8. Yargı Paketi Mecliste

8. Yargı Paketi olarak da bilinen Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 659 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerine görüşmelere başlandı.

Adli para cezalarının artışı, denetimli serbestlik kriterlerinin değişimi ve emekli bayram ikramiyelerinin artırılmasını da içeren 8. Yargı Paketi, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) milletvekillerinin imzasıyla TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Yasa değişikliği teklifi, emeklilere Kurban ve Ramazan bayramlarında ödenen 2 bin TL’lik ikramiyenin 3 bin TL’ye çıkarılmasını öngörüyor.

'Kişisel verilerin daha etkili korunması amaçlanıyor'

Adli para cezasının miktarı da yeni teklifle birlikte artırılıyor. Bir günlük adli para cezası alt tutarı 20 liradan 100 liraya çıkarılıyor. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması halinde de sanık, 5 yıl süreyle denetim süresine tabi tutulacak.

Teklifin kabul edilmesi durumunda düzenlemeler 1 Haziran 2024 tarihinde yürürlüğe girecek.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, yargı paketiyle yapılacak değişiklikleri şöyle sıraladı:

•"Kanun yollarına başvuruda farklı süreler ve tefhim-tebliğ ayrımı kaldırılarak, tüm sürelerin ‘tebliğden itibaren 2 hafta’ olarak belirlenmesi sayesinde yeknesaklık sağlanıyor ve böylelikle hak kayıplarının önüne geçiliyor.

•"Yargılamaların makul sürede sonuçlandırılmadığı iddiasına dayanan tazminat taleplerinin Anayasa Mahkemesi yerine Adalet Bakanlığı bünyesinde bulunan Tazminat Komisyonuna yapılması sağlanarak taleplerin hızlı ve etkin sonuçlandırılması amaçlanıyor.

•"Ceza Muhakemesi Kanunu çerçevesinde uygulanan bazı soruşturma ve kovuşturma tedbirleri nedeniyle tazminat taleplerinin, Ağır Ceza Mahkemeleri yerine Adalet Bakanlığı Tazminat Komisyonuna yapılması sağlanarak bu konudaki taleplerin hızlı ve etkin sonuçlandırılması amaçlanıyor.

•"Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme fiili, müstakil bir suç olarak kabul edilerek Anayasa Mahkemesi iptal gerekçesi doğrultusunda suçun kanunilik unsuru karşılanmak suretiyle ülkemizin terörle mücadelesinin aynı kararlılıkla devamı sağlanıyor.

•"Adli para cezalarının alt ve üst sınırları artırılarak; alt sınır 20 TL’den 100 TL’ye, üst sınır 100 TL’den 500 TL’ye, ön ödeme miktarının hesabında bir gün karşılığı 30 TL’den 100 TL’ye çıkarılarak suçla daha etkin mücadele ve caydırıcılık amaçlanıyor.

•"Ceza Muhakemesi Kanunu’nda değişiklik yapılarak hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararlarına karşı istinaf kanun yoluna başvurulabilmesine imkan tanınarak adil yargılanma hakkı bakımından etkili bir kanun yolu getiriliyor.

•"Hapis cezasının infazı re’sen vasi atama sebebi olmaktan çıkarılarak, hükümlünün istemesi halinde vasi atanması sağlanıyor, ancak 5 yıldan fazla hapis cezası bulunan hükümlü hakkında Sulh Hukuk Mahkemesi gerek gördüğü takdirde vasi ataması imkânı getiriliyor.

•"Özel nitelikli kişisel verilerin işlenme şartları ile kişisel verilerin yurt dışına aktarılması belirli güvencelere bağlanarak, Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü’ne uyum sağlanıyor. Böylece kişisel verilerin daha etkili korunması amaçlanıyor."

8. Yargı paketi hukuka güvenilirlik ilkesinin gelişmesi adına olumlu bir adım olmuştur. Adalete güven ilkesinin daha fazla gelişmesi adına bu tür yargı paketlerinin daha fazla geliştirilmesi gerekmektedir.

Kanun yollarına başvuru sürelerinin 2 hafta olarak düzenlenmesi uygulamada süre tutum dilekçesi kurumunun uygulanmasına son verecektir. Tefhimle başlayan 7 günlük süre gerekçeli karar olmadığı için süre tutum dilekçesi verilmesini zorunlu kılıyordu. Bu durum da bazen karışıklığa neden oluyordu.

HAGB kararına karşı istinaf kanun yolu kapalıydı. Bu düzenleme ile HAGB kararına karşı da istinaf kanun yoluna gidilmesi adil yargılanma ilkesi açısından olumlu bir gelişme olmuştur.

CMK 141.md. kapsamında Yakalama veya tutuklama işlemine karşı Kanunda öngörülen başvuru imkânlarından yararlandırılmayan, kişiler, maddî ve manevî her türlü zararlarını, devletten isteyebilirler. Hükmü gereğince önceden tazminat talebi için Ağır Ceza Mahkemelerinde dava açılması gerekiyordu. Yapılan bu düzenleme ile dava açmak yerine Adalet Bakanlığı Tazminat Komisyonuna başvuru yapılacak. Bu komisyon etkili ve verimli çalışırsa hem mahkemelerin iş yükünü azaltacak hem de süreci hızlandıracaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Aslan Emre - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elazığ Fırat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elazığ Fırat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elazığ Fırat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elazığ Fırat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.