ASGARİ ÜCRETLİYE HER AY RAMAZAN FİTRESİ BAĞLANMALI! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

ASGARİ ÜCRETLİYE HER AY RAMAZAN FİTRESİ BAĞLANMALI!

Bu haber 22 Aralık 2020 - 15:03 'de eklendi.

Satır Arası

Her yıl olduğu gibi; Aralık ayında yine gözler asgari ücretteki zam oranlarının netleşeceği toplantılar üzerine çevrildi. Asgari ücrete çok ciddi bir zam yapılması bu koşullarda pek mümkün görülmüyor.  Özellikle pandemi yüzünden ekonomimiz bir hayli ağır hasar aldı. Minimal düzeyde bir zam yapılacağı kanaatindeyim. Ekstrası gerçekten sürpriz olur. Ama gün aşırı gelen zamlarla bir tek aldığı asgari ücret ile evini geçindirmeye çalışan insanlarımızın vay haline vay… 4 kişilik bir ailenin 2020 yılı Ramazan ayındaki fitre miktarı 3 bin 240 TL’ye denk geldi ve bu meblağ ailenin sadece gıda harcamaları için kullanılıyor. Oysa tek bir asgari ücretle geçinmek zorunda kalan 4 kişilik bir aileyi 2 bin 324 TL ile geçinmesi ne denli marifet istiyor varın siz düşünün! Geçtiğimiz yıl bir vekilin çay simit hesabı üzerinden asgari ücreti hesaplaması geldi aklıma birden;  sanki asgari ücretlinin tek sorumluluğu mutfak giderinden ibaretmiş gibi… Oh ne ala memleket! Kirası, faturaları, sağlık, eğitim ve ulaşım giderlerine sponsor mu buldular?

 

 

Haber- Analiz: Kübra TÜRKAN

Dün de TÜİK asgari ücretin 2 bin 792 TL olmasına işaret etti. Asgari ücretteki artış ne olur bilemem ama inşalarımızın refah içerisinde yaşamının sağlanması gerekiyor. İş verenlere de çalıştırdıkları kişi sayılarıyla bağlantılı olarak bir takım kolaylıklar sağlanmalı. Vergisini düzenli ödeyen işverenler ile vergisinde usulsüzlüklere başvuranlar asla ve asla aynı kefeye konulmamalı!

SAĞLIKLI BİR ORTA YOL BULUNMALI!

Asgari ücretlinin aldığı ücretle bir çok kalem ihtiyacını birden gidermek zorunda olduğu unutulmamalı! Ama bu sağlanırken, üretime ve istihdama katkı sunan kitle de ezilmemeli.  İşveren o zaman çözümü evine ekmek götürdüğü kişileri işten çıkartmakta bulabilir. Bu durum karşısında da işsizlik yine alıp başını gider ve de mevcut işi olanın iş yükü katlanır. Bunların olmaması adına gerçekten sağlıklı bir orta yol bulunmalı.

HER KESİMİN GEÇİM SIKINTISI VAR!

Alt limitlerde tutulan asgari ücretler yüzünden insanlarımız ciddi bir dar boğaza girebilirler. Her ay asgari ücretliye fitre desteği sağlanmayacağına göre; en azından asgari ücretlilere hayat pahalılığı altında ezilmedikleri bir hayat sunulmalı.  Ne yazık ki; memurumuz, emeklimiz ve işçilerimiz geçim derdindeyken geleceğe umutla bakmak kolay olmuyor.  Asgari ücretteki zam oranın da TÜİK’in dediği veriler ışığında şekilleneceğini öngörmekteyim.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.