Elazığ’sa seyyar satıcılık yapan 4 çocuk babası Hamza Yılmaz 30 yıldır bu işi yaptığını belirterek; “1991-1992 yılları arasında askerden geldim boş bir dönem oldu iş bulamadım daha önce de mesela çay ocakları lokantalarda garsonluk yapardım. Ondan sonra öyle bir tablacılık daha sonra mısır, çerez bu tür şeyler üzerine öyle böyle 30 yıl geçti. Daha önce PTT Meydanında o civardaydım bir iki yıl sonra bana dediler ki geç bu tarafa heykelin olduğu bölüme geçtim o zamanlar burası adliyeydi spor salonuydu yani hep bu civardaydım. Yazları mısır satıyorum kışları kestane satıyorum” dedi.

“İnsanımız çok acımasız olmuş”

Seyyar satıcılık işinin zorluklarından da bahseden Yılmaz; “İşin zorlukları aslında işin kendisi zaten zor da bu iş sezonluk olduğu için bayağı zor getirmesi satması zor fakat son dönemde insanımız, müşterilerimiz insanı çok yoruyor. Çok acımasız olmuşlar dolayısıyla emeğini çöpe atıyorlar. O kadar emek veriyorsun adam geliyor beş kuruş para verecek diye sana zorluk çıkarıyor” ifadelerini kullandı.

“Her geçen yıl bir önceki yılı aratıyor

Kazançlarının bir önceki yıllara göre azaldığını söyleyen Yılmaz; “Geçmiş yıllarla kıyasladığımızda kazancımız yani şöyle diyeyim her geçen yıl bir önceki yılı aratıyor. İlk dönemler mesela bundan 10-20 yıl önceye kadar daha iyiydi. Bilmiyorum nedense eskisi gibi olmuyor hiçbir şey, kazançta yok kârda yok. Satışlarımızda da düşüş var eskiye oranlar alım gücü azaldı. Malzeme pahalı nakliye yine aynı şekilde, Hele ki bu yıl ekonomi bayağı bir şey oldu bir mısır bile çok pahalandı önceleri 3-5 liraya sattığımız mısır şimdi 15 lira olmuş 3 tane alan adam artık bir tane alıyor” diyerek sözlerini noktaladı.

18 yıldır Elazığ sokaklarında salep satıyor 18 yıldır Elazığ sokaklarında salep satıyor

Seyyar satıcı Hamza Yılmaz, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’na teşekkür ettiğini ifade ederek, “Ekmek paramı çıkarıyorum kurallara uyuyorum başkanımız sayesinde evimize bir parça ekmek götürebiliyorum, sağ olsunlar” dedi.