Özel Haber - Şah İsmail Gezici

Akçakiraz Belde Belediye Başkanı Sabahattin Kaya, önemli açıklamalarda bulunarak 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleşecek yerel seçimlerde yeniden aday olmak istediğini belirtti.

2014 yılından bu yana Beldelerine kazandırdıkları hizmetleri sıralayan Başkan Kaya; EGS Projesi ile aylık 3 milyon TL gelir elde ettiklerini ve bu 3 milyon TL’yi; enerjiye, yatırıma ve istihdama dönüştürdüklerini söyledi. Belde Belediye bütçesinin yetersiz kaldığı anlarda bile belediyeye ek kaynaklar oluşturacak hizmetleri hayata geçirerek, vatandaşın refahını düşünen hizmetler ürettiğine dikkat çeken Kaya; “GES çok küresel bir projedir. Anlı şanlı belediyelerimiz var hiçbiri kuramadı ama biz kurduk. 4 senedir yatırımda. Şu anda aylık 700 bin liraya yakın gelir elde ediyoruz” dedi.

Başkan Kaya, kamu yöneticilerine seslendi

Başkan Kaya TOKİ’ den 312 dönüm arsa aldıklarını ve 25 gün sonra satışa çıkacaklarını belirtti.  Yatırım yapmak isteyen her kesime seslenen Başkan Kaya; “Akçakiraz; fiyat olarak da çok ucuz, zemin çok iyi, sıvılaşma yok. En güvenilir inşaatın yeri Akçakiraz’ın Altınçevre Dağı’dır” dedi. Kamu yöneticilerine de çağrıda bulunan Başkan Kaya; “Elazığ depreminden sonra özellikle buradan bir çağrıda bulunmak istiyoruz. Lütfen kamu idarecileri, kamu yöneticileri biraz daha inisiyatif kullansın. Biraz daha sorumluluklarını bilsin ve risk alsın. Vatandaşın sorunları çözümsüz olduğu vakit siyaset kurumu yoruluyor. Meselelere yüzeysel bakılınca maalesef iş çözülmüyor. Vatandaş evden çıkıp kuruma gidinceye kadar emin olun yol parasını bile zor ödüyor. Kamu yöneticileri biraz daha olaya duygu katarak olaya baksınlar. Vatandaşlarımız bir deprem yaşadı” diye konuşarak, kimsenin koltuklara zorla getirilip oturtulmadığına vurgu yaptı.

“Tekrardan aday olacağım”

2024’te yapılacak yerel seçimlerde Akçakiraz Belde Belediye Başkanlığı’na tekrar aday olacağını belirten Akçakiraz Belde Belediye Başkanı Sabahattin Kaya; “Aday olacağım. Elbette hecelediğimiz o ideal noktaya varmak üzereyiz. Süreç içerisinde 2014’ten beri yaptığımız, Akçakiraz’a sunduğumuz çok nitelikli hizmetler var. Katma değeri ve çarpanları çok yüksek yatırımlar var. Bu başarı sadece benim değil, ekibimin başarısıdır. Parkede, temizlikte, su ve kanalizasyonda, sahada çalışan ekipten tutun yukardaki güvenlikten, maliyeden, yazı işlerinden, fen işlerinden bana kadar birçok arkadaşımız bu iş için enerji harcıyor, kafa yoruyor ve alın teri döküyor. 2014’te biz bayrağı devraldığımız vakit ben 3Ç diyorum. Çöp, çukur ve çamur. Yani 3Ç’den ibaretti. Hamdolsun biz öncelikle toprak altı yatırımları bitirdikten sonra toprak üstü yatırımlara yoğunlaşalım dedik. Toprak üsttü yatırımları da bir bir yapıyoruz” dedi.

“Geçmişte yapılan köprüler yolu daraltıyor”

Geçmişte yapılan köprülerin yolu daralttığını ifade eden Başkan Kaya; “Buralar özellikle sulama kanallarının, dere ıslahlarının ve Şorşor kanallarının olduğu bir alan. Çok yağmur yağdığında bizim altyapıdan dolayı değil. Özellikle kuşaklama kanalı dediğimiz kanallardan taşan sular maalesef bizi vuruyor. Bir de eskinde o kuşaklama kanallarının üzerine köprüler yapılmış. 50’ye yakın köprü var. Karşısında evler var. DSİ evlere ulaşımı bu şekilde sağlıyor. Geçmişte yapılan köprüler yolu daraltıyor, su debisi çok yüksek geldiğinde rahmete değil de zahmete dönüşüyor. Sel felâketine sebep oluyor. 10 yıllık süreç içerisinde maalesef 2 defa böyle durumlarla karşılaştık” diye konuştu.

Hemşehrimiz Türkoğlu; “Üstümüze düşen her göreve hazırız” Hemşehrimiz Türkoğlu; “Üstümüze düşen her göreve hazırız”

Başkan Kaya; farklı noktalarda 6 tane köprüye ihtiyaç olduğunu söyledi

Farklı noktalarda 6 köprüye ihtiyaç olduğunu belirten Başkan Kaya; “Çok ihtiyaç duyduğumuz 10 tane köprümüzü DSİ üzerinden 15 metre genişliğinde köprü ihale ettirdik. Ama bunların tamamı yapılmadı. Süreç içerisinde hepsi bir bir yenileniyor. Sağ olsun bölge müdürümüzle geçen hafta yine görüştük. Bölge müdürümüz mühimmat bölüğünün oradan gelen dereye bir tahkimat çalışması menfez ve köprü yaptırdı. Ama az bir yede yine bir çalışma yapacak. Oranın tüm sorunlarını çözecek. Ayrıca bu yine farklı noktalarda 5-6 tane köprüye ihtiyaç var. Bunları da sağ olsun gündemine aldı. Onlar içerisinde yine enerji harcıyor. Onlar da bu yıl içerisinde bitirilecek” şeklinde konuştu.

“50 yıl önce yapılan su deposunun tamamını yeniledik”

50 yıl önce yapılan su deposunu yenilediklerinin altını çizen Başkan Kaya; “2014’ten bugüne çok yatırımlarımız oldu. 2014’te diyaloglarımız ve münasebetlerimiz çok üst seviyeydi. 2020’de bir deprem ve pandemi süreci başladı. Bir kol boyu mesafe koyuyorduk. Diyaloglarımız biraz öteledik zamana yaydık. Hamdolsun pandemiden sonra sürekli halk ile iç içe olan diyalog ve münasebet geliştiren, köprü kuran, ziyaretlerimize vatandaşlarımızın gönlüne girmeye çalışıyoruz. Dokunmadık yürek, temas etmedik bir göz kalmasın diye çalışıyoruz. Eş zamanlı hizmetlerimiz oldu. En birinci ihtiyacımız suydu. Yeraltı su şebekesinin tamamını yeniledik. 50 yıl önce yapılan su deposunun tamamını yeniledik. Yeni su deposunu kurduk” dedi.

“Beldemize 100 yıllık bir yatırım yaptık”

Vatandaşların işlerini kolaylaştırmak için ellerinden geleni yaptıklarını ifade eden Başkan Kaya; “Gidiş geliş hatlarımızın yüzde 100’ünü yenileyip beldemize 100 yıllık bir yatırım yaptık. 10 adet köprü ve menfez yaptık. Vatandaşların işlerini kolaylaştırdık. Diyarbakır ve Bingöl yolunu birbirine bağlayan yol üzerinde Bingöl yolundan girerken muhteşem bir kültür evini inşa ettik. 6 bin 500 metrekare arsa üzerinde yapıyı inşa ettik. Etrafını da peyzaj ve sosyal donatıyla biçimlendirerek Akçakiraz’ımızın göz bebeği haline getirdik. Gerçekten çok fonksiyonel bir yapı oldu. Orada çok güzel programlar yapıyoruz. Gençlerimizin seremonilerini, evlenmek isteyen çiftlerimizin nikâhlarını, meclis toplantımızı orada yapıyoruz. Çok güzel bir kütüphanemiz var. Ders çalışma alanları oluşturduk. Ayrıca şark köşesi var. Beldemizin çok ihtiyaç duyduğu bir yapıydı” şeklinde konuştu.

“Akçakiraz’da insanların canını ve malını emniyet altına aldık”

“Diyarbakır ve Bingöl yolunda devam eden elektronik denetleme sistemini biz kendi çabalarımızla ve gayretlerimizle kurduk” diyen Kaya; “Akçakiraz lokasyonundan günde ortalama 34 bin araç geçiyor. Burada maalesef 180 -200 hızla giden araçlarımız var. Haftada 7 tane trafik kazası oluyordu. Bu sistem kurulduktan sonra kaza sayısı sıfıra indi. Biz Akçakiraz’da insanların canını ve malını emniyet altına alalım dedik. Emin olun hiçbir ikazlar, uyarılar, tavsiyeler, nasihatler işe yaramıyor. Dev gibi uyarı levhaları ve yazılar var. Sürücü görmeli ve ayağını gazdan çekmeli ama inatla arabanın ben tüm hünerlerini göstereyim deyip ayağını gazdan çekmiyorsa bedelini de ödüyor. Ama biz istiyoruz ki herkes dikkatli gitsin. Biliyoruz ki bu işin sonu hazin oluyor. ‘Emniyet kemeri, tekerlekli sandalye kadar sıkıcı değildir’ diye bir slogan geliştirdik. Lütfen ayağınızı gazdan çekin. Geç kaldı desinler geçmiş olsun demesinler” diyerek vatandaşlara uyarılarda bulunduk” dedi.

“EGS projesi ile ayda 3 milyon TL gelir elde ediyoruz”

İstihdam atağında da bir takım çalışmaları olduğuna değinen Kaya; “EGS Projesi ile ayda 3 milyon TL gelir elde ediyoruz. Bu 3 milyon TL’yi; enerjiye, yatırıma ve istihdama dönüştürüyoruz. Ayrıca GES çok küresel bir projedir. Anlı şanlı belediyelerimiz var hiçbiri kuramadı ama biz kurduk. 4 senedir yatırımda. Şu anda aylık 700 bin liraya yakın gelir elde ediyoruz. Deprem sonrasında 111 tane TOKİ inşa ettirdik. Elazığ’ın belki en güzel yeri kartal yuvası diye nitelendirdiğim bir yer.  6 Şubat’tan sonra bir kısım TOKİ’ler orada bir kısmı ise Akçakiraz merkezde planladık. Yakın bir zamanda ihalesi yapılacak ve müteahhit hızlı bir şekilde yatırımı tamamlayacak” şeklinde konuştu.

“Gençler için ideal alanlar oluşturduk”

“8 adet semt sahası yaptık” diyen Başkan Kaya; “Gençler için çok ideal alanlar oluşturduk.  Gençler için oluşturduğumuz mekânların gece ışıklandırmalarını da yaptırdık. Gençlerimiz orada oyunlarını oynuyor. Kötü alışkanlıklar yerine sporcu gençler yetişsin dedik.  Akçakiraz Elazığ sporuna yön versin. Belediyenin yan tarafına çok güzel bir gençlik merkezi inşa ettirdik. Oranında mülkünü satın aldık. Yani hiçbir belediye kamu yatırımlarını mülkiyetini belediye olarak satın alıp inşa ettirmez. Gider dağda çayırda hazine arazilerinin üzerine inşa eder. Hepsi tarihe not düşecek işlerdir” dedi.

“Sadece parklar, banklar, yollar yaparak bir şehri tanıtamazsınız”

Başkan Kaya; “2014’te 33 gün boyunca voleybol turnuvası yaptık. 30 ilden sporcu katıldı ve 32 gün sürdü. Ev sahipliğini ben yaptım. Ama onun burada oluşmasının sebebi, 24 Ocak Elazığ Depremi’nden sonra insanların moral ve motivasyonları düşmüştü. Herkesin gardı düşmüş ve sanki havlu atmış bir hava vardı. Hiç kimse gülmüyordu. Kurumlar arası bir voleybol turnuvası düzenledik. 15 Temmuz şehitleri anısına bir turnuva yaptık. Yine o da 32 gün sürdü. 32 gün süren ve her takımın da şehitlerin hesabına 2 bin TL para yatırtıldı. Çok coşkulu bir turnuva oldu. Bizim için ciddi bir süreç oldu. Turnuvadan haberdar olan Voleybol Federasyonu Başkanı beni aradı. Dedik Efescup turnuvasını senin orada yapalım mı dedi. Mümkün değil bu hayal. O zaman dedi birinci ayağını yapalım. Dedim burada plaj, sahil, deniz, kum, su yok nasıl yapalım dedim. Sen dedi merak etme sende bu azim, heyecan, kararlılık varken yaparız. Her şeyi ayarlayacağım sen bana yer ayarla dedi.  Yaklaşık 150 kamyon plaj kumunu getirdik. Biz sadece ev sahipliği yaptık. Akçakiraz’ın tanınırlığı, bilinirliği, markalaşması ve yıldızlaşması böyle oluyor. Sadece parklar, banklar, yollar yaparak bir şehri tanıtamazsınız. Katma değeri yüksek işlerimiz var” dedi.

“20 tane hizmet araçlarımızı yeniledik”

Hizmet araçlarını yenilediklerini anımsatan Başkan Kaya; “Hizmet araçlarımızı yeniledik.  En az 30 tane araç. Kanal açma, minibüs, traktör, kepçe, itfaiye, greyder, silindir olmak üzere tümünü yeniledik. Aldığımız sıfır otobüslerle araç filomuzu ve taşımadaki tüm sıkıntılarımızı giderdik. En son ki meydana gelen 3 aracın karıştığı ve çok sayıda yaralının olduğu kazada, vefat eden vatandaşa rahmet yaralılara acil şifalar diliyorum. Yurtbaşı Belediye Başkanına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Çok büyük ve ucuz atlatılmış bir kaza. Bir kaos vardı.  Ama elhamdülillah ne kadar şükretsek azdır. Çok ucuz atlatıldı. Bir tane hemşehrimiz maalesef çok acı bir şekilde vefat etti.  Bizim de eski araçlarımız vardı. Göreve geldiğimiz zaman 4 tane Mercedes otobüs aldık. 2 ay öncede 2 tane sıfır Mercedes 13 metrelik otobüs aldık. İhtiyaçlarımızı gideriyoruz. 12 tane otobüsten 6 tanesini yenilemek diğer 6 tanesini de yenilemek gerekiyor. Bu süreç içerisinde bütçe el verdiğince yatırıma dönüşmesi gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

“5 bin kamyon çöpü geri dönüşüme kazandırdık”

Vahşi depolamanın önüne geçtiklerini aktaran Başkan Kaya; “Akçakiraz’da ciddi bir vahşi depolama vardı. Biz alanlarımızı katlediyoruz. Doğamız, coğrafyamız, vahşi depolama ile maalesef katlediliyor. Bu araziler hububatın, tarımın ve hayvancılığın en verimli arazileridir. Ama maalesef yüzyıllardır tüm belediyeler katlediyor. 10 sene önce Elazığ Belediyesi de öyleydi. Tüm dağ eteklerimizde, yerleşkeden uzak yerlerde milyonlarca çöp var. Ama hamdolsun biz Yüzbaşı Mahallesi’ni gülistana dönüştürdük. 100 yıldır orası çöp alanıydı. Oradan 5 bin kamyon çöp aldık. Dolgu topraklarla orayı biçimlendirdik.  Bakan Murat Kurum Elazığ’a geldiğinde toplantı yaptı. Buradan açık ilan ediyorum; 20 tane belediye başkanı ile toplantı yaptığında herkes ya para ya araç ya da ekipman istedi.  Ama ben dedim ki adı Çevre Bakanı ama çevreye ciddi bir duyarsızlık var. Vahşi depolamadan gelin Elazığ’ı kurtaralım. Elazığ Belediyesinin enerjiye dönüşen bir tesisi var. Yatırıma dönüşen nakle dönüşen bir tesisi var. Altı dolu taleple gittiğiniz vakit Murat Kurum anında talimatını verdi. Oda bugün yatırıma dönüştü. Çöplerimiz Elazığ Belediyesi’ne gidiyor. 10 yıl boyunca hiç bir şey yapmamış olsam bile bu yaptığımız yeter” dedi.

“Yeni bir imar planı yaptık”

Sözlerini sürdüren Başkan Kaya; “Ayrıca 48 yıllık bir Belediyesiniz halen daha bir imar planınız yok. Dar yollarınız, kesişen yollarınız, kapalı olan yollarınız var. 4 yıldır uğraşıyorduk hamdolsun 11 Ekim’de askıdan indi. Çevre Bakanı ve Tarım Bakanının imzasından sonra planımız onaylandı. Yeni bir imar planı yaptık. Hiç kimseye ama hiç kimseye rezerv koymadan, hiç kimseye menfaat dağıtmadan ve hiç kimseyi ötekileştirmeden herkese eşit mesafede durarak olması gereken işi yaptık. Ne yapılması gerekiyorsa onları yaptık.  Vatandaşların farklı farklı talepleri elbette oldu. Eğer bizim plancı arkadaşlarımız, komisyonumuz uygun görüyorsa taleplerini karşılıyoruz. Uygun görmüyorsa red ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“Akçakiraz’ı yıldızlaştıralım, markalaştıralım”

“Bizden önce Akçakiraz’da bir tane çöp konteynere bile yoktu” diyen Başkan Kaya; “Bir tane çöp toplama aracımız da yoktu. Bizden önce de burası belediyeydi 12 yıl boyunca AK Parti yönetti. Ama eksiklerimiz çoktu. Çöp, çukur ve çamur. Besi alanlarına 80 yıl önce ruhsat verilmiş İl Özel İdaresindeyken. Akçakiraz Belde olmadan önce ruhsatlandırılan birçok yerimiz var ve dokunamıyoruz. Mesela Paşa Konağı’nın hemen yanında doğa geri dönüşüm tabelası vardı. 10 dönümlük alan geri dönüşümdeydi. Atık, hurda birikmişti. Çok kötü bir tabloydu. Havaalanından bir yabancı indi, şehre ilk defa ayak basacak gördüğü ve ilk aklında kalan şey orası oluyordu. Prestijli bir yapı maalesef yoktu. Göze hoş gelen bir yapı, konforlu bir yapı, kıskanılacak, imrenilecek, insanların gıpta ettiği öyle cezbeden bir yapı maalesef yoktu. Ama şimdi gelin bakın bu plan bizi yeni yeni rahatlattı. Yatırımcıları, sermaye sahiplerini biz Akçakiraz’a davet ediyoruz. Gelin Akçakiraz’ı yıldızlaştıralım, markalaştıralım. Akçakiraz şehir merkezine 6 kilometre mesafede olan bir yer. Havaalanı güzergâhı yolunda. İnanın fiyatlar da çok ekonomik” dedi.

“52 dönümlük bir mezarlık alanını Akçakiraz Beldesine kazandırdık”

52 dönümlük bir mezarlık alanını Akçakiraz Beldesine kazandırdıklarının altını çizen Başkan Kaya; “Bir çok belediyede olmayan yollarla Akçakiraz’ı tanıştırdık. Kaldırım çalışması, peyzaj çalışması yaptık. En kaliteli bordürleri, en kaliteli kaldırım parke taşlarını kullandık. Akçakiraz güzelleşsin diye her şeyin en iyisini yaptık. Maalesef komşu beldemiz Yazıkonak Beldesi bizim 52 dönümlük alanımızı işgal etmişti. Biz bunu tespit ettikten sonra ricacı olduk. Hukuki süreç başladıktan sonra davayı biz kazandık. 52 dönümlük bir mezarlık alanını Akçakiraz Beldesine kazandırdık. Orayı da parselleyip satacağız. Derelerin kontrolünü sağlamak ve güvenliğini arttırmak için DSİ’den 2 bin metre çip paneli talep ettik. Dere etrafına önce beton döktürerek ve ardından çip panelini döşeyerek Akçakiraz’ı daha da güzelleştireceğiz. 5 adet Karaçalı çeşmesini Akçakiraz’a kazandırdık. Deprem sonrası toprak kaymasından dolayı istinat duvarları çöktü. 300 metreye yakın istinat duvarlarını döşedik” diye konuştu.

“Ulaşımı rahatlattık”

“Yeni imar planı Akçakiraz’ı çok rahatlattı” diyerek sözlerini sürdüren Başkan Kaya; “Bingöl yolundan Akçakiraz’a giriş çıkış yoktu. Yıllardır kapatılmıştı ama Sayın Valimize ısrarlı ricalarımız sonucunda Vali Bey Karayolları Bölge Müdürünü beldemize davet etti. Alanı birlikte gezdiler ve sonrasında Bingöl yolundan Akçakiraz’a giriş çıkış açtırarak ulaşımı rahatlattık. Akçakiraz’ın bir ortaokula ihtiyaç vardı. Milli Eğitimimizle ve Valimizle görüşerek beldemize okul kazandırdık” dedi.

“TOKİ’ den 312 dönüm arsa aldık”

TOKİ’ den 312 dönüm arsa aldıklarını ve 25 gün sonra satışa çıkacaklarını vurgulayan Başkan Kaya; “TOKİ’ den 312 dönüm arsa aldık. Altınçevre Dağı’nın orada mevcut TOKİ’lerin üstünde.  Şimdi orada 312 metre karesini biz TOKİ’ den satın aldık, yaklaşık 120 dönümde kendilerinin. Plandan sonra 250 parsel bize kaldı 66 parselde TOKİ’ye kaldı. TOKİ kendi alanları üzerinde bir tasarrufta bulunacak ve kendisi arsa satışı yapacak. 20-25 gün sonra satışa çıkacağız. Bütün Elazığ halkına da buradan duyurmuş olalım. Fiyat olarak da çok ucuz, zemin çok iyi, sıvılaşma yok. En güvenilir inşaatın yeri Akçakiraz’ın Altınçevre Dağı’dır. ATM’ye ihtiyacımız vardı. ATM kurulumunu yaptık” ifadelerine yer verdi.

“Kuyulu köyü beldemize mahalle olmak istiyor”

Kuyulu Köyü’nün Akçakiraz’a bağlanmak istediğini iddia eden Başkan Kaya; “Kuyulu beldemize bağlanmak için müracaat etti. İhtiyar heyeti, muhtar, muhtar azalarıyla birlikte müracaat ettiler ve referandum oldu. Çok büyük oranda Akçakiraz’ın hizmetlerinden faydalanmak istiyor. 500 yıllık köy 50 yıllık belde belediyesine mahalle olmak istiyor. Çünkü tuttuğunu koparan, söylediğini yapan, hizmet eden bir başkan var. Ama referandum meclisten geçmedi. Meclis üyelerimiz acaba siyasi rant mı var, siyasi menfaat mi var? Gibi bir kaygı ve tereddütle yaklaştılar. 2024’ten sonra nasip olursa inşallah Kuyulu Akçakiraz’a bağlanarak mahalle olacak” dedi.

“Kamu yöneticileri sorumluluklarını bilsin ve risk alsın”

Kamu yöneticilerine çağrıda bulunan Başkan Kaya; “Elazığ depreminden sonra özellikle buradan bir çağrıda bulunmak istiyoruz. Lütfen kamu idarecileri, kamu yöneticileri biraz daha inisiyatif kullansınlar. Biraz daha sorumluluklarını bilsinler ve risk alsınlar. Vatandaşın sorunları çözümsüz olduğu vakit siyaset kurumu yoruluyor. Milletvekillerimiz geriliyor, kasılıyor. Çok kıytırık, ufak meseleler bize yansıyor. Biraz kafa yorulsa, biraz enerji harcansa biraz gündemlerine alsalar o iş çözülecek. Meselelere yüzeysel bakılınca maalesef iş çözülmüyor. Vatandaş evden çıkıp kuruma gidinceye kadar emin olun yol parasını bile zor ödüyor. Kamu yöneticileri biraz daha olaya duygu katarak olaya baksınlar. Vatandaşlarımız bir deprem yaşadı” diye konuştu.

“Kimse bizi zorla buraya getirtip oturtmadı”

“Kimse bizi zorla buraya getirtip oturtmadı” diyen Başkan Kaya; “DSİ olur, tarım olur, çevre şehircilik, AFAD İl Müdürlüğü olur Milli Eğitime kadar gençlerimizin vatandaşlarımızın kurumlarla alakalı talepleri ve sorunları var. Çalışkan cevval müdürlerimiz var. Onlara teşekkür ediyorum ama iyi insanlar iyi iş çıkarmakla lütuf yapmıyor. Zaten bunları yapmak bizim görevimiz. Kimse bizi zorla buraya getirtip oturtmadı. Biz böyle sorunların olduğunu biliyorduk. Görev ve sorumluluklarınızı bilmezseniz vatandaş buradan mutsuz ayrılacak. Biz bütün personellerimize her zaman söylüyoruz. Vatandaşın taleplerini karşılayamaya bilirsiniz işlerini çözemeye bilirsiniz ama ne yaparsanız yapın mutlu ayrılmasını sağlayın. Vatandaşı ikna etmeden buradan göndermeyin benim personelimden tek şartım bu. 10 yıldır bu cümleyi kullanıyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.