7103 SAYILI KANUN İLE İŞVERENE TAM DESTEK « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

7103 SAYILI KANUN İLE İŞVERENE TAM DESTEK

Bu haber 07 Kasım 2019 - 10:01 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Son yıllarda işverenlerin artan yükünü azaltmak ve istihdamın teşvik edilmesini sağlamak amacı ile 7103 sayılı kanun, 27/03/2018 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. 7103 sayılı Kanunla, 4447 sayılı Kanun’a eklenen; Geçici 19. Madde ile 2020 yılı sonuna kadar geçerli olmak üzere sosyal güvenlik prim desteği ve Geçici 21. Madde ile de bu maddeyle getirilen prim desteğine ilave olarak Gelir Vergisi ile Damga Vergisi desteği sağlanmıştır.

Sağlanan bu teşvik sayesinde işveren ve işçi yönünden kanunda belirtilen şartlar sağlandığı takdirde 18 yaşından büyük kadınlar, 18-25 yaş arası erkekler, Türkiye İş Kurumuna kayıtlı engelliler için 18 ay; diğer sigortalılar için ise 12 ay olmak üzere SGK primleri işsizlik fonundan karşılanacaktır. Ancak teşvik süresi 31.12.2020 tarihinde son bulacağından bu teşvikten en çok bu tarihe kadar faydanılabilinecektir. Ayrıca kanunda belertilen şartları sağladığı halde bu teşviklerden geçmiş aylarda faydalanmayan işverenler, geçmişe dönük yapılacak başvuru sayesinde teşviklerden alacağı tutarı ileriye dönük oluşacak borçlarından mahsup edebilecektir. Tabi tüm şartlara ek olarak işverenlerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na herhangi bir borcu bulunmaması ve aylık prim ve hizmet belgelerini yasal süresi içinde kuruma vermeleri gerekmektedir. Ayrıca taksitlendirilmiş veya yapılandırılmış borçlar borç kapsamında değerlendirilmemektedir.

İşverenlerin bu teşviklerden faydalanabilmesi için öncelikle iş yerleri yönünden gerekli şartları sağlayıp sağlamadığını kontrol etmesi gerekir. Sonrasında ise istihdam edecekleri işçiler yönünden bu kişileri işe almadan önce kanunda belirtilmiş olan gerekli şartları sağladığına dikkat etmesi gerekir. Bu şartlar sağlanmamasına rağmen aylık prim ve hizmet belgelerinin bu kanun maddesine istinaden verilmesi halinde yersiz yararlanma söz konusu olacaktır. Yersiz yararlanma gibi durumların söz konusu olmaması ve işverenlerin herhangi bir cezai işleme maruz kalmamaları için bu konuda uzmanlaşmış meslek mensuplarına danışmaları gerekmektedir. Sağlanan bu destekler hem işverenin yükünü hafifletip hem de ilave istihdamı artırma adına ciddi faydalar sağlamaktadır.

Bu ve buna benzer teşvikler, hem istihdam yaratma adına hem de kayıt dışı çalışmanın önüne geçmek için önemli adımlar olarak görülmektedir. Sigortasız çalıştırılan işçiler ilerleyen zamanlarda işverenler adına daha büyük kayıplara yol açacağı gibi bu ve bunun gibi daha birçok teşvikten de faydalanmalarının da önüne geçecektir.

 

 

Yusuf Dündar
Yusuf Dündaryunusdundar@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.