AFROAMERİKAN ÖFKE « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

AFROAMERİKAN ÖFKE

Bu haber 18 Haziran 2020 - 8:43 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kökeni Afrika’daki herhangi bir siyahi nüfusa dayanan Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarının Afroamerikan öfkesi dinmek bilmiyor. İşin ilginç tarafı bu öfkeye ve nümayişlere büyük oranda beyazların da destek vermesi.

Her şey en ince yerinden, zulüm ise en kalın yerinden koparmış. Zulüm ile abad olanın akıbeti berbat olurmuş. Ve zülüm asla ebedi sürmez, mazlumun ahı aheste aheste çıkarmış.

Amerika’da yaşananlar tüm bu cümleleri doğrular ve teyit eder nitelikte.

Yaşananlar, beyaz bir polisin siyahi George P. Floyd’u boynuna diziyle basarak, “nefes alamıyorum” yalvarışlarına rağmen göz göre göre öldürmesi ve yanındaki polislerin de bu vahşi cinayete seyirci kalmalarından ibaret değil.

Bu isyanın ve patlamanın asıl sebebi yılların biriktirdiği “ötekileştirme” politikası.

Siyahilere uygulanan ırkçı yaklaşım da tek başına bu isyanın sebebi değil. Yakın tarihe kadar ikinci sınıf vatandaş muamelesi uygulanması da bu isyan ve kalkışmanın tek başına sebebi olamaz.

Bir polisin, bir siyahiyi öldürmesi ile başlayıp tüm Amerika’yı ve hatta Avrupa’yı etkisi altına alan isyan; istikrarlı bir ülke görünümündeki ABD’nin içindeki güçlü çatışma potansiyelleri, fay hatları ve öfkenin birikmiş olduğunu da ortaya çıkarmış oldu.

Amerika, sırf kendi çıkarları için dünyanın dört bir köşesini kan, gözyaşı ve sömürünün bedelini ödüyor.

Mazlum halklara özgürlük vaadiyle mutsuzluktan ve ölümden başka bir şey veremeyen Amerika, Koronavirüs yüzünden yüz binden fazla insanını kaybetmiş ve 40 milyondan fazla insanı işsiz kalan ülke konumunda zor günleri yaşarken ırkçı saldırılarla adeta sonun başlangıcını yaşıyor. Ülke genelinde siyahilerin oranı yüzde 13.5 olmasına karşın, koronadan ölenlerin yüzde 60’ı siyahilerden. Sadece bu rakamlar bile siyahilerin ABD’de ne denli ikinci ve hatta üçüncü sınıf vatandaş olduğunun gösteriyor.

Trump’un, Amerika’da yaklaşık 155 yıl önce köleliği kaldıran ABD’nin 16’ncı başkanı Abraham Lincoln’dan sonra siyahilere en çok hak veren başkan olarak kendini ilan etmesi bile aslında siyahilere sorunlu bakışın bir itirafıydı.

Belki bu örnek olayı bahane ederek Trump’ın dediği gibi derin Amerika ülkedeki dengeleri değiştirmek için bir plan uygulayabilir ve bunun için Trump hedef seçilmiş olabilir ama mutsuzluğunun ve huzursuzluğun dip dalgası önünde sonunda Almera’yı yerle bir edecek gibi gözüküyor.

Sosyal olaylar ve patlamalar öyle birden bire başlayıp sonuçlanmıyor. Yılların biriken öfke, kin ve nefreti çok basit bir olayla bile kıvılcım alabiliyor ve tün dünyaya etkisi altına alan bir yangına dönüşebiliyor.

Saraybosna’yı ziyarete gelen Avusturya-Macaristan İmparatorluğu veliahtı Arşidük Franz Ferdinand’ı öldürerek, I. Dünya Savaşı’nın başlamasına neden olan Saraybosnalı Sırp milliyetçisi genç olmuştu.

Amerika’nın geçmişte Obama gibi siyahi bir kişiyi başkan seçmesi, eşitlik ve insan hakları konusunda kimseyi tatmin etmedi. Tamamen gaz almaya yönelik bu eylemdi ve kimse bunu samimi olarak görmedi.

Trump, isyanı sert tedbirlerle önlemek istedi ve tüm valilerden Ulusal Muhafızları devreye sokmalarını talep etti. Buna yanaşmayan valileri de “orduyu ben sahaya sürerim” tehdit etti.

İsyan, belki ve şimdilik bastırıldı ama ülkedeki sadece afroamerikanlar değil, emperyalist ve sömürgeci politikaların mutsuz ettiği milyonlarca insanın öfkesi sönmeyecek ve belki daha güçlü bir damar haline gelerek tüm dünya dengelerini değiştirecek.

Mehmet Karaaslan
Mehmet Karaaslanmehmetkaraaslan@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.