Haber: Kübra TÜRKAN

Hemşehrimiz Prof. Dr. Güner Sönmez, abur cuburların sağlığa olan ne gibi zararları olduğuna dikkat çekti. Prof. Dr. Sönmez; “İçinde katkı maddeleri bulunan, yüksek oranda yağ ve şeker içeren abur cubur tüketmenin birçok zararı var. Yeni bir araştırmaya göre bu ürünleri tüketenlerde, derin uyku aşamasında beyin elektriksel aktivitesinde bozulma oluyor. Bu da uyku kalitesinin düşmesi demek” ifadelerine yer verdi.

“Fazla abur cubur tüketimi ruhsal modunuzu düşürebilir”

 Açıklamasını sürdüren Prof. Dr. Sönmez; “Daha önceki araştırmalara göre de abur cuburlar; doymuş yağ ve kimyasallar içerirler. İnflamatuar protein üretimini arttırır ve bağırsağın faydalı bakterilerini azaltırlar.B, C vitamini, folik asit, Mg, Mn eksikliğine yol açar. Serotonin üretimini azaltıp ruhsal modunuzu düşürebilir.,

Fast food tüketen çocukların şiddete meyli artar”

Bu konu ile ilgili yapılan diğer araştırmalara da dikkat çeken Prof. Dr. Sönmez; “Bir araştırmaya göre de işlenmiş gıdalar, fast food, trans yağ tüketen çocuk ve gençler; daha agresif olur. Şiddete meyli artar. Fast food ürünlerinden çocuklarınızı uzak tutun, kendiniz de uzak durun. Yılda 1-2 kaçamak görmezden gelinebilir” diyerek abur cubur tüketiminin hiç masum olmadığını vurguladı.