Haber: Kübra TÜRKAN

İYİ Parti Elazığ Milletvekili Aday Adayı M. Cahit Kıraç,  gazetemize nezaket ziyaretinde bulundu. Uzun yıllar Valilik yaptıktan sonra memleketi olan Elazığ’ı TBMM’de temsil etmek isteği üzerine siyasete merhaba diyen Kıraç’ı, Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti (FHGC) Başkanı ve Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Semih Erdem ağırladı.

KIRAÇ: 2 NİSAN PAZAR, TEMAYÜL YOKLAMAMIZ OLACAK!

Ziyaret sırasında kısa bir değerlendirme yapan ve kendisine sorduğumuz sorulara içtenlikle cevap veren Kıraç; “ İYİ Parti Elazığ Milletvekili Aday Adayı oldum. 2 Nisan Pazar günü temayül yoklamamız var. Bu yoklama dolayısıyla; parti teşkilatlarımızı ve bütün ilçelerimizi ziyaret ediyorum.  Teşkilatlardakiler bizi bilsin istiyoruz. Sonuçta burada önemli olan Elazığ’a hizmet etmek isteyen aday adaylarının Pazar günü yoklamada üyeler tarafından ilk etapta değerlendirilecek ve oy verecek. Ben de 42 yıllık devlet hizmetimi ülkenin hemen hemen her noktasında geçirdim” dedi.

KIRAÇ: 28 YILLIK VALİLİK YAPTIM, TECRÜBELERİMİ ELAZIĞ’A YANSITMAK İSTİYORUM

“42 yıllık devlet hizmetlerimin 28 yılında Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde Valilik görevlerinde de bulundum” diyen Kıraç; “Türkiye’nin önemli şehirlerinde bulundum. Terörün sıkıntılı olduğu zaman diliminde Şırnak’ta görev yaptım. Diyarbakır’da barış sürecinde görev aldım. Marmara Depremi sırasında Sakarya’da görevliydim. EXPO sürecinde İzmir’de görev aldım. Aksaray Valiliğim var. Adana gibi; tarım ve sanayinin merkezi olan Adana’da görev yaptım. Tüm bu tecrübelerimi de; Elazığ’ın Sivil Toplum Örgütleri ve basını ile daha iyisini nasıl gerçekleştirebiliriz noktasında fikir alışverişinde de bulunmak istiyorum. Bu bağlamda FHGC Başkanı ve Fırat gazetesi İmtiyaz Sahibi Semih Erdem’e de ziyaret etmek istedim “dedi.

KIRAÇ: FIRAT GAZETESİ; BAŞARILI BİR GAZETECİLİK ÖRNEĞİ SERGİLİYOR

Açıklamasını sürdüren Kıraç; “Başkan Erdem’e iyi dileklerimi sunuyorum. Başarılı bir gazetecilik  örneği sergiliyor Fırat gazetesi. Çok zorluklarla gazetelerin çıktığını biliyorum. Sizlere kolaylıklar  ve başarılarla dolu yayım hayatı diliyor. Çalışanlarınıza da başarılar ve kolaylıklar dileklerimi iletiyorum” dedi.

KIRAÇ: ELAZIĞ İLE BAĞIMI HİÇ KOPARMADIM

Bürokrat olarak kentten çıktınız, uzun yıllar Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde üst düzey görevlerde bulundunuz. Ama şimdi seçmene inerken uzun yıllar Elazığ dışında olmanız sizler için dezavantajlı bir durum teşkil etmiyor mu? Şeklindeki sorumuzu da yanıtlayan Kıraç; “Ben Elazığ’dan hiç çıkmadım desem yeridir çünkü 42 yıl devlet hizmeti yürütsem bile her yıllık iznimi Elazığ’da geçirdim. Bulunduğum yerlerde de; Elazığ ile ilgili konuları da hep ele aldım. Bulunduğum yerlerde çalıştaylar düzenledim. 2010 Depreminde Palu Kara Meydan’da yıkılan okulu İzmir’de; İzmir’de yaşayan Elazığlıların desteğiyle yaptırdık. Yani Elazığ’daki tanınırlılığım ile ilgili bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Herkesle dostluğum var. Tanınırlılık ile ilgili sorunum yok. Gayem Elazığ’ın sorunlarını daha iyi nasıl çözebilirim şeklinde” dedi.

KIRAÇ: BİR VALİNİN SİYASETE ADAPTESİ ZOR OLMAZ!

Bürokrasi ile siyaset iç içe duruyor olsa da birbirinden ayrı kavramlar; uzun yıllar Valilik görevi yapan biri olarak siyasi arenada yer almayı nasıl değerlendiriyorsunuz?  Yani bürokratik dünyadan sonra siyasi alana kanalize olmak zor olmayacak mı? Şeklindeki sorumuzu da yanıtlayan Kıraç; “Valiliğin  farklı bir yapısı var. Valiler; devletin, hükümetin; idari ve siyasi yürütme organlarıdır.  Görev esnasında Valilerin siyasetle ile de bir bağı vardır. Ben Demirel Başbakan iken 1993 yılında Vali oldum. Ondan sonrada değişen hükümetlerle temaslar halinde mesleğimi devletin temsilcisi olarak yürüttüm. Dolayısıyla Vali’nin esas görevi; bürokrasi ile siyaset arasındaki bağı kurmaktır. Yani hem siyaseti hem de bürokrasiyi iyi bilecek.  Bürokrasiyi çalıştıracak ve siyasetin bürokrasi üzerindeki olumsuz etkilerini ortadan kaldırıp, siyasetten gelen taleplerinde olması gerekenleri gerçekleştirmelidir. Bu düşüncelerle yaptık.  Bir Vali’nin siyasete adaptasyonu zor olmaz. Ama memuriyette teknik boyutta görev yapan kişiler, denetim görevinde olanlar siyasete girdiklerinde biraz sıkıntılar olabilir” diyerek Elazığ’a en kalbi sevgi ve saygılarını da sunarak sözlerini noktaladı.

BAŞKAN ERDEM: KIRAÇ’A ÇIKTIĞI YOLDA BAŞARILAR DİLEDİ

Başkan Erdem de Kıraç’a çıktığı yolda başarılar dileyerek; bürokrasiyi iyi bilen bir siyasetçinin, sorunların çözümünde daha aktif rol alabileceğini de ifade etti. Erdem Kıraç’a nezaketinden dolayı da teşekkür etti.  Sonrasında Erdem ve Kıraç Elazığ özelinde sohbet etti. Kıraç’ın ziyareti; gazetemizde hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından son buldu.