Elazığ’da ikamet eden Sıdık Akbulut, yıllar önce Almanya’ya giderek bir çiftlikte çalıştı. Ardından memleketi Elazığ’a dönen Akbulut, dedesi ve babasından kalan hayvancılığı devam ettirmek istedi. 4 çocuk babası Akbulut, modern bir şekilde hayvancılık yapak için 2018 yılında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumuna (TKDK) başvuru yaptı.

Elazığ’da 25 yıl 7 ay kesinleşmiş hapis cezası olan suçlu tutuklandı Elazığ’da 25 yıl 7 ay kesinleşmiş hapis cezası olan suçlu tutuklandı

Elazığ’da 400 büyükbaş hayvan kapasiteli çiftlik kurdu

Projesinin kabul edilmesinin ardından Akbulut, devletten aldığı yüzde 70 hibe desteği ile 5 bin metrekarelik kapalı alana 400 büyükbaş hayvan kapasiteli çiftlik kurdu.  Teknolojik gelişmeleri de yakından takip eden Akbulut, yine devletten aldığı 2 ayrı destek ile çiftliğin üzerine GES kurdu. 380 KW ile enerji ihtiyacını güneşten karşılayan Akbulut, üretime devam ediyor. Toplamda 2.5 milyon lira hibe desteği ile 5.8 milyon liralık yatırımı hayata geçiren Akbulut, ülke ekonomisine katkı sağlıyor.

“Hayvancığı modern bir şekilde yapmak istedim”

Hayvancığı modern bir şekilde yapmak istediğini belirten Sıdık Akbulut; “2018 yılında hayvancılığa başladım. Eskiden dedemler, babamlar hayvancılıkla uğraşıyordu. Hayvancılık mesleğini sürdürmek istedim. Geçmişte yaptığımız için sürekli aklımızdaydı, hayalini kuruyordum. Hayvancığı modern bir şekilde yapmak istediğimde TKDK’ya gittim, onlarda sağolsunlar yardımcı oldular” dedi.

“2018 yılında çiftliğimizi kurup hayvancılığa başladım”

2018 yılında çiftlik kurarak besiciliğe başladığını aktaran Akbulut; “Bir süre Almanya’da kaldım. Orada da bir çiftlikte çalışıyordum. Almanya’da öğrendiklerimi Elazığ’da uygulamak istedim. 2017’de Almanya’dan Elazığ’a geldim. Geldiğimiz yıl bir tarla aldık, çiftlik yapmak için. Daha sonra inşaatımıza başladık ve bitirdik. 2018 yılında çiftliğimizi kurup hayvancılığa başladım. 2018 yılından beridir çiftliğimde hayvanlarıma bakıyorum” dedi.

“200 tane büyükbaş hayvanım var”

Almanya’dan hayvancılık yapmak için döndüğünü vurgulayan Akbulut; “Şu anda 200 tane büyük baş hayvanım var. Son zamanlarda hayvancılık sektörü azaldı ve azalmaya da devam ediyor. Ben ise tam tersini yaptım hayvancılık yapmak için geri döndüm.  Üretimin olmadı bir yerde ekonomi olmaz. Bu açıdan da çok mutluyum. Hem ilime hem de ülkeme ekonomik olarak katkı sağlıyorum. İmkânı olan hayvancılığı severek yapacak vatandaşlarımıza ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.  

“Çiftliğin inşaatında devlet desteği aldık”

TKDK’da çalışan personellere teşekkür eden Akbulut; “Çiftliğin inşaatında devlet desteği olmuştu. TKDK tarafından destek almıştık. Ama şu anda her hangi bir destek almıyoruz. Buradan TKDK’da çalışan personellere çok teşekkür ederim. Özellikle TKDK Müdürü Sertaç Yılmaz Beye özellikle şükranlarımı sunuyorum bizlere çok yardımcı oldular. Bir müdür gibi değil bir kardeş gibi sürekli yanımızdaydı. Sürekli sahada ve bizi hiç yalnız bırakmadı” dedi.

“Çiftliğin inşasına 5.8 milyon TL yatırım yaptık”

Almanya’da çiftlikte öğrendiklerini Elazığ’da kendi evinde uygulamak istediğini ifade eden Akbulut; “Şu an çiftliğim var. Hayvancılığı profesyonel bir şekilde yapmak istedim. Hayallerimin peşinden gittim ve başardım. TKDK’ya gittim ve araştırdım, soruşturdum. Hayvancılığı profesyonel olarak yapmayı düşündüm. TKDK bize bayağı bir yardımcı oldu. İnşaatımızı 2018’de bitirdik ve işletmeyi açtık. Buranın inşasına 5.8 milyon TL yatırım yaptık. Bunun 2.5 milyon lirasını devletten destek aldık. Burası 18 dönüm” dedi.

“Devletin bize büyük bir katkısı oldu”

Devletin kendilerine büyük katkısı olduğunu anımsatan Akbulut, “Kapasitesi 400’e çıkıyor. Dünyanın genelinde bir enerji ihtiyacı var. Bizim de burada enerji ihtiyacı var ve oda bayağı bir yüksek çıkıyor. Tüm ekipmanlar, elektrikle çalışıyor. Bizde GES’e karar verdik. Yine TKDK ile görüşmelerimiz oldu. Buraya ilk etapta 100 KW GES kurduk. Ardından 280 KW başvuru yaptık. Şu an o da aktif. Toplamda şu an 380 KW elektrik üretiyoruz ve enerjimizi karşılıyor. Devletin bize büyük bir katkısı oldu. Bu işi yapabilene tavsiye ederim. Devletin bu imkanlarından faydalansınlar. Ama bu işi bilmesi gerekiyor. Daha önce yapmış veya tecrübeli olacak. Çünkü 7-24 bakman lazım. Burada bırakıp gidemezsin” diye konuştu.

“Hayallerimin peşinden gittim ve başardım”

Babasının çiftçi olduğunu dile getiren Akbulut, “Dedemler babamlar tarım ve hayvancılıkla uğraşıyordu. Eski imkanlara göre onlar biraz daha hayvancılığı amatör yapıyorlardı. Teknolojiyle birlikte bir çok şey kolaylaştı. Eski oranla hayvan sayısı giderek azalıyor. Belli bir süre köyde kaldım. Çocukken babamlara yardımcı oluyordum. Ülkeye geri döndüm ardından dede mesleğimizi devam ettirelim dedik. Zaten hayvancılık sektörünü iyi biliyorduk” diye konuştu.

Editör: Lokman Polat