Elazığ'ın Alacakaya ilçesinde çıkarılan 4 kıtada 60 ülkeye ihraç edilen vişne renginde, damarlı yapıya sahip, dekoratif amaçlı yoğun ilgi gören mermeri artık resmen Elazığ adına tescillendi.

Dünyada sadece Elazığ’ın Alacakaya ilçesindeki mermer ocaklarından çıkarılan vişne mermeri, rengi, beyaz damarlı desenleri ve kalitesiyle ihraç edildiği ülkelerdeki prestijli ve lüks rezidans, otel, alışveriş merkezi, mağaza zinciri ve villa gibi mekanlarda dekoratif amaçlı ürün olarak büyük talep görüyor.

“Türkiye'nin marka değeri haline geldi”

Elazığ vişne mermeri, bugüne kadar Beyaz Saray ve Kabe başta olmak üzere Ritz Carlton, Kempinski, Mandarin Oriental, Fendi, Dolce & Gabbana, Moncler, Shangri-la Hotel, Victoria's Secret, İstanbul Finans Merkezi, İstanbul Havalimanı, Çankaya Köşkü gibi bir çok prestijli mekan ve projelerde kullanılmak suretiyle Türkiye'nin marka değeri haline geldi.

29 Şubat 2024 Elazığ vefat edenler 29 Şubat 2024 Elazığ vefat edenler

2017 yılında yapılan başvuru sonuçlandı

2017 yılında Türk Patent ve Marka Kurumuna yapılan tescil başvurusu sonuçlandı. Vişne Mermeri artık Elazığ’ın coğrafi işareti olarak kayıtlara geçti.

Konu ile ilgili Fırat Kalkınma Ajansı’ndan yapılan açıklamada;
“Dünyaca Ünlü Elazığ Vişne Mermeri Tescillendi Ajansımızın koordinasyonunda Türk Patent ve Marka Kurumuna başvurusu yapılan ve dünyada sadece Elazığ'da çıkarılan "Elazığ Vişne Mermeri" coğrafi işaret tescil belgesini aldı. İlimize ve bölgemize hayırlı olsun” denildi.

Editör: Büşra Sarıkaya