“Bu haberi okuyup okuyup gülün! Okuyup okuyup gülmekle yetinmezseniz de yarın saat 09.30’da Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi’ne giderek izleyip izleyip gülün!” geçtiğimiz yıl bu girişi yaparak müzesi olmayan Elazığ’da yapılan Müze Günü etkinliğini eleştirmiştik. Aradan geçen 1 yılın ardından Elazığ İl Kültür Turizm Müdürlüğü bu yıl Elazığ’da "Müzeler Haftası" ile ilgili herhangi bir program düzenlemedi. Yetkililer; geçtiğimiz yıldan ders almış veya yeni müzeden umutlarını keşmiş olsa gerek ki müzemiz yoksa programda yapmaya gerek yok diye düşünmüş olmalı.

Haber- Yorum: Lokman POLAT

Tek müzesi yıllardır kapalı olan Elazığ’da geçtiğimiz yıl iki gün boyunca süren Müze Günü etkinliği yapılmıştı. Müzesi olmayan kentte Müze Günü yapılmasını eleştirmiş Elazığ Müzesi’nin adeta kaderine terk edildiğini vurgulamıştık. Aradan geçen 1 yılın ardından Elazığ’da bu yıl Müzeler Haftası dolayısıyla bir etkinlik düzenlenmedi.

Müzesi olmayan kente seminer yapmışlardı

15 bin 238 adet arkeolojik, 5 bin 310 adet etnografik, 10 bin 887 adet sikke olmak üzere toplam 31 bin 435 adet envantere kayıtlı eserin bulunduğu Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, yaklaşık 6 yıldır kapalı bir şekilde kentin kültürel ayıbı olarak orada beklerken İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü geçtiğimiz yıl Müzeler Günü dolayısıyla müzesi olmayan kentte program tertip etmişti.

Bu yıl kapsamlı organizasyon da yok müze de yok!

Geçen yıl gelen tepkilerin ardından bu yıl İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Müze Haftası ile ilgili geçtiğimiz yıl gibi kapsamlı bir organizasyon düzenlenmedi. Kentte eğitim gören öğrenciler tarihi Harput Mahallesi’nde bulunan müzelere götürüldü. Geçtiğimiz yıl gösterdiğimiz tepkiden olsa gerek Müze Müdürlüğü organizasyona sadece belirli basın kuruluşlarını davet etti. Müze Müdürü Ziya Kılınç,   gezi sonrası yine davet ettiği medya kuruluşlarına yeni müze ile ilgili açıklama yaparak müzenin 2023 yılı yatırım programına alındığını söyledi.

2023’ün neredeyse yarısı bitti inşaat hâlâ ortada yok

Tüm Elazığ kamuoyunun heyecanla beklediği yeni müzenin yapım süreci ile ilgili tüm medya kuruluşlarını davet edip bu güzel haberi herkesle paylaşmaktan imtina eden Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müze Müdürü Ziya Kılınç,  Harput’ta yaptığı açıklamada; “2023 yılı içerisinde Elazığ Müzesi yapımı için 70 milyon TL ödenek ayrıldı. Bu yıl yatırım programına alındı, projesi hazırlandı. İstasyon Caddesi’nden bulunan kütüphane binasının yerine yeni müze binamız inşallah inşa edilecektir” dedi.