31 Mart 2024 Seçimlerine giderken tüm Türkiye’de olduğu gibi Elazığ’da da aday adayları başvurularını yaparak çalışmalarına başladı. TİSKİ Genel Müdürlüğü görevinden istifa ederek Elazığ’da AK Parti saflarında Elazığ Belediye Başkan Aday Adayı Ali Tekataş ziyaretleri kapsamında bugün Fırat Gazetesi’ni ziyaret etti.

Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti (FHGC) Başkanı ve Fırat Gazetesi İmtiyaz Sahibi Semih Erdem ile bir araya gelen Tekataş; elazigfirat.com’dan Şah İsmail Gezici’nin sorularını cevaplayarak Elazığ’a dair projelerini anlattı.

“Hizmet etmek için aday adayı olduk”

İlk başta nazik kabulü dolayısıyla FHGC Başkanı ve Fırat Gazetesi İmtiyaz Sahibi Semih Erdem’e teşekkür ederim diyen Tekataş; “2019 Yerel Seçimlerindeki Aday Adaylığımızdan sonra; bu arada Trabzon maceramızda bir hayli bilgi birikim edindik. Bu bilgi birikimlerimizi şehrimizin istifadesine sunmak adına ve şehrimize hizmet etmek için aday adayı olduk. Rabbim çıktığımız bu yolda bizleri mahcup etmesin. Eğer görev bize tevdi edilirse de inşallah hayırlı hizmetler yapmayı nasip etsin” dedi.

“20 yıllık bir belediyecilik tecrübem var”

“Biz de gittiğimiz her yerde bu görevleri layıkıyla yapamaya çalıştık” diyen Tekataş belediyecilik alanındaki tecrübelerini şöyle anlattı; “İller Bankasında hemen hemen her kademede görev yaptıktan sonra 2014 ile 2017 arasında da İller Bankası’nda Bölge Müdürlüğü görevini sürdürdüm. 2017 yılının Ağustos ayında o zamanki Valimiz Murat Zorluoğlu’nun Van Valiliği ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na kayyum olarak atanmasıyla birlikte Vali Zorluoğlu’nun daveti üzerine Van’a gittik. İki yılda Van Kanalizasyon İdaresinin Genel Müdürlüğü’nü yaptım. Zorluoğlu daha sonra Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi bizi oraya da davet etti.  2019 yerel seçimlerine kadar istifa ettiğimiz güne kadar da orada çalışmalar ortaya koyduk.  2019 Yerel Seçimlerinin ardından da Trabzon Su ve Kanalizasyon İşlerinin Genel Müdürü olarak görev yaptım. 20 yıllık bir belediyecilik tecrübem var yani 20 yıldır bu sektörün içindeyim. Cenab-ı Allah bizi iş noktasında belediyecilikte rızıklandırdı. Biz de gittiğimiz her yerde bu görevleri layıkıyla yapamaya çalıştık. 20 yıllık bu birikim ve tecrübeyle artık şehrimize hizmet etmek istiyoruz. Bunun için buradayız. İller Bankası Genel Müdürüyken Elazığ’ın neredeyse her yerine dokunabilmişiz. Bunlardan biri de Şorşor Deresi projesidir. Belediye ortaklığı ile bunu yaptık. 54 milyonluk bu dev bir yatırımdı.”

“Bu çalışmalar bittiğinde orası çok doğal ve güzel bir yer olacak”

Uzun süredir Elazığ gündeminde olan Şorşor Deresi ile ilgili de açıklama yapan Tekataş; “Şorşor deresi 3 aşamalı bir projeydi. Ben işlerin önceliğini hep önemserim. Çünkü bizler kamu kaynaklarını kullanıyoruz. Tabiri caizse; farz dururken sünneti eda etmek olmaz! Öncelikli olan işler önce bitmeli. Altyapıyı yapmadan üzerine farklı şeyler yapmanız; kaynaklarınızı sarf etmenize neden olur.  Birinci aşamasında İller Bankası ve Belediye iş birliği ile kanalizasyon hatları toplanacak. Kolektör hatlarındaki büyük çaptaki borular döşenecekti. Sonra DSİ orada dere ıslahı yapacaktı. Dere ıslahı ile beraber belediye rekreasyonu yapacaktı. Sonraki sürede ben Van’a gittim ama ilk etap İller Bankası ile ilgili olan kısmı tamamlandı. 2018 yılında bitti bu süre. DSİ’nin de bir takım ıslah çalışmaları da tamamlanmış diğer kısımlarla ilgili de bir takım bilgiler aldım DSİ ikinci etap ile ilgili ihale sürecine başlamış. Bu çalışmalar bittiğinde orası çok doğal ve güzel bir yer olacak ve o bölgeye değer kazandırılacak” ifadelerini kullandı.

“Depremler hem fiziki hem sosyal yıkımlara neden oldu”

Elazığ’ın son 3 yıl içerisinde yaşadığı 3 büyük depreme de dikkat çeken Tekataş; “2020 yılında Elazığ merkezli bir deprem yaşandı. Elazığ ardından 2023 Kahramanmaraş depremlerinden ciddi ölçüde etkilendi. Bu depremler gerek fiziki gerekse de sosyal bir takım yıkımlara neden oldu. 2020 Depremini bizzat Elazığ’da yaşadım ve sonrasında da Elazığ’a gelerek, bir takım çalışmalar da yürüttük. 2010 yılında Karakoçan Okçular depreminde de çeşitli çalışmalar ortaya koymuştuk. 1,5 yıllara afet işlerinde de geçici görevle hizmet ettim. Son büyük afette de Trabzon Büyükşehir Belediyesi Kahramanmaraş ile eşleştirildik ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Murat Zorluoğlu burada koordinatörlük yaptı. Lojistikleri gayet sistemli organize edebildik. Çünkü depremlere yönelik tecrübelerimiz vardı. Rabbim bir daha böylesi afetleri bir daha göstermesin” dedi.

“Depremin bir takım etkileri var. Yerinde dönüşüm şart”

“Elazığ’da bir mahalle kültürü var.  Bu kültürde yaşatılmalı. Şehrin merkezinin yerinde dönüşmesi lazım” diyen Ali Tekataş altyapı çalışmaları ile ilgili olarak şunları söyledi; “Altyapı çalışmaları çok kapsamlıdır. Topyekûn bir şeylerin düşünülmesi lazım. Anahtar teslim işler yapmalıyız. Belediyecilik içinde benim uzmanlık alanım altyapı. Altyapı çalışmalarını dört başı mağdur yapılması elzemdir. Depremin bir takım etkileri var. Yerinde dönüşüm şart. 2019 yılında yerinde dönüşümün şart olduğunu ifade etmiş ve mülkiyet problemi olduğunu ifade etmiştim. Elazığ’da bir mahalle kültürü var.  Bu kültürde yaşatılmalı. Şehrin merkezinin yerinde dönüşmesi lazım. Yatay mimari silueti bozmadan hayata geçirilmeli. Dönüşmesi gereken yerler var ada bazlı dönüşümler olması için emsal artırımına gidilmeli. Taziye ziyaretinde bir vatandaşımız müteahhittin arsalarına girmek istemediğini ifade etti. Nedenini sorduğumda ise “Burası 3 kat bir yer ve ben size yüklenicilik yapmam” demekte.  Orada ada bazlı olsa girer müteahhit veya makul ölçüde katsayısı artırabilir. Vatandaş mağduriyet yaşamadan daha modern ve güvenli yapıya kavuşur.  Yani kazan kazan olur.”

SP İl Başkanı Akın, emekliler ile bir araya geldi SP İl Başkanı Akın, emekliler ile bir araya geldi

“Bu bilgi birikimimizi şehrimize aktaracağız”

“Geçen sefer aday adaylığımıza yine bu şehre hizmet için gelmiştik” diyen Aday Adayı Ali Tekataş son olarak şunları söyledi; “Bizim bir görevimiz vardı. Gösterilmeyince yine görevimize geri döndük. Yakınımdaki insanlar da zaman zaman bu durum seni üzmedi mi? Demekte tüm samimiyetimle ifade ediyorum ki biz talip olduk, ama başka arkadaşımıza nasip oldu. Ama biz bundan geri durmayacağız. Bu bilgi birikimimizi şehrimize aktaracağız. Tabiri caizse 20 yıldan sonra ustalık dönemimizi kendi şehrimizde geçirmiş olalım. Diye bir niyetimiz var. Elbette yola çıkıyorsanız; menzile varmak istersiniz bizim de amacımız bu. Neden geç geldim? Derseniz bizlerin bir takım değerlendirmeler yapmaları gerekiyordu. Bu değerlendirmeleri yaptım. Devlet memuruyum ve  istifa sürecim de var. Sonrasında yeniden aday aday olmaya karar verdik. 2019 yılındaki projelerimizi hızlıca hayata geçirip, bu süreçte az öncede ifade ettiğim gibi depremlerden sonra ihtiyaç duyulan yerinde dönüşümü de hayata geçireceğiz. Elazığ’ın kapsamlı bir master plana ihtiyacı var ve bizler seçildiğimiz takdirde master planı ile yol haritamızı belirleyeceğiz”