ASIL ENGEL; KALPLERDE! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

ASIL ENGEL; KALPLERDE!

Bu haber 03 Aralık 2020 - 8:08 'de eklendi.

Kent Güncesi

Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü. Bu nedenle bugün özelinde engellilerin sorunlarına dikkat çekmek adına birçok kesimden farkındalık mesajları gelip duracak. Engellilerin de sağlıklı bireyler gibi haklara sahip olmaları gerektiğinin altı da çizilecek şüphesiz. Ama nedense yıl 365 günken onların çektiği sıkıntılar sadece yılın tek bir günü aklımıza gelecek ve bu sıkıntılar bir tek bugün gündem olmaya değer bulunacak!

Sanki onlar için hayat; sadece yılın tek bir günü zormuş gibi…

Ne olur biraz empati!

Hani erişilebilir hayatlarımız nerede?

Depremden önce de engellilere yönelik birçok mekân sıkıntılıydı. 24 Ocak Depreminin yıkıcı etkisi ile engelliler için birçok mekânımız şimdi çok daha problemli bir hâl aldı. Her yerde yıkım, sağlıklı bireylerin bile kullanacağı kaldırımlar işgal altındayken; yürüme engellilerin rampaları da görme engellilerin sarı şeritleri de kalmadı? Trafik ışıklarımızda, sesli uyarılar neden yok? Sarı şeritler neden otobüs durakları içinden geçer?

Çoğu toplu taşıma araçlarımız neden hâlâ engellilerin rahat şekilde bineceği mekanizmalarla donatılmaz? Hoş donatılmış olsalar dâhi, bir engelli adayı olduklarını unutanlar; engellileri görmezden gelmeye çok mu çok meraklıdır! Hiç gözlerinizi birkaç dakika kapayarak yürümeye çalıştınız mı kalabalık bir cadde de?  Ya da tekerlekli sandalyede bir beş dakika geçirdiniz mi?

İşte asıl ve hiç düzelmeyecek engel grubu;  bu engellileri görmezden gelenler değil mi?

Plansızlıktan dert yanıp duruyoruz. Hepimiz bu toplumun başat unsuruyuz ya! Neden engelliler için erişilebilir şehirler inşa edilmez? Bu çok mu güç! Onların işlerini kolaylaştıracak bir takım mekanizmalar gelişi güzel konulunca onlara destek değil, köstek oluyoruz. Her yeri kalkan bir labirentten farksız sarı çizgiler, engelliler için konumlandırılan rampaların üzerine yerleştirilen levhalar, herkesin engellilere ayrılan alanları gelişi güzel işgal etmesi de çabası!!!

Şimdi soruyorum esas engel sizce de kalbimizde değil mi? Engelli araç parkına aracını bırakan güya engelsiz bireyler. Kusura bakmayın ama kimse sizin bir engeliniz olmadığınızı düşünmez. Üstelik çok  ciddi bir engeliniz var. Vicdan yoksunusunuz çünkü.

Bilmem farkında mısınız? Diyeceğim demesine lakin bunu da hiç zannetmiyorum. Eğer bir şeylerin farkına varsaydınız, hayatları sağlıklı bir bireye göre son derece zor olan bir engellinin hakkını elinizi kolunuzu sallayarak gasp etmeye kalkmazdınız.

Yanılıyor olamam.  Bazen öyle şeylerle karşılaşıyoruz ki bunu yapan insan olamaz ya biz böylesi canilerle aynı familyadan ne olur olmayalım demekte kalıyoruz. Zihinsel engelli kişileri şaka adı altında incitmek bir de onları sosyal medya üzerinden ifşa etmek ve bunların karşılığında alkış beklemek neyin nesi? Gerçekten ne aklım ne de kalbim almıyor bu olup biteni?

Hele engelliler üzerinden simsarlığa soyunanlar, sahte engellilik raporları düzenleyerek, gerçek engellilerin sorunlarına duyarsız bir hâle gelmemize neden olanlara ne demeli? Bunlar şüphesiz çok ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kalmalı.

Yoksa kimse kimseyle empati kuramaz işte o zaman zerre halinde kalmış insanlığımızı da idam sehpasına el birliği ile göndeririz.

Bir parça empati ve duyarlılık uğrasın ne olur kalplerinize belki bu şekilde kalplerinizde kararmaktan kurtulur.

Kübra Türkan
Kübra Türkankubraturkan@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.