Elazığ’da uzman psikolog “Kış hüznü” konusunda uyardı Elazığ’da uzman psikolog “Kış hüznü” konusunda uyardı

Gelecek kuşaklara kültürümüzü öğretmek için kültürümüzü yaşatmak zorundayız. Elazığ’da da ‘Yatsılık’ kültürü özellikle uzun kış akşamlarının vazgeçilmez ritüellerinden biri.  Aile fertleri kurulan ‘Yatsılık’ sofrası etrafında toplanır yöresel lezzetler tüketirken, sohbetlerini de yaparlardı. Ancak son zamanlarda gıda ürünlerine birbiri ardına gelen zamlardan ‘Yatsılık’ sofralarının vazgeçilmez lezzetleri de nasibini aldı.

Yatsılık ürünleri almak pek kolay değil!

Yatsılık sofrası denilince Elazığlıların olmazsa olmaz lezzetleri; orcik,  Ağın Leblebisi, Ulukale Dutu, dut pestili, badem içi ve ceviz içinin bu yıl kaç Türk Lirası’ndan satıldığını uzun yıllardır bu işten gelir sağlayan esnaflara sorduk.  Esnaflar hem geçen yıl bu ürünlerin ne kadara satıldığını hem de bu yıl aynı ürünlerin kaç Türk Lirası’ndan satılmakta olduğuna açıklık getirdi. İşte esnafların dilinden yöresel lezzetlerimizin tutarı…

Esnafların dilinden dökülen fiyatlar...

Esnaflar; “Ağın Leblebisinin kilosu geçen yıl 60- 80 TL arasındaydı. Şimdi ise Ağın Leblebisinin kilogram fiyatı; 120-140 TL oldu. Üzüm orciğinin geçen yıl kilosu; 100- 110 TL’yken şimdi ise 230- 250 TL arasında alıcısına sunulmakta. Dut pestili geçen yıl 60- 80 TL arasındaydı yani Ağın Leblebisi ile aynı fiyat aralığındaydı. Bu yıl dut pestilinin fiyatı; 100 -125 TL’ye yükseldi. Badem içinin kilogram fiyatı geçtiğimiz yıl; 125- 150 TL’yken bu yıl 270 – 290 TL’ye satılmakta. Ceviz içinin geçen yıl kilogram fiyatı; 140- 150 TL’ydi. Bu yıl ise ceviz içinin kilogram fiyatı; 180- 200 TL oldu . Ulukale Dutunun geçen yıl kilogram fiyatı; 110- 130 TL’ye satılırken  bu yıl Ulukale Dutunun kilogram fiyatı; 250- 275 TL’ye yükseldi” dedi.

Badem içi ve Ulukale dutu yatsılık sofralarının en pahalı lezzetleri oldu

Verilen bu fiyatlardan hareketle bu yıl Yatsılık sofralarında özellikle Ulukale Dutunu bulundurmanın bir hayli lüks olduğu görülüyor. Ulukale Dutu bu yıl geçen yıla göre fiyatı % 150 üzerinde artmış görülüyor. Ağın Leblebisi; dut pestilinin fiyatlarında %100’lük bir artış olduğu fiyatlardan hareketle anlaşılırken üzüm orciğinin fiyatında da yine %100’ün üzerinde bir fiyat artışı söz konusu. Badem içi de yine cepleri yakacak boyutta bir ücrete satılıyor. Hatta fiyatı en fazla artan ürün badem içi oldu Badem içinin fiyatı da tamı tamına; % 175 artmış oldu. Ceviz içi ise Yatsılık sofralarında zamlardan en az nasibini alan ürünü olmuş gibi; geçen yıl ile bu yıl arasında cevizin fiyatında 40- 50 TL bir artış söz konusu oldu yani % 50 bile bir artış yaşanmadı.