Elazığ’ın emekçilerinin hayatları elazigfirat.com aracılığıyla tarihe iz bırakıyor. Elazığ’ın son halka esnafları, hayatlarını ve esnaflık yaptıkları sektörün geçmişini anlatıyor.

“İkindiye kadar sıra beklerlerdi şimdi nerede o günler”

Elazığ’ın ilk çarşısı Bit Pazarı’nda 12 metrekarelik dükkanında 62 yıldır esnaflık yapan Alahattin Güler iş yaptığı sektörün geçmişini şu çarpıcı sözlerle ifade etti; “Eskiden Bingöl, Tunceli, Bingöl ve Muş’a kadar mal satırdık. Bir boya satardık yün boyası, ikindiye kadar sıra beklerlerdi şimdi nerede o günler. O müşteriler beklerdi şimdiki müşteriler öyle değil bir şey söyledin mi küsüyorlar.”

Teknolojinin gelişmesi ile eski insanların kullandıklarını artık yeni nesil bilmiyor diyen Boncukçu Amca, “Şurada bir terazimiz var dükkana 100 çocuk gelse yüzde 90’ını ona bakıyor. Bu nedir diye annelerine soruyorlar.”

Elazığ’da otomobil şarampole uçtu: 2 yaralı Elazığ’da otomobil şarampole uçtu: 2 yaralı

“Bu çarşı eskiden cıvıl cıvıldı”

Yeni neslin okuduğunda garipseyeceği eskilerin gözünde canlanacak olan eski Elazığ sokaklarını anlatan Güler şöyle devam etti; “Bu çarşı eskiden cıvıl cıvıldı bir Bankalar Caddesi birde bu meydan vardı. Eski belediyeden “Beş Kardeşler”e kadar dükkan falan yoktu… Büyük Çarşı’nın yanından Verem Savaşa doğru giden yer dereydi baştan başa…”

“Çocukların üslubu değişti argo arttı”

Eskiyle yeniyle kıyaslarsan neler söylemek istersin diye sorduğumuz Güler; “Eskiden huzur, sevgi saygı vardı. Şuan 75 yaşındayım benden 1-2 yaş büyük olanların yanında hürmetle eğilirim, Sigara içmezdim o neslin çocukları da benim yanımda içmezdi. Az önce bu caddede 12-13 yaşlarında çocuklar sigara içiyor. Büyüklere karşı saygı ve sevgi kalmadı. Çocukların üslubu değişti argo arttı” dedi.