Elazığ’da uzun yıllardır mesleğini devam ettiren Hayrullah Yılmaz, mesleğinin son jenerasyonun ustalarından sadece bir tanesi…

Marangozluk mesleğin yanı sıra Yılmaz geçmişten günümüze miras kalan mobilya eşyaları özenle restore ederek kuşaklar boyunca miras kalmasını sağlıyor.

Marangoz ustası Yılmaz son olarak 21 Dönem Milliyetçi Hareket Partisi Elazığ Milletvekili Mustafa Gül’ün eşinin anneannesinin 300 yıllık çeyiz sandığını ve babasının bir asırlık çalışma masasını restore etti.

"Kıymetli eşyalar gelecek nesillere aktarılmalı"

21 Dönem Milliyetçi Hareket Partisi Elazığ Milletvekili Mustafa Gül, tarihi değeri olan bu kıymetli eşyaların gelecek nesillere aktarılması gerektiğini ifade ederek; “Onarım ve bakım için marangoz Hayrullah ustaya getirdiğim bu sandıklar, masalar ve sehpaların tarihi değerleri var. Bu sandık eşim Meftune Hanımın Anneannesinin, Annesinin sandığı 300 yıllık bir tarihi var. Bir diğeri ise Rahmetli Annemin çeyiz sandığı yüz yıllık bir mazisi var. Sehpalar benim hobilerim arasında bulunuyor, kullanma özelliklerini yitirmişlerdi. Ben tarihçi olmam sebebiyle bunların elden geçirilerek tekrar kullanılır hale getirilmesi için değerli kardeşim marangoz ustası Hayrullah Ustaya getirdim” diye konuştu.

Elazığ’a yapılacak olan sanayi sitesi için başvurular tamamlandı Elazığ’a yapılacak olan sanayi sitesi için başvurular tamamlandı

“Bu ustalar kolay yetişmiyor”

Gül Elazığ’da mahir ustaların gün yüzüne çıkması gerektiğini vurgulayarak, “Ustamız bu kalitede ürünler üretme kapasitesine sahip bir usta. Elazığ’da böylesi ustaların gün yüzüne çıkması gerekiyor. Bu meslek erbapları birer birer hakkın rahmetine kavuştukları için yerine yenilerinin gelmesi lazım, bu mesleklerin kaybolmaması lazım, bu ustalar kolay yetişmiyor. Hayrullah usta ile görüştüğümde bu tarihi değerleri olan ürünleri eski hali gibi olmasa bile restoresini yaparak eski haline yakın bir hale getireceğini söyledi. Gördüğünüz gibi eski hali gibi olmuş durumda Hayrullah kardeşime çok teşekkür ediyorum bu eserleri eski haline uygun bir şekilde tekrar bana kazandırdığı için” dedi.

“Mesleğin son jenerasyonu bizleriz”

Mobilya ustası Hayrullah Yılmaz marangoz ustalarında jenerasyonun son ustaları olduklarını ifade ederek, “Hocamın getirdiği eserler bitmek üzere tarihi eser değerindeki bu el emeği ürünleri tamamladık. Böyle hocam gibi tarihe değer veren insanlar bize ulaştıklarında elimizden gelen hizmeti veremeye devam edeceğiz. Mesleğimi seviyorum, severek yatığım bir iş, zaman zaman böyle işler geliyor yapıyoruz. Meslek açısından bakıldığında mesleğin son jenerasyonu bizleriz. Hocam sandıkları getirdiğinde sandığın 300 yıllık olduğunu söylediğinde hem şaşırdım, hem de gıpta ile baktım o dönemde verdikleri emeğe saygı duymak gerek, bizler o ustaların devamıyız teknolojinin olmadığı o dönemde inanın yaptıkları eserlere gıpta ile bakıyoruz” dedi.  

Baba yadigarı 100 yıllık masa

Mustafa Gül, Rahmetli babasının çalışma masasının yüz yıllık bir geçmişi olduğunu ifade ederek, o dönemde elle yapılan işler olduğunu söyledi.

Gül, “O dönemde çalışan ustaların ellerinde malzeme olmadığını ifade ederek, “ Ellerinde bir ıspatula bir keser ile bu işleri yapmışlar. Bugün Hayrullah ustanın bir saatte yapacağı işi onlar bir ayda yapmışlardır. Onun için bu güzellikleri yaşatmak gelecek nesillere taşımak lazım. Bakın şu masların 100 yıllık bir mazisi var. Babam Elazığ’ın Baskil ilçesinde memur iken bu masayı bir keser ile yaptırmış. Çalışma masası olarak kullanmıştı. Artık kullanma özelliklerini yitirmişlerdi çirkin bir görünüşleri vardı. Yapılan restorasyonlarla eski haline döndüler. Ustamızın eline sağlık” dedi.

Editör: Şah İsmail Gezici