‘Asgari Ücret Teşvik’ uygulaması başladı! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

‘Asgari Ücret Teşvik’ uygulaması başladı!

Bu haber 27 Mart 2020 - 14:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.

26 Mart 2020 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 7226 Sayılı Kanunun 29.maddesi ile 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa eklenen Geçici 80.madde ile 01 Ocak 2020- 31 Aralık 2020 tarihleri arasında Asgari Ücret Teşviki’nin uygulanması kararlaştırılmıştır şeklindeki kararı Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan değerlendirdi. Başkan Arslan; bu şekilde istihdamın korunabileceğini ifade etti.

 

 

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Devletimiz içinden geçmekte olduğumuz bu zorlu süreçte koronavirüsün iş dünyasına etkilerini en aza indirmek ve istihdamın korunmasına yönelik bir dizi teşvik ve tedbirler geliştirmiştir. Bu kapsamda 2016-2019 döneminde uygulanan ve 2019 yılı itibarı ile sona eren ‘Asgari Ücret Teşviki’ 26 Mart 2020 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan kanun ile yeniden uygulamaya konmuştur.

“İSTİHDAMIN KORUNMASI SAĞLANACAKTIR!”

2020 yılında uygulanacak asgari ücret desteği, 2020/Ocak ve Şubat aylarında hak edilen asgari ücret destekleri, 2020/Mart ayı için tahakkuk edecek sigorta primlerine mahsup edilecek olup, ilgili kanunla ilgili usul ve esasların açıklanmasına müteakip SGK tarafından uygulama genelgesi ile birlikte işletmelerimize bu destek sağlanacaktır. İşveren üzerinden önemli bir yük alacak olan ve istihdamın korunmasına katkı sağlayacak bu uygulama için Elazığ iş dünyası olarak teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

UYGULAMANIN GENEL ŞARTLARI…

Asgari ücret teşvikinden istifade edilebilecek tüm sigorta kollarına tabi sigortalının prime esas günlük kazancı 128 TL. Aylık 3bin 840 TL. altında olacaktır. (Toplu sözleşmesi hükümlerine tabi işyerlerinde sigortalının Prime Esas Kazanç tutarı günlük 256 TL, aylık 7 bin 680TL. sınır olarak dikkate alınacaktır.)Asgari Ücret Teşviki 2020 yılı Ocak ve Aralık ayları/dönemi için. Bir önceki yılda karşılık gelen aydaki gün sayısını geçmemek üzere ve 2020 yılında ilk defa kurulan işyerleri için bildirilen toplam gün sayısının günlük 2.50 TL. ile çarpımı sonucu bulunacak tutar kadar uygulanacaktır. (Sigortalı başı aylık 75 TL) 2019 Ocak ila Kasım ayları/dönemi için uzun vadeli sigorta kollarından kuruma bildirilen en az sigortalı sayısının altında bildirim yapılan ayda bu teşvikten istifade edilemeyecektir. Bu teşvikten yararlanmak için Aylık Prim Hizmet veya Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamelerini süresinde Kuruma vermek ve Kuruma borcu bulunmamak şarttır. Borcunu yapılandıranlar ise bu teşvikten istifade edebileceklerdir. Yasal süresi geçirildikten sonra geriye dönük olarak verilen Aylık Prim Hizmet Belgeleri veya Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamelerinde bu teşvik uygulanmaz. (Haber Merkezi)

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN