRLER OLSUN Kİ; BİNLERCE TARİHİ YAPILARIMIZ VAR

Ülkemizin değişik il ve ilçelerinde, köylerinde, yöre kültürünü yansıtan ve gelecek nesillere aktarabileceğimiz şükürler olsun ki, binlerce tarihi kültür varlıklarımız ile tarihi eserlerimiz bulunmaktadır. Bu tarihi değerli yapılar atalarımızdan bizlere kalan birer emanet, değeri ölçülmeyecek kadar büyük manevi mirastır. Ülkemizin bir ilinde, bir ilçesinde, gerekse bir köyünde tarihi kültür varlıklarının, binaların restore edilmesi, korunması, kollanması, güzelleştirilmesi geçmişimize olan saygımız ve geleceğimiz olan çocuklarımıza, torunlarımıza karşı tarihsel görevimiz ve sorumluluğumuzdur. Tarihi yapılar bir toplumun geçmişinin asaletini, geleceğimizin gençlerine ise, en büyük başarı yolunda kılavuzlarıdır.

 MANEVİYATIMIZIN ÖNÜNE MADDİYAT ASLA GEÇMEMELİDİR

Ülkemizin değişik yerlerinde yer alan bu tarihi miraslarımızdan biri de Elazığ- Maden ilçemizde bulunan 257 yıllık Maden Hükümet Konağının içerisinde bulunduğu bilinmezlik, belirsizlikler almış başını gitmekte. Koskoca on yedi yıldır ağlayan, ağlatılan, şanlı mimarisiyle, günden güne viraneye dönüştürülen bir idareci konağı. Bu tarihi kültür varlıklarının önüne ne altın, ne para, ne pul ne de başka bir şey geçemez. Maneviyatımızın önüne maddiyat asla geçmemelidir. Atalarımızdan bizlere miras kalan bu değerli tarihi kültür varlıklarını korumak, kollamak hem insani hem vicdani hem de kanuni bir görevdir.

TARİHİMİZE, ATALARIMIZA KARŞI BİR UTANÇ BİR MAHCUBİYET İÇERİSİNDE 17 YILDIR VİCDANLARIMIZ SIZLAMAKTADIR

1762’den 1876’ya kadar Maden Eminliği Sarayı ve sonrasındaki tadilatla 1924’e kadar mutasarrıflık, 1924-1926 arası valilik ve 1926’dan 1987’ye kadar da kaymakamlık olarak kullanılan tarihi yapı Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğü’nün 11 Nisan 2002 tarih ve 2843 sayılı kararı ile “I. Grup Korunması Gerekli Kültür Varlığı” olarak tescillendi. Tescillendikten sonra yakın zamanlarda birçok yetkili ağzından bugün yarın, pek yakında restore edildi, edilecek denilse de üzerinden on yedi yıl geçti hala restore edilecek.

GELECEK NESİLLERE KARŞI SON DERECE SORUMLUYUZ

Yıllardır atıl halde bekletilen tarihi bina bakımsızlık ve yıllarca restore edilmemesinden dolayı atıl durumda kalması nedeniyle tarihimize geçmişimize atalarımıza karşı bir utanç bir mahcubiyet içerisindeyiz. On yedi yıldır tarihe karşı vicdanlarımız sızlamaktadır. Bu konuda başta yerel yöneticilerimiz olmak üzere ilçe halkımızın, sivil toplum örgütlerinin tarihe karşı samimi görev ve duyarlılık bilinciyle sorumluluk düşmektedir. Kültürel ve doğal varlıklarımızın korunması ancak bugünkü anlayışın dışında gönüllü olarak herkesin, her kurum ve kuruluşun, her meslek grubunun rol aldığı bir kamu bilincinin yaratılmasıyla mümkün olacaktır. Kültür varlıklarının bir yöreye özgü sosyal, kültürel, ekonomik ve politik nedenlere bağımlı olan bir toplumun fiziksel tanıkları olduğu tanımından yola çıkıldığında, bu nitelikler yok edilmeden ve bizlere aktardıkları bilgilerden taviz verilmeden gelecek nesillere aktarılmasının önemi, sorumluluğu daha doğru bir adım olacaktır.

MADEN İLÇESİ EMİN SARAYI, EMİN ELLERCE BİR AN ÖNCE RESTORE EDİLMELİDİR

Tarihin belirli dönemlerinde farklı değerli şahsiyetlere ev sahipliği yapmış, 1762 yılında ‘’Madeni Hümayun Emaneti Emin Sarayı’’ tarihi unvanını almış bu şanlı gurur kaynağı tarihi bina, tarihi tescilli mimari özelliklerini daha fazla kaybetmeden, restorasyon inşaatı, çevre düzenlenmesi, mekanik ve elektrik aksamlarının bir an önce yenilenip, bu değerli emin sarayı emin ellerce, aslına uygun restore edilerek, Devletimizi ilçe de temsil eden en üst makamda olan mevcut genç, başarılı, halkın sevgisini kısa zamanda kazanmış Kaymakamına (Mülki İdare Amirine) memur arkadaşlarımıza yakışır bir hizmet binası ‘’T.C Maden Hükümet Konağı’’ levhalı olarak hizmete açılmalı ve kent belleğine kazandırılmalıdır. Bu ve benzeri tarihi yapılar bilinmeli ki; hem bizim hem de insanlığın ortak kültür mirasıdır. Maden ilçesi tarihi hükümet konağı, emin sarayı, emin ellerce restore edilmeli, tarihimize kültürümüze ilçe kültür turizmine kazandırılmalıdır.

TARİHİMİZ GEÇTE OLSA BİZİ AFFETSİN, EDİYORUZ Kİ GEÇTE OLSA ATALARIMIZ BİZLERİ AFFETSİN

Doğal olmayan kurgulu heyelandan dolayı riskli adliye binası can ve mal güvenliği nedeniyle geçen yıllarda boşaltılmıştı. Şu an ilçede çok acıdır ki Kaymakamlık makamı dar bir bina içerisinde ilçeye hizmet vermektedir. Tarihi Maden hükümet konağı restore edilip ilçeye kazandırılması, kültürel miras olarak gelecek nesillere kazandırılması, mülki idare amirine yakışır bir binada hizmete açılması, hangi aklı hangi mantığı ne şekil neden zorladığını anlamış değiliz. Değiliz ki; Koskoca on yedi yıldır bu ihmalkârlık sürüp gelmektedir. Bu değerli tarihi Maden Hükümet Konağı yapımızın restore edilmesi durumunda, şu an Maden ilçesinin ihtiyacı olan adliye binası, hem ülke ekonomisine ek bir yük bindirilmeyecek hem de, ilçenin kalkınmasına gelişimine katkı sunacaktır. Bu konuyla ilgili yetkililerimizden konuya hassasiyetle ivedi yaptırımlarını istirham ediyoruz. Ediyoruz ki; Tarihimiz geçte olsa bizi affetsin. Ediyoruz ki; Geçte olsa atalarımız bizleri affetsin.

MADEN BELEDİYE BAŞKANI NET SAMİMİ DURUŞ SERGİLEMELİDİR

İlçe belediye başkanı Sn. Orhan Yavuz’un Maden ilçesinin içerisinde bulunduğu bir yandan doğal olmayan heyelan travmalarına, bir yandan belli belirsiz kişilerce ilçede define aramalarına, bir yandan tarihi yapıların bu halde virane yok oluşuna net samimi bir duruş göstermesini diliyor ve bekliyoruz. Maden ilçe toprağının bütünlük ve çıkarını, tarihi yapılarının korunmasını, Maden insanın huzuru ve doğal olmayan heyelan ile ilgili mağduriyetlerinin giderilmesi adına belediye başkanı olarak ön safta yer alması gerekmez mi?

Not: Yaşadığımız kentleri mahalleleri, sokakları konutları yerinde ve sürdürülebilir yaşam alanlarımız olarak korumayı amaç edinen ve bu yolda Maden ilçesinde kurulan ‘’Maden Camii Kebir Mahallesi Hafriyat Mağdurları Derneği’’ Başkan Sn. Hayati Acar ve yönetimini bilinçli yurttaşlık ve duyarlıklarından dolayı yürekten tebrik eder, derneklerinin ilçeye, ilçe insanına hayırlara vesile olmasını dilerim.

Gökhan İlhan
Gökhan İlhangokhanilhan@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.