“Bu şehrin kaybedeceği değil 5 yıl;  bir yılı,  bir günü bile yok” « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

“Bu şehrin kaybedeceği değil 5 yıl;  bir yılı,  bir günü bile yok”

Bu haber 26 Eylül 2019 - 18:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları  göreve geldiğinden bugüne Elazığ Belediyesi olarak yapılan çalışmaları gazetemize anlattı. Başkan Şerifoğulları, Elazığ’ı yönetebilme adına herkesin desteğini beklediğini aktararak, 5 yıl boyunca yılmadan, yorulmadan çok güzel hizmetleri gerçekleştireceğini ve Elazığ’ın daha yaşanabilir ve daha müreffeh bir şehir olacağını ifade etti. Şerifoğulları, “38 yaşında rabbim bize bu makamı nasip etti. Ben başarısız olduğum takdirde 43 yaşında siyaseti bırakacağım Ama ben başarısız olduğumda bu şehir 5 yılını kaybetmiş olacak. Bu şehrin kaybedeceği değil 5 yıl;  bir yılı,  bir günü bile yok. Bu şehre hep birlikte çok güzel hepimiz hizmet etmek zorundayız.” Dedi.

 

 

Röportaj: Songül DURSUN

“Belediyecilik diğerlerinin nazarında makam vesilesi olabilir, bizim nazarımızda sadece millete hizmetkârlıktır, şehre olan aşktır.” Sözleri  ile  belediyecilik anlayışını ifade eden Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları seçilmesinin üzerinden yaklaşık 6 ay gibi kısa bir süre geçmesine rağmen gerçekleştirdiği çalışmalar ile konuşmalarının sözde kalmadığını ortaya koymaya devam ediyor. Başkan Şerifoğulları ile seçildiği günden bugüne Elazığ Belediyesinin çalışmaları hakkında konuştuk. Şerifoğulları’nın röportajımız sırasında verdiği samimi yanıtlar haberimizin detayında saklı…

Seçildiğiniz günden bugüne yaklaşık 6 ay gibi bir süre geçti. Öncelikle bu süreci değerlendirir misiniz?

“YAPAMAYACAĞIMIZ HİÇBİR ŞEYİ HALKIMIZA VAAT ETMEYECEĞİMİZİ İFADE ETTİK”

  1. ayımızı dolduruyoruz.31 Mart Yerel Seçimleri sonrası vatandaşlarımızın, hemşehrilerimizin teveccühleri ile bugün belediye başkanlığı makamında oturuyoruz. Öncelikle ben hemşehrilerime bu görevi layık gördükleri için teşekkür ediyorum. Tabi rabbim genç yaşta çok güzel bir fırsat nasip etti. Elazığ’a hizmet edebilme şansını nasip etti. Elazığ’a hizmet edebilmek, Elazığ Belediye Başkanı olabilmek uzun zamandır bizim hayalimizdi. Küçük yaşlardan beri gelen bir hayal, bir hedefti benim için. Tarih bölümü mezunuyum, 2007 yılında Yerel Yönetimler Bölümünde yüksek lisans yaptım. Bugünlerin hayalini kurarak bu bölümden yüksek lisansımı yaptım. Belediyecilik, çok güzel bir hizmet alanı… Şehrin her noktasına her insanına dokunabileceğiniz, hizmet edebileceğiniz bir alan. Bu noktada rabbime binlerce kez şükürler ediyorum. Tabi hemşehrilerimizin bizden beklentileri çok fazla, 11 ana başlıkta 100 proje açıkladık. 5 yıl boyunca bu projelerimizi hayata geçireceğimizi vaat ettik. Seçim öncesinde de hiçbir zaman aldatan olmayacağımızı, yapabileceğimiz projelerin sözünü vereceğimizi; yapamayacağımız hiçbir şeyi halkımıza vaat etmeyeceğimizi ifade etmiştik. Allah’a şükürler olsun ki beşinci ayımıza kadar çok güzel işler yaptık. Projelerimizi gerçekleştirmeye başladık. Bir kısım projelerimizin altyapısını oluşturduk, ihale sürecine getirdik. Bazılarının ihalesini yaptık, bazı projelerimizin de icraatına başladık. 5 yıl boyunca ekibimizle birlikte çok güzel işlere imza atacağız.

Hizmet seferberliği kapsamında birçok mahalleye ziyaretler gerçekleştirdiniz, bu ziyaretlerde halktan en çok dile getirilen sorun neydi; Elazığ’ın en büyük sorunu olarak neyi görüyorsunuz?

“SORUNLARI YERİNDE TESPİT EDİYORUZ”

Gençlimizin bize vermiş olduğu enerji ile biz Elazığımızı,  mahallelerimizi karış karış geziyoruz. Bize seçim öncesinde de ‘gençtir, yapamaz’ gibi bazı eleştiriler geliyordu. Biz inadına seçim öncesi adaylık sürecinde de, şimdi de gençliğimiz bizim en büyük avantajımızdır diyoruz. Bugün o avantajı da görüyoruz. Çünkü enerjimiz tükenmiyor. Halkımıza dokundukça, mahallelerimize gittikçe, vatandaşlarımızın gözlerindeki o enerjileri gördükçe enerjimiz çok daha artıyor. Çok daha fazla insana dokunabilme, çok daha fazla yerlere gidebilmek için koşturuyoruz.  Tabi 13 mahallemizde mahalle buluşması gerçekleştirdik. Bu işin hem hizmet belediyeciliği, hem de gönül belediyeciliği tarafı… Gönül belediyeciliğini;  insanlarımıza dokunabilmeyi, onların dertlerini dinleyebilmeyi, istişare edebilmeyi, katılımcı belediyeciliğini önemsediğimizi, istişareye önem vereceğimizi hep vaatlerimiz arasında belirtiyorduk. Bugün onları gerçekleştiriyoruz. Sorunları yerinde tespit ediyoruz. Tespit ettikten sonra da çok kısa bir süre içinde çözüm bulmaya çalışıyoruz. Halkla iç içe siyaset yapmak, halka dokunabilmek çok anlamlı ve çok önemli… Halkımız da bunu özlemiş. Bunu da çok net bir şekilde ifade ediyorum. Aksaray mahallemizde, Hicret mahallesinde, Kesrik mahallesinde, Salıbaba mahallesinde belediye başkanını oralarda görmek kendilerini çok mutlu ediyor. Çok da verimli faydalı toplantılar geçiriyoruz.

“ÖNÜMÜZDEKİ MART-NİSAN AYINDA ALTYAPI ÇALIŞMALARINA BAŞLAYACAĞIZ”

Elazığ’ın en büyük problemlerinden bir tanesi alt yapı problemleri… Alt yapıda çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz.30 yıldan fazla bir süredir el atılmamış. İçme suyu hattımız artık S.O.S vermeye başlamış. Her gün kaçak oranları, çatlaklar, patlaklar ciddi oranda belli bir seviyeye ulaştı. Kanalizasyon problemi yağmurlama problemi; bunlar ciddi sıkıntılar. Bizim seçim öncesi vaat ettiğimiz projeler arasında altyapıyı neye mal olursa olsun düzelteceğimizi ifade ettik. Son aşamadayız. Projesi tamamlandı. İl Bank Genel Müdürlüğünde finans noktasındaki görüşmelerimiz son aşamada, bu yılın sonuna doğru ihaleyi, yapmayı düşünüyoruz. İhaleyi yaptığımız takdirde de önümüzdeki yıl mart-nisan ayında altyapı çalışmalarımıza başlayarak, şantiye belediyeciliğini tamamen Elazığ’da her yerde her alanda başlatacağız. En önemsediğimiz projelerin başında ve halk tarafından iletilen sorun alt yapı sorunu olarak bize geliyor.

Göreve gelmenizin üzerinden yaklaşık 6 ay gibi bir süre geçti. Bu süreç içerisinde belediyemizin geliri ve gideri ne kadar oldu, bankada mevcut ne kadar parası bulunuyor?

“BELEDİYEMİZİN BORCU BİZİ ÜRKÜTMÜYOR”

Şeffaf  belediyecilik adı altında biz meclis toplantısında belediyemizin borcunu açıklamış, 618 milyon olduğunu açıklamıştık. Borç yükü elbette ki var; ama projelerimizi hayata geçirme noktasında bize engel değil. Belediyeler ciddi anlamda kendi bütçelerini, kaynaklarını oluşturabilecek, yeni kaynaklar oluşturabilecek güçlü kurumlar. Bu noktada tabi borç yükünden dolayı ilk etapta bazı sıkıntılarla başladık. Ama hem İlbank gelirlerimiz hem de yeni üreteceğimiz kaynaklarla birlikte Elazığ Belediyesinin borç yükünü hafifletip, projelerimizi hızlı bir şekilde yapmaya başladık. Bundan sonraki süreçte de devam edeceğiz. Tabi, ülke genelinde ekonomik daralma söz konusu. Bu elbette yerele de, belediyelere de yansıyor. Hem belediyenin borcu hem ülke bir ekonomik sıkıntı içerisinde. İkisi bir araya gelince işimiz çok daha zor oluyor. Ama biz ümitliyiz. Rabbim nasip ederse Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan, ülkede yaşanan bu sıkıntının çok kısa bir sürede aşılması için çalışmalarını yürütüyor. Kısa süre içerisinde aşılacak diye ümit ediyoruz. Beklentimiz de fazlasıyla var. Çünkü Cumhurbaşkanımız her toplantıda kesinlikle bu krizi aşacağız, çok daha güçlü bir ülke olarak yolumuza devam edeceğiz diye ifade ediyor. Bu da bizleri ümitlendiriyor. Belediyemizin borcu da bizi çok fazla ürkütmüyor, korkutmuyor. İnşallah yeni kaynaklar oluşturacağız, arsalar üretmeye başladık, satışlarını yapacağız, su gelirlerimiz emlak gelirlerimiz üst seviyede. Tahsil noktasında ekibimiz ciddi manada bir çalışma içerisinde.

“İNŞAAT RUHSATI KALEMİNDE ÇOK CİDDİ MANADA GİRDİLER OLACAK”

Bir handikapımız, başladıktan itibaren belediyenin en büyük gelir kaynaklarından olan inşaat ruhsatları kalemi. Orada danıştayın bir yürütmeyi durdurma kararı vardı. Bundan dolayı 6 ay boyunca belediyemize bu alanda hiç para girmedi. Ama biz ağustos ayı belediye meclis toplantımızda olağanüstü meclisimizi toplayarak hem müteahhitlerimizin hem de mülkiyet sahiplerinin, arsa sahiplerinin önünü açabilmek adına danıştay kararından sonra bir iyileştirme yaptık ve eylül ayının 5’inde yapmış olduğumuz değişiklik askıdan indi. Şu anda da ruhsatlarımızı kesmeye başladık. Elazığ Belediyesinin en büyük gelir kaynaklarından biri olan inşaat ruhsatı kaleminde de çok ciddi manada da girdiler olacak

Cumhurbaşkanlığı sisteminin belediyelere, yerel yönetimlere katkısı var mı veya ne gibi katkıları var?

“CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİNİN KATKILARINI GÖZLE GÖRÜLÜR ŞEKİLDE MÜŞAHEDE EDİYORUZ”

Tabi yeni Cumhurbaşkanlığı sistemi bürokratik engellerin ortadan kalkıp, kararların hızlı bir şekilde alınması noktasında çok etkili… Ülkemizde bir ekonomik kriz söz konusuydu. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla, kararnamesiyle belediyelerdeki kesintiler 4 ay boyunca ötelendi. Bundan dolayı hızlı karar alınması noktasında bu yeni sistemin çok büyük katkıları var. Sistem yeni bir sistem… Yavaş yavaş oturacak. Yanlışlıklar tespit edilecek, düzeltilecek. Bu sistem Türkiye’yi çok daha hızlı hareket etmesine, hızlı karar almasına yardımcı olacak. İnşallah Cumhurbaşkanımızla hem sistemin vermiş olduğu güç ve aynı zamanda kadrosunun tecrübeli, birikimli olması hasebiyle bu yanlışlar hızlı bir şekilde tespit ediliyor, yanlışlar onarılıyor. Aynı zamanda katkıları gözle görülür şekilde müşahede ediyoruz.

İlimizde faaliyet gösteren bir Kent Konseyi var. Siz Kent Konseyinin çalışmalarını diğer illerle kıyasladığınız zaman nasıl buluyorsunuz?

“KENT KONSEYİ FARKLI BİR YAPIYA KAVUŞTU”

Sivil toplum kuruluşlarının içerisinden gelen biri olarak daha önceki süreçte de eleştirdiğim bir konuydu. Kent Konseyi her zaman belediyenin arka bahçesi olmuştur, belediyeye hiçbir şekilde katkı sunmamış ve aynı zamanda da yapılan yanlış işler eleştirilmemiş. Bizim seçim öncesi bir taahhüdümüz vardı. Kent Konseyini bağımsız bir kuruldan oluşturacağız, müdahale etmeyeceğiz, kent konseyi bizim arka bahçemiz olmayacak demiştik. Genel kurullarını geçtiğimiz günlerde yaptılar, hiçbir şekilde müdahale etmedik. Çok sesliliğin olmasını istedik. Herkesin aday olmasını istedik. Böylece karma bir yönetim oluştu. Hem önceki dönemden arkadaşlarımızdan, diğer STK’lardan, muhtarlardan güzel bir ekip oluştu. Bizleri de birkaç gün önce ziyaret ettiler. Ben kendilerine şunu ifade ettim:” Kesinlikle bizim arka bahçemiz olmayın, bizleri yönetin, bizlere yön verin, bizleri koşturun ve çok fazla üretin, çok fazla çalışın.” Dedik.  Kent Konseyi farklı bir yapıya kavuştu. Ümitliyiz; şehrimize sadece belediyecilik anlamında değil, şehrimizin birçok alanındaki sorunlarına parmak basacaklar, gündem oluşturacaklar ve bizi, milletvekillerimizi,  valimizi daha fazla koşturarak, Elazığ’ın birçok problemine parmak basacaklar diye düşünüyoruz. Aksi olduğu takdirde de kendileri ile çalışmayacağımızı da ifade etmişiz.

Geçtiğimiz aylarda Cip Köyü Jeotermal Kaynağın işletim hakkı 30 yıllığına Elazığ Belediyesine verildi. Bu yöndeki çalışmalarınız ne durumda?

“HEM SAĞLIK TURİZMİNİ HEM DE SERACILIĞI GELİŞTİREREK GÜZEL YATIRIMLARA VESİLE OLACAĞIZ”

Çok önemli projelerimizin başında yer alıyor. Jeotermal su kaynağı MTA tarafından kaynağın bulunmasından sonra bir ihale süreci yaşandı. Bizim de 11 ana başlıktaki 100 projemizin içerisinde seracılık ve jeotermal su kaynağı ile ilgili, sağlık turizmi ile ilgili çalışmalarımızın olacağını biz söylemiştik. Belediye başkanı olarak seçilmemizden sonra ihaleyi alarak suyun kullanım hakkını elde ettik. Bu konuyla alakalı haftada bir gün mutlaka hem Valimizle hem Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız ile istişarelerde bulunuyoruz. Buraya yatırımcı çekmeye çalışıyoruz. Seracılık ile başlayacağız. 40 dönümlük bir arsa üzerinde seracılıkla ilgili yatırımın ilk adımı atacağız. Bundan sonraki süreçte suyun kuyularının artırılması ve bununla ile birlikte hem sağlık turizmini hem de seracılığı daha fazla geliştirerek çok daha güzel yatırımlara vesile olacağız.

SGK İl binasının devir işlemleri devam ediyor. O alanla ilgili projeniz hakkında bilgiler verebilir misiniz?

 “ŞEHRİMİZDEKİ OTOPARK SORUNU DA BİR NEBZE OLSUN AZALACAK”

Kapalı Çarşı projemizi ihale ettik. Kapalı Çarşı Elazığımızın ticaretinin kalbi. Elazığ’ın kalbine bir nevi masaj yapıyoruz şu anda. İhalesi tamamlandı. Önümüzdeki günlerde yüklenici firma işine başlayacak. Kapalı Çarşıda restorasyon çalışması, cephe iyileştirilmesi projemiz var. Çok güzel bir proje ortaya çıktı. Oradaki esnaflarımızın da çok memnun olduğu bir proje… İnşallah çok hızlı bir şekilde kapalı çarşıdaki çalışmalarımızı bitirip, restore edip İl dışından gelen misafirlerimizin çok daha iyi ortamda alışverişlerini yapabileceği ve aynı zamanda Elazığ’ı tanıyabilme fırsatını yakalayabilecekler. Bunun yanı sıra en önemsediğimiz bir diğer projemiz de SGK eski hizmet binası yıkılıp meydan haline getirilmesi ve orada bir katlı otopark yapılması projesi… Bürokratik süreçler devam ediyor. Hem Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız hem de genel müdürümüzle görüşüp binaya talip olduğumuzu,  arsa takasıyla binanın alınmasını kendilerinden talep ettik. Karşılıklı görüşmeler devam ediyor. Son aşamadayız. İnşallah hiçbir sıkıntı olmayacak. Bu vesile ile şehrimizdeki otopark sorunu da bir nebze olsun azalacak. Hem eski hükümet konağının olduğu alan 15 Temmuz Meydanı, Kapalıçarşı ile birleşecek çok güzel bir meydan ortaya  çıkacak. Kapalı Çarşının da önü açılacak. İkisi bütünleşince iki proje bittikten sonra Elazığımıza çok güzel bir alan, çok güzel bir kapalı çarşı kazandıracağız.

Kentsel dönüşüm ve imar revizyon planına değinelim biraz da…

“ŞEHRİN İMARI İLE İLGİLİ BÜTÜN SORUNLARINI MASAYA YATIRDIK”

Karşıyaka mahallesindeki afet evleri, Cumhuriyet mahallesindeki sarı evler, beyaz evler kentsel dönüşüme girecek

Kentsel dönüşüm de Elazığ’ın en büyük sorunlarından, yaralarından bir tanesi. Çok eski yapı stoku var maalesef. Tabi daha önceki revize imar planında kentsel dönüşüm adı altında değil de bina dönüşümü adı altında kat yükseklikleri, emsal artışlar verilerek kentsel dönüşümün yapılması imkanı sağlanmış. Ama bazı yerlerde bu imkan söz konusu değil. Revize imar planı uygulanabilir durumda değil. Bizim arkadaşlarımız göreve geldikten sonra şehrimizde görev yapan sivil 4 şehir plancımızla birlikte hızlı bir şekilde çalışmalara başladı. Ama öncelikle şehrin bütün teknik sivil toplum kuruluşlarını siyasi parti mensuplarını davet ederek, iki toplantı gerçekleştirdik. Şehrin imar ile ilgili bütün sorunlarını masaya yatırdık. Oradan çıkan sonuçtan sonra şehir plancılarımız mahallelerde çalışmalara başladılar. Uygulanamayan yerleri uygulanabilir hale getirme adına çalışmalar başladı. Yaklaşık iki aya kadar bu süreç tamamlanır. Tamamlandıktan sonra da eski yapı stoku daha da azalacak diye ümit ediyoruz. Bunun yanı sıra kentsel dönüşümde en büyük problem Karşıyaka mahallesindeki afet evleri. Çok kötü durumda, en küçük bir depremde dahi büyük hasar göreceği bir alan. Bu anlamda TOKİ ile görüşmelerimiz tamamlandı. TOKİ ön protokolü bize gönderdi. Karşıyaka halkıyla orada oturan vatandaşlarımızla gidip görüşeceğiz. Protokolü kabul ettikleri takdirde TOKİ ve Belediyemiz arasında protokol imzalanacak ve hızlı bir şekilde orası kentsel dönüşüme girecek. Aynı zamanda uzun zamandan beri Cumhuriyet mahallesindeki sarı evler, beyaz evler diye tabir edilen kentsel dönüşüm alanı olarak ilan edilmiş bir yer var. Burada da vatandaşlarımızla hak sahipleri ile avukatları ile görüşüp oranın da planını yapıp, önlerini açıp müteahhitler eliyle yaptırabilmeleri adına önlerini açma gibi bir düşüncemiz var. Kentsel dönüşüm ile ilgili çalışmalarımız da 5 yıl boyunca devam edecek.

Elazığ için gerçekleşmesini istediğiniz en büyük hayaliniz nedir? Bizleri 5 yıl sonra nasıl bir Elazığ bekliyor olacak?

“HERKES ELAZIĞ BELEDİYESİ ÇOK DÜRÜST YÖNETİLDİ DİYECEK”

Biz 5 yılı bitirdiğimizde öncelikle herkes Elazığ Belediyesi çok dürüst yönetildi diyecek.  İkinci olarak 5 yılı bitirdiğimizde bu şehrin trafik sorunu asgariye inecek. Bu şehrin 5 yıl sonra alt yapı problemi artık konuşulmayacak. Yine 5 yıl sonra bu şehirde çok daha fazla kent meydanı, çok daha fazla yeşil alan, çok daha fazla çocuk alanları ciddi alanda yeşilin arttığı bir şehir olacak.

Son olarak hemşehrilerimize neler söylemek istersiniz?

“HERKES DE ÜMİT VAR OLSUN”

Son olarak, sizlere çok teşekkür ediyorum. Bundan sonraki süreçte de birlikte Elazığımızı yönetebilme adına sizlerin katkılarınızı, desteklerinizi her zaman bekliyoruz. Ben herkese aynı şeyi ifade ediyorum. Bütün Elazığ, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın arkasında olması gerektiğini, desteklemesi gerektiğini desteklemek zorunda olduğu gerektiğini ifade ediyorum. Çünkü 38 yaşında rabbim bize bu makamı nasip etti. Ben başarısız olduğum takdirde 43 yaşında siyaseti bırakacağım Ama ben başarısız olduğumda bu şehir 5 yılını kaybetmiş olacak.Bu şehrin kaybedeceği değil 5 yıl;  bir yılı,  bir günü bile yok. Bu şehre hep birlikte çok güzel hepimiz hizmet etmek zorundayız. Herkes de ümit var olsun. İnşallah şehrimize de 5 yıl boyunca yılmadan, yorulmadan çok güzel hizmetleri gerçekleştireceğiz ve bu şehir daha yaşanabilir ve daha müreffeh bir şehir olacak. Bu şehrin insanları da daha mutlu olacak.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.