AŞI KARŞITLIĞI SAĞLIĞA İHANETTİR « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

AŞI KARŞITLIĞI SAĞLIĞA İHANETTİR

Bu haber 15 Şubat 2020 - 8:42 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Doksanlı yıllarda ülkemizde Polio Eradikasyon Programı (Çocuk Felcinin ülkeden yok edilmesi programı) başlamıştı. Bazı durumlarda çocuklara yılda dört kez, aşılı olsun olmasın, ağızdan çocuk felci aşısı (Oral Polio Aşısı-OPV) yapıyorduk. Amacımız çocuk felci vahşi virüsünü, dolayısıyla bu hastalığı yok etmekti. 1999 yılında artık ülkemizde hiç vaka saptanmadı. Bu üç yıl devam edince, 2002 yılında ülkece Çocuk Felci Eradikasyon sertifikamızı aldık. Çocuk felcini ülkeden yok etmiştik. O zamanda bu aşıya karşı neler neler çıkarmışlardı. En kuvvetli dedikodu aşının kısırlık yaptığı idi. Kapılar yüzümüze kapanıyordu. Diğer bir ret lüks semtlerde ikamet eden ailelerden geliyordu. Onlar çocuklarını özel hekimlerine götürdüklerini, bu kampanyaya dâhil edilmesine gerek olmadığını söyleyerek direnç gösteriyorlardı. Bir anneyi ikna için yarım saat dil döktüm. Ona çocuğunun kreşe gittiğini, kreşteki diğer çocuğun aşılı olmasının kendi çocuğunu aşısız olması ile daha fazla riske sokacağını, çünkü aşılı çocuk ile kendi çocuğunun da aynı tuvaleti kullandığını, buradan virüsü alabileceğini anlattım ve ikna ettim. Sokakları, evleri, pazar yerlerini, kreşleri dolaşarak bu kampanyada çalıştık ve sonunda başardık.

Yıllar önce dünyada binlerde kişinin ölümüne yol açan çiçek hastalığı da yine aşılama sayesinde yok edilmiştir. Bugün ülkemizde rutin aşı programında kullanılan 10 aşı ile 13 hastalığa karşı bağışıklık sağlanmaktadır. Bu aşıların hepsi Sağlık Bakanlığı eliyle ve aşılama programına uygun olarak ücretsiz olarak yapılmakta, doğumdan ortaöğretim 4. sınıfa kadar devam etmektedir.

Dünyada ve ülkemizde enfeksiyon hastalıkları en çok görülen hastalıklar arasında yer almakta, enfeksiyon hastalıklarından ölümler de görülmektedir. Enfeksiyon hastalıklarından korunmada alınabilecek en geçerli önlem aşıdır. Aşılama bu kadar önemli iken aşı karşıtlığı ile ilgili yanıltıcı açıklamalar tam bir akıl tutulmasıdır. Hele ki bu açıklamaların bazı bilim insanları tarafından yapılabilmesi akla ve mantığa sığmayan davranışlardır. İnsanları korumak, tedavi etmekten daha ucuzdur. İnsanların sağlık davranışlarını yanlış yönlendirmek sağlığın korunması ve geliştirilmesini olumsuz yönde etkileyecektir. Bugün dünyada bazı ülkeler aşı zorunluluğu ile ilgili hukuki yaptırımları çıkarmaya başlamışlardır. Çünkü geleceği görmekte bir nevi sağlık ile ilgili bilimsellikten uzak açıklamaların önünü almaya çalışmaktadırlar.

Ülkemizde sağlık hizmetleri içerisinde başarıyla ve büyük bir özveri ile uygulanan aşılama çalışmaları çocuklarımızın geleceğidir. Bunun önünü kesmeye çalışan, hele bazı bilimsel dedikleri açıklamalarla halkın aklını bulandıranlar bu çabalarına bir an önce son vermelidirler. Yıllarını bu tür koruyucu çalışmalarla geçirmiş bir halk sağlığı uzmanı olarak, çocuklarınıza ve belli yaş gruplarına gerekli aşıları yaptırmanızı, bu konuda Sağlık Bakanlığı dışında yapılan ve daha çok reyting amaçlı açıklamalara inanmamanızı tavsiye ediyorum. Yıllarca hayatlar kurtaran aşılama dünya ve ülkemiz için bir gerekliliktir. Bu konu “elma yerseniz, elma yanaklı olursunuz” kavram kargaşasını yaşabilenlerin açıklayabileceği bir konu değildir. Bu konudaki görüşüm, aşı karşıtlığının sağlığa ihanet olacağıdır.

Erhan Deveci
Erhan Devecierhandeveci@elazigfirat.com
Halk Sağlığı Uzmanı

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.