ARTIK GÖÇ GERİYE DÖNDÜRÜLMELİDİR. « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

ARTIK GÖÇ GERİYE DÖNDÜRÜLMELİDİR.

Bu haber 03 Eylül 2018 - 9:52 'de eklendi ve kez görüntülendi.

             İktidardan bekliyoruz. Yıllardır süren köyden kente, dış ülkelere olan göç hareketi geriye döndürülmelidir. Kalkınmamızın, ilerlemiş bir ülke olmamızın temelinde yatan budur. Onurlu ve mutlu insanların yaşadığı bu güzel vatanın toprağını işleyelim. Yaptığımız üretimle, bağımsızlığını ve özgürlüğünü eline almış bir millet olarak yaşayalım. Başkalarına muhtaç durumdan kurtulalım. Bunun tek yolu, yerini yurdunu terk edip başka diyarlara göçmüş insanlarımızı topraklarına yeniden kavuşturmak, döndürmektir.

            Eyy siyasilerimiz, bu feryadım doğrudan sizedir. Bu halk durup dururken yerini yurdunu terk edip gitmiyor.

            Halkımızın, köyünde, kasabasında, toprağın taze kokusunu soluyarak, ayağını toprağa basarak yaşamasını; ağacın yeşilinde, akan suyun serinliğinde hayatın tadın duymasını sağlayalım.

            Vatan toprağını çöl olmaktan kurtaralım. Başka devletlerin GDO’lu tohumları ile bağımlı ve muhtaç hale gelmekten kurtulalım.

            Uçsuz bucaksız otlaklarımızda hayvancılığımızı destekleyip geliştirelim. Kurban bayramlarımızda dış ülkelerden kurbanlık satın almayalım.

            Pamuğumuz, tütünümüz, şekerimiz, sanayi ürünlerimiz kendi insanımız tarafından üretilsin. İşçimiz, köylümüz alın terinin sonucunu alarak mutluluğunu yaşasın, devlet desteklesin, işsizimiz kalmasın.

            1930’lu yıllarda Ankara bozkırında Atatürk’ün, o günün zor koşullarında yeşerttiği çiftliğin daha büyük ve zenginlerini yurdumuzun her köşesinde çoğaltalım. Var olanı beton yığınına çevirmeyelim.

            Çok mu zordur bunu başarmak?

            Sadece, yürekli bir karar ve buna bağlı uygulamaya başlamak, başarıyı getirecektir.

            Toprağını terk edip büyük kentlere göç eden halkımız bu durumundan memnun mudur? İsteyerek mi göç etmiştir? Bunların sebeplerini ortaya çıkarmak bile başarıya atılmış ilk adım olacaktır.

            Büyük kentlerin çok katlı apartman dairelerine sıkışmış, yeşili balkonundaki saksıda gören halkımız elbette bu durumdan memnun değildir.

            Eğer, birlik ve beraberlik istiyorsanız. Onları bu hayata mahkûm eden koşulları inceleyip ortadan kaldırma hamlelerini hemen başlatmak için daha ne bekliyorsunuz?

            Eğer, dış dünyada sözü geçer, saygın bir ülke olmak istiyorsak, önce kendimize yetecek sağlıklı ürünümüzü kendimiz yetiştirelim. İnsanımız yoksul kalmasın, hepsinin işi, güvencesi olsun.

            İnsanımız iyi beslensin, yeterli protein ve gıdaları alsın ki, beyin gücü artsın. Dünyada iddialı olmak, icatlar yapmak, yaratıcı özellikleri geliştirici eğitimle mümkündür. Bu da güçlü beyinler sayesinde olur. Güçlü beyinler de iyi beslenmeye bağlıdır.

            Gücü ve yetkiyi elinde tutanların; bu olanağı, geçici ve hiçbir getirisi olmayan hamasi söylemlerle devam ettirmek yerine;

            İnandırıcı bir planlama yaparak ve muhalefetle de iş birliği içinde; azim ve kararlılıkla bir “köye geri dönüş” uygulamasını başlatabilirler.

Bu uygulamaya, gereken plan ve projeleri yaparak geçmek için ne gibi bir engel vardır, bilemiyorum?

M. Fikret Yılmaz
M. Fikret Yılmazmfikretyilmaz@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.