Madem kapıyı kilitleyen de açan da aynı anahtar, kafa karıştırmaya gerek yok o zaman.

Yeni bir anahtar aramaya hiç gerek yok ayrıca.

Partilerin 28. dönem milletvekili aday adayları belirleme yöntemleri ve aday adayları listesi belli oldu.

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri için, heyecanlı bir şekilde aday olma mücadelesi sürüyor.

AK Parti;

AK Parti Gaziantep’te tartışmalı Temayül yoklamasını yaptı.

Yaptı da nasıl yaptı!..

Divan heyetinin kurulmadığı,

Saygı duruşunun yapılmadığı,

İstiklal marşının bile okunmadığı, Belediye Başkanları ile Milletvekillerinin ise gelmediği, aday adayı olan isimlerden bir kısmının bile katılma ihtiyacı duymadığı, önceden pazarlığı ve ayarlaması yapılan blok listelerin yarıştığı, kavga çıkan ve iki gazeteci arkadaşımızın dayak yediği temayül yoklaması sonuçları her zamanki gibi bilinmeyecek. Herkes birinci olduğunu zannederek, destek olmayan ve kendisini satanlara bile teşekkür ederek listeye girmeyi bekleyecek. 124 aday adayı kendisinden olan insanlar tarafından nasıl istenmediğini hiç ama hiç öğrenemeyecek. Listeye alınmadığını görünce haksızlığa uğradığını düşünüp, kalibre ve kapasite yetersizliğine bakmadan ‘davam’ dediği partisini cezalandırmaya çalışacak.

Ne güzel temayül değil mi?

İsimler açısından listenin çok iyi olduğunu söylersem sizleri yanıltmış olurum. Daha iyi isimlerin yer aldığı, almasının teşvik edildiği, katılmalarının sağlandığı bir liste olabilirdi. Demokratik hak olarak görülen, aday adaylığında eşitlik ilkesine göre yarışılan listeler, temayüller sonrasında biraz liyakat, biraz sadakat, biraz da iktisat durumuna göre şekillenecek.

Bu yüzden şu isim çok şanslıdır diyemem.

Desem de dinletemem.

Yine de şu isim kesin olmalıdır desem de Ankara’nın statükocu yanını iyi bilirim.

Listede senin (halk) istediğin değil onların (lider) istediği olur ve sen kabullenirsin.

Bu yüzden siyasi partiler yasası ile seçim sistemi değişmeli, dar bölge sistemi gelmeli diyenlerdenim.

AK Parti’de birinci sıraya bir bakan yazılacak. Murat Kurum ismi çok fazla konuşuluyor ama bana göre o değil. Onun İstanbul 1. bölgeden seçime girmesi bekleniyor.

Bana göre Gaziantep’te 1. sıra yine Abdülhamit Gül’e verilecek.

Efendim müracaat etmedi falan filan diyeceksiniz.

Aday olmasını istemedikleriniz için bu bir gerekçedir.

Şamil Tayyar, mevcut vekillerden en az iki kişi listeye girer.

İl Başkanı milletvekilliği için istifa etti.

Dışarıda bırakmazlar herhalde.

Kadın kolları ile Şahinbey ilçe Başkanı var.

Latif Karadağ gibi güçlü bir isim var.

Bürokratlar var. İlçe dengeleri, göçle gelen illerin dengesi var.

Hüda Par Ak Parti listeleri ile seçime gireceğiz dedi, onlar var!..

Yeniden Refah Partisi durumu net değil!..

Toplam yazılacak vekil sayısı 14.

Birde gerçek var, bu seçimde oylar düşecek.

Parlamentoda 8 olan vekil sayısı biraz düşecek gibi gözüküyor.

Ben aday adayı olsam kendimi bu listede ilk 6’ya sokamazdım.

124 aday adayı için yazdım bunları.

CHP;

CHP Gaziantep tarihinde en fazla aday adaylığı müracaatını bu seçimlerde aldı gibi.

Müracaat bedelsiz olunca sayı arttı.

Başkan Neşet Uçar 230 başvuru olduğunu dile getirip, 148 kişilik listeyi açıkladı.

Listede güzel isimler var. Uğur Kalkan, Önder Alkurt, Merve Altınbaş Yılmaz, Reis Reisoğlu, Özgür Girişken, Gökhan Çeliktürk, Ali Peri. Urfalılar ile Kemal Kılıçdaroğlu’nu iki sefer buluşturan İsmet Yılmaz ile Parti geleneğinden gelmeyen ve Kemal Kılıçdaroğlu ile dar kapsamlı toplantıya katılan en son Ak Parti’den aday adayı olan Yaşar Sağlam’da var listede. Melih Meriç listede yok, listede hükmünün olacağı dedikodusu ise çok. Mevcut vekillerden İrfan Kaplan ve Bayram Yılmazkaya ile eski vekillerden Akif Ekici de listede var.

Pamuk yansın keyf olsun diye aday adayı olanlarda çok.

Nasıl bir yöntem izleyecekler, sahanın sesine göre mi, parti içi iktidar kavgasına göre mi liste yapacaklar? Göreceğiz.

Çünkü mesele liste değil, mesele 2023 seçimlerinden sonra yaşanacak CHP Genel Başkanlığı seçimi için kimlerin kimlerin adamı olarak kontrol edilebilir olması olacak.

MHP;

MHP Gaziantep, kendi listeleri ile seçime girme kararı aldı. Mevcut vekillerden Sermet Atay ile Muhittin Taşdoğan devam etmek için aday adayı olduğu listede çok fazla bir şey değişmeyecek gibi gözüküyor.   Cuma Kaymakçı gibi emektarların ve Ali Özdemir gibi eski vekilin müracaatı dâhil toplam 32 kişinin başvuru yaptığı MHP listesi kadar, partinin alacağı oy oranının da ne olacağını kestirmek zorlaştı.

İYİ Parti;

Belki de çok daha fazla başvuru yapılacaktır diye tahmin ettiğim için beklentiyi yüksek tutmuştum İyi Parti Gaziantep için.  7’si kadın 3’ü MHP’den eski vekil (Mehmet Ay, Hanifi Tiryaki, Tolga Orhan) biri ise halen iyi parti vekili (İmam Hüseyin Filiz) toplam 53 başvuru yapıldı. Mehmet Mustafa Gürban gibi konusunda uzman, Türkiye’ye nam salmış, popüler isimlerin de yer aldığı başvuru listesi nitelik anlamında İYİ Partinin yakaladığı rüzgârın biraz gerisinde kaldı. Aktif siyaseti bıraktım diyen Oğuz Hocaoğlu’nun milletvekili aday adayı olarak siyasete geri döndüğünü görmek beni sevindirdi açıkçası. Emekli eski bürokratlardan Hüseyin Avcı ve Mesut Niziplioğlu’nun aday adaylığını ilan etmelerini kıymetli buluyorum.  İl Başkanı Mehmet Başaran ve ekibini başarılı buluyorum. Milletvekilliği sıralamasında bu ekibe kulak verirlerse çok daha başarılı olacaklarına inanıyorum. Tersini yaparlarsa bindikleri dalı keserler uyarmak istiyorum.

Yeniden Refah Partisi;

Yeniden Refah Partisi Gaziantep’te Nurettin Özkaya gibi isimlerin aday adayı olmasını kıymetli buluyorum.

İsimleri ve partileri farklı olsa da hepsinin soyadı “Gaziantep” olsun.

Allah herkesin hakkına hayırlısını versin.

Kalın sağlıcakla…