Kent Güncesi

22 Nisan Cuma Günü bütün İslam Alemi olarak Ramazan Bayramı ile buluşacağız. 23 Nisan Cumartesi günü ise çifte bayram bizi karşılayacak. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bütün dünya çocuklarına armağan ettiği Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bu sene Ramazan Bayramı ile iç içe olacak. Geçtiğimiz yıllarda bu bayramları pandemi gölgesinde yaşarken bu kez yüreğimiz daha bir yangın yeri 6 Şubat tarihinde yaşanan Kahramanmaraş Depremleri yani asrın felâketinin açtığı, bıraktığı derin yaralar gölgesinde belki de en buruk bayramı karşılamış olacağız.

Elbette hayata devam ediyor etmeli de! Yine evlerde ufak tefek bayram telaşı başladı başlamasına ama 50 binden fazla canımızı yakın zamanda kaybetmenin acısı hâlâ yüreğimizi kavurmaya devam ediyor. Geçmişte büyüklerimizin serzenişi nerede o eski bayramlar şeklindeydi. Yaş aldıkça, derin acılarla yüzleştikçe büyüklerimizi galiba daha iyi anlıyoruz. Rabbim bir daha ki bayramlara ağzımızın tadıyla yaşamayı nasip eder duasıyla.  Bütün İslam Alemi’nin Ramazan Bayramı, bütün dünya çocuklarının da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutluyorum.

Bazılarının yaraları o kadar büyük ki bu bayram sevdiklerinin ziyareti için artık yolunu tutabilecekleri bir evleri yok. Daha acısı da bir kısmı da tüm tanıdıklarına dua etmek için mezarlıkların yolunu tutmak zorunda. Bu bayram sizi en iyi biz anlarız diyerek, on binlerce depremzedeye ev sahipliği yapan Elazığ, bu bayram depremzedelere ev sahipliğinin bilincinde ve lütfen onlarla empati kurarak bayram yaşamaya özen göstersin.

Hayat anlamayı bilenler için ne kadar büyük derslerle dolu. Kalp kırmadan önce ne olur derin bir nefes alıp oturup düşünelim, kalbini kırdığımız kişinin gönlünü alacak vaktimizde olmayabilir. Ya da kalbini kırdığımız kişiyi  bir daha görememek  de işte tam da bu noktada; en çok hoşgörü ve nezaket iklimin hâkim olduğu bugünlerimiz ve yarınlarımızı inşa ederek, her günü bayram tadında yaşamayı bilelim.