Trafik sigortası; yaşayabileceğiniz bir kaza sonucunda karşı tarafın aracına, üçüncü şahısların malına ya da bedeni (sakatlık ve ölüm) zararlarına karşı olan yükümlülüğünüzü poliçenizin kapsamındaki teminat ve limitlere bağlı olarak sizin adınıza ödüyor. Bu limit her yıl değişiyor. Elazığ’da bu yıl sigorta fiyatları ne kadar oldu? Elazığ Sigorta Yetkilisi Ömer Coşkun açıkladı.

“Oranlar belli periyotlarla artarken arada seyyanen zamlar da uygulanabiliyor”

Özel sigorta şirketlerinin devletin belirlediği oranın üzerinde fiyat belirlemediğini söyleyen Coşkun; “2017 yılından bu yana sigorta fiyatları devlet tarafından denetleniyor. Yani özel sigorta şirketleri, devletin belirlemiş olduğu artış oranının üstünde bir fiyat belirleyemiyor. Tavan fiyat ise her ay belli bir oranda artış gösteriyor.

Bu oranlar belli periyotlarla artarken arada seyyanen zamlar da uygulanabiliyor. Bu yönde 1 Mayıs 2023’te tavan fiyata yüzde 5 oranında bir zam yapılmıştı. Tavan fiyatı artırım oranı ise mayıs ayından itibaren yüzde 2 olarak uygulanıyordu. Yine mayıs itibarıyla, basamak skalasına 0 (sıfır) ve 8 olmak üzere iki yeni basamak eklendi. Daha önce basamaklar 1-7 arasındaydı hiç kaza yapmayanlar 8’inci basamağa kadar çıkıyor ve ödeyecekleri prim düşüyor. Kaza yapılma oranına göre bu basama 0'a kadar iniyor ve ödenecek sigorta tutarı artıyor” dedi.

“Yüzde 5 artış gösterilmesine karar verildi”

Bu yıl ki artış oranından bahseden Sigorta Yetkilisi Coşkun; “28 milyon araç sahibini ilgilendiren zorunlu trafik sigortasına yönelik düzenlemelere 2023 yılının Aralık ayında yenileri eklendi. Bu kapsamda her ay yüzde 2 artış gösteren trafik sigortası tavan fiyatlarında 2024'ün ilk 4 ayında aylık yüzde 5 artış gösterilmesine karar verildi.

Elazığ’ın o lezzeti yemek yarışmalarına konu oldu! Elazığ’ın o lezzeti yemek yarışmalarına konu oldu!

Ancak Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (SDDK) bu oranları 2 katına kadar artırma yetkisi bulunuyor. Öte yandan bu endeksi asgari ücret artış oranı, enflasyon ve parça fiyatları belirliyor” ifadelerini kullandı.

Haber7’de yer alan zorunlu trafik sigortası ücretleri ise şu şekilde;

Editör: Şah İsmail Gezici