Elazığ Belediyesi Bünyamin Eroğlu Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Ahıska Türklerinin Kültür Paylaşımıprogramında Ahıska Türklerinin gelenek ve görenekleri anlatıldı.

Yoğun katılımın olduğu programa Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman’ın eşi Neşe Toraman Hanımefendi, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın eşi Arzu Şerifoğulları Hanımefendi, Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Nazif Bilginoğlu, Ahıska temsilcisi Marat Rasulov ve vatandaşlar katıldı.

Milletvekili Nazırlı Palu’da SKM açılışına katıldı Milletvekili Nazırlı Palu’da SKM açılışına katıldı

Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Elazığ Belediyesi’nin yaptığı hizmetleri yakından tanıtan sinevizyon gösterimi ile başlayan program, Ahıskalıların gelin ve kaynana ilişkilerinin anlatıldığı tiyatro gösterimi ile devam etti.

Daha sonra çocukların ilahi seslendirmesi ile devam eden programda, Ahıskalılar tarafından kaleme alınan "Vatan" şiiri okundu. Ahıskalı bir vatandaş tarafından tecrübe paylaşımı yapıldıktan sonra hediye takdimleri yapılarak program sona erdi.

Bilginoğlu: “burada duygulanmamak insanın elinde değil”

Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Nazif Bilginoğlu düzenlenen programda yaptığı konuşmada, “Burada duygulanmamak insanın elinde değil. Elazığ’a ilk geldiğinizde havalimanında çok büyük bir heyecanla sizleri bekliyorduk. Oradaki zulme rağmen direnişinizi biliyorum. Birliğinizi, beraberliğinizi, manevi değerlerinizi nasıl koruduğunuzu biliyorum. Ama inanın bu kadar yüksek bir değerde olduğunu tahmin etmiyordum. O yüzden siz geldikten sonra sizlerle nasıl ilgileneceğimizi tam tahayyül edememiştim. Cenab-ı Allah bu zulümleri bizlere yaşatmasın. Ülkemizin, insanlarımızın çok daha güzel günlerde yaşamasını nasip etsin.” ifadelerine yer verdi.

Editör: Haber Merkezi