AŞI DİLEMMASI « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

AŞI DİLEMMASI

Bu haber 12 Aralık 2020 - 8:03 'de eklendi.

Dünya üzerinde 70 milyonu bulan vaka ve 1 milyonu bulan ölüm sayısıyla Covid-19 hastalığı 2020 yılımızı ömrümüzden alıp gitti desek çok abartmış olmayız sanıyorum. Fakat uzmanlara göre artık sona gelmiş bulunuyoruz. Tabi bu son ile ne kastediliyor onu pek kestirmek mümkün değil. Çin, Rusya, Oxfort Üniversitesi, AstraZeneca, Pfizer, Biontech, Moderna, Johnson and Jonhson, GSK gibi ülke ve uluslararası şirketlerin çalışmalarında %90 oralarında hatta daha fazla koruma sağladığını duyurduğu Covid-19 aşı çalışmaları, maalesef ki dünya standartları çerçevesinde yürütülmüyor. Çünkü aşı faz aşamaları tamamlanmış değil fakat piyasaya sürüm gerçekleşmek üzere.

Madem konusu açıldı biz bu deney çalışmalarının normal şartlar altında nasıl yürütüldüğünü şöyle kısaca açıklayalım:

Faz 0: Hayvanlar üzerinde deney yapılır.

Faz 1: Farmakolojik etkiler deneyi yapılır.

Faz 2: Az sayıda hasta üzerinde denenerek biyolojik etkinlikler denetlenir ve doğru doz aralıkları hesaplanır.

Buraya kadar olan aşamalar henüz ruhsat alabilmek için yeterli gelmiyor. Bu ilacı piyasa sürebilmeniz için Faz 3 aşamasının da gerçekleştirilmesi, yani gönüllü olarak bulacağınız 3000’e kadar kişide belirli bir periyot süresince denenmesi ve herhangi bir yan etki göstermemiş olması gerekiyor. Ondan sonra da prosedürler çerçevesinde ilacınızın, aşınızın, şurubunuzun ruhsatını alabiliyorsunuz.

Şimdi konumuza tekrar dönecek olursak: Faz 2 çalışmasının ardından yapılan açıklamalarda kesin bir tedavi yöntemi gibi lanse edilen bu aşı çıkmazı, özellikle uluslararası piyasada pastanın en büyük dilimini, daha da ilerisi hepsini alma yarışına benziyor. Ekonomik çıkarların daha fazla güdüldüğünü tahmin ettiğim deneyler, bu derdin devası budur algısı oluşturularak, insanlar üzerinde yapılacak.

Avrupa Birliğinin, yani dünyanın yaklaşık %13’ünün, bu firmalarla muhteşem diyalogları sebebiyle aşı kapasitesinin %50 oranında alımını gerçekleştireceklerine dair haberler yayıldı uluslararası medyalarda. Bu da bize gösteriyor ki stokçuluk yapılmaya başlandı veya ters algı oluşturarak bu aşılar için rekabet piyasası kuruluyor. Yani Faz 3 deney aşamasını beklerseniz aşısız kalabilirsiniz, aman elinizi çabuk tutun deniyor.

Geçirmekte olduğumuz pandemi sürecindeki hızlı yayılım her ne kadar elimizi çabuk tutmamız gerektiğinin bir göstergesi olsa da, yine tekraren söylüyorum genel deney çalışmalarının yapılmadığı bir aşıyı, mutlak çözüm şeklinde lanse edip de insan vücudunun hangi tepkileri vereceğini dahi kestiremediğimiz bir girdaba sürüklenmenin ne kadar doğru olduğunu yetkili mercilere sormak istiyorum. Bugün kanser tedavisi olarak kullanılan kemoterapinin vücut üzerindeki yıkıcı etkisini biliyoruz ama kemoterapinin aynı zamanda hücre öldürerek vücudumuzu sağlıklı hücre üretmeye teşvik ettiğini de çok iyi biliyoruz. Ama şu an için Covid-19 aşılarının tahrip etkilerinin iyileştirme etkilerinden fazla olacağı durumda, mevcut hastalık yerine, tamamen hastalıklı bir toplumu meydana getirip getirmeyeceği garantisi verilemiyor.

Ben bu satırları yazarken umarım yanılırım diyerek yazıyorum. Yoksa yarın dövecek diz de bulamayacağız. Her şeyden önce aşı karşıtı olmadığımı ya da muhalefet olsun diye yazmadığımı belirtmek isterim. Eşeği sağlam kazığa bağlama taraftarıyım…

 

 

M. Hamza Ergen
M. Hamza Ergenmhamzaergen@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.