ANLAMAK « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

ANLAMAK

Bu haber 13 Mayıs 2020 - 8:03 'de eklendi.

Göğün rengi, yeryüzünün baharı, yağmurların bereketleri yetmiyor… Mana aleminin tesirli günlerindeyiz.  Kendimizi kayıp ettiğimiz bu zor günlerde belki de ruhumuzu manevi değerlerle bulduk… Ramazan’ın coşkusu sevinci evimizi, çevremizi kaplarken alıştığımız ramazan akışımızdan kayarak; Kendi iç alemimizde, kendimizle bir Ramazan geçirmek… Ruhumuzun derinliklerine inip, iman bütünlüğümüzü sorgulamak, Rabbimizle aramıza mesafe koymadan bu hayırlı günlerin, ayın sayısız nimetlerini katre katre benliğimize yansıtmak… bu maneviyatı anlayan olmak, kul olmanın insan olmanın faziletlerini, güzelliklerini bilerek başı rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennemden kurutuluş olan, sayısız hayır kapılarının açık olduğu bu mübarek ayda nasiplenenlerden olmak…!

Bir çocuğun coşkusu, çığlık sesi gibi dışardaki hayat bizi çağırıyorken, bahar nazlı endamını perdeliyor. Çiçeğin, böceğin canlandığı doğa döngüsünü sürdürüyor. Rengarenk doğa insan olmadan canlanıyor. Hava esinti Çocukların mutlu olacağı günler de gelecek, dışarda doğa bunun hazırlığını veriyor. Avuçlarımızda bereketlerin göğe yükseldiği bu günlerde sağlık için verdiğimiz mücadele cevabını alacak, güzel günler uzak değil bu aşikâr. Hiçbir değer kıymeti bilinmeden zayi olmaz. Elimizdeki birçok nimetin, imkanların kıymetini bu günlerde daha iyi idrak ediyoruz. Sahip olduğumuz hiçbir şeyin sabi biz değiliz her şeyin sahibi Allah. Sağlık yoksa hiçbir bir şey olmuyormuş, anladık. İdrakimiz farklı pencerelere çevirdi gözlerimizi. Ailemizle, kendimizle kaldığımız bu süreçte evimizin, birbirimizin değerini daha iyi anladık. Koşuşturmalardan anlayamadığımız değerleri düşünmeye zamanımız oldu.

Hani bazen işlerimizin başında olmazsak sanki her şey duracak gibi davranırdık ya, hani evhamlanıp titizlikle yaptığımız işler biz olmazsak olmayacak gibi olurdu ya. Durduk, dünya durdu…!” Bir musibet bin nasihatten iyidir” demiş atalarımız. İçinde olduğumuz musibet biraz ağır bedellere neden oluyor, bu bizi üzüyor. İnsan hayatı büyük tehlike içinde. Zerre olduğumuzu milyonlar içinde bir canken anlıyoruz, insan sağlığı olmazsa yaşanacak değerli olacak her şey bir anda bitebiliyor. Anlıyoruz ki İlahi bir kudret tecelli etmezse, rahmetini bize bahşetmezse kurtuluşumuz olmaz. Nefes dediğin bir andır, ölüm se Haktır öyleyse hal böyleyken biz insanoğlu olarak nefsani arzularımız yurt edinmekle gafletteyiz.

Kuran ayı olan bu hayırlı ay kul olmanın gereğini yerine getirir, bize ferahlık sükûnet vermesi için elimizden gelen çabayı sarf eder irademizi yenileyerek mutmain olabilirsek, bu çerçevede ilmimizi arttırıp, umutlarımızı sabrımızla yoğurup imanımızı yenilemek zamanında olduğumuz anlar nasiplenenlerden olursak Allah ömrümüzü daha güzel geçirmeyi sevdiği kullarına verecektir İnşallah!

Umudumuz ve dualarımız Dünyada ve Ülkemizde sağlıklı, hayırlı eskisinde daha güzel, maneviyatlarla dolu günler olmasından yana. Erzurumlu İbrahim Hakkı Hz de söylediği gibi;

                   Hak şerleri hayreyler

                   Zan etme ki gayreyler

                   Arif anı seyreyler

                   Mevla’m görelim n’eyler

                   N’eylerse güzel eyler                          

Berrin Darılmaz
Berrin Darılmazberrindarilmaz@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.