Evrimdışı

Seçme seçilme hakkımızı ifa edeceğimiz 2023 seçimleri yaklaştıkça oklar 6’lı masanın adayının hâlâ açıklanmıyor olmasında. Seçime aylar kala henüz bir adayın olmayışı 6 benzemez fikrin tek bir aday fikrinde anlaşamaması mı? Yoksa masa dışından dâhil olabilecek bir isim ihtimali mi? Kesinliği belirlenmeyen belirsizlik varlığı mevcut olanı hâkim kılar.

Seçimleri en yakın dozda şehrimizden takip ettiğimiz kadarıyla aday adaylarının sayısı gün geçtikçe artış göstermekte. Aday adaylıktan adaya kimler terfi edecek bilinmez. Tabi ki tahminlerim var. Fakat elbette ki fikrim adayların iş yapabilecek kişiler olması yönünde. Genel değerlendirme kapsamında ise; Cumhur İttifakı’nın adayı aylar öncesinden belliyken henüz 6’lı masadan ses çıkmaması hem seçmende kararsızlık hem de süreci sağlıksız kullanma durumundan öte bir durum değil. Bölümlenmiş fikirler her parçacığa bir dalga eşlik eder fikrini mevcut kılar. Kesinliği belirlenmeyen belirsizlik varlığı mevcut olanı hâkim kılar. Karar verilmemesi durumunda bir tarafı tüketir diğer tarafta ise artış gösterir. Sürekli görüşmelerin olması mevcut fakat karar kısmında kararın olmaması seçime girecek ismin masanın dışından mı olacak fikrini sorgulatıyor.

Karara bağlanmış olması demek; kararlı seçmen, oturmuş sistem ve aktif hale gelecek seçim çalışmaları demek. Her ne siyasi düzen olursa olsun vatandaşın isteği üzerine hareket edilmesi ülkemiz adına fayda sağlayacaktır. Her iki ittifak gurubunda da seçmene faydalı olacak ve devletin öz benliğine zarar vermeyen eğitimi tam anlamıyla bilgi ile donatılmış insanların olması gerekiyor. Bir seçmen olarak seçim sürecinde çalışmaların ve aday olabilecek isimlerin kapasitesinin ne derece olabileceğini sorguluyorum. Her insanın fikri vardır ve benim her fikre saygım sonsuzdur daha öncede dediğim gibi terör savunucuları ve yandaşları hariç.

Bir tarafta aday ismi tam anlamıyla belliyken diğer yanda henüz adaya karar verilmedi. Peki bu aday konusu ne zaman karara bağlan    acak? Seçime bir ay kala mı? Gecikmiş siyaset sağlıklı siyaset değildir. Olması gereken siyaset ortamı bir an önce sağlanmalı ve ülke içerisinde sistemli şekilde ilerlemeli diye düşünüyorum.

***

Bir ayrı konuya daha değinmek istiyorum. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler programımızda oldukça mutlu olduğumu ve her yıl olduğu gibi yine güzel bir organizasyonla karşılaştığımız kesinlikle hoşnut etti. Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve İmtiyaz Sahibimiz Sayın Semih Erdem’e teşekkür ediyorum. Basın müzemize kavuşmamız bizi oldukça mutlu etti. Basın mensubu olarak Elazığ Basın Müzemize kavuşmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Başta Elazığ Belediye Başkanımız olmak üzere emeği geçenlere sonsuz teşekkürler.

Sevgim üzerinize olsun…