24 Ocak 2020 yılında meydana gelen Elazığ depreminde 41 kişinin hayatını kaybettiği ve birçok vatandaşın enkaz altında kalmasıyla Elazığlılar olarak büyük yaralar almıştık. Depremin her yıl dönümünde yaralarımızı yeniden sarmaya devam ederken; ardından Asrın felaketi olarak bilinen Kahramanmaraş depreminin 11 ili vurmasıyla binlerce vatandaş hayatını kaybederek ikinci bir yarayı da almış olduk. Depremin 4. Yılında depremzede vatandaşlarımız acılarını ve kaybetmiş olduğu yakınlarını andılar. İşte depremzedelerin dilinden o acı günlerde yaşananlar...

“Aradan 4 yıl geçse bile o anlar gözümün önüne gelecek”

24 Ocak Ocak’da kimi vatandaşımız enkaz altında kalarak hayatını kaybetti, kimi vatandaşımız ise o enkazdan sağ kurtuldu. 14 kişinin hayatını kaybettiği Dilek sitesinde 2 yaşındaki torunu ve gelinini kaybeden Abbas Yıldız "24 Ocak geldiği zaman o yaralar tazeleniyor. Aradan 4 yıl geçti fakat 20 yıl da geçse 24 Ocak’ta o anlar gözümüzün önüne gelecek" ifadelerini kullandı.

Fatma Yıldız (29) ve oğlu Doruk Abbas Yıldız’ın (2) dilek sitesinde cansız bedenine ulaşılmıştı. Fatma Yıldız’ın diğer oğlu Miraç Yıldız (9) ise sağ olarak kurtarılmıştı. Abbas Yıldız depremin ardından yaşadıklarını dile getirirken Elazığ için yapılmış olan konutlar için de şunlara değindi; “"24 Ocak depreminin üzerinden çok geçmeden 6 Şubat depremi oldu. Bu acıyı yaşayanlar bilir, yaşamayanlar bilmez. 24 Ocak depremi sadece Elazığ’ı vurdu, 37 vatandaşımız hayatını kaybetti. Kahramanmaraş depremini Elazığ az kayıpla geçirdi. Bu da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve zamanın Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Murat Kurum’un çalışmalarından kaynaklıydı. TOKİ’ler sağlam olduğu için Kahramanmaraş depremi Elazığ’ı teğet geçti. 6 Şubat Kahramanmaraş depreminde 2 vatandaşımız hayatını kaybetti, o da bizim hatalarımızdan kaynaklıydı. Vatandaşımız eve tekrar girdiği için o kayıplar yaşandı, Allah rahmet eylesin” dedi.

JAK ekipleri tarafından enkazdan sağ çıkarıldı

Merkeze bağlı Mustafa Paşa Mahallesi’nde bulunan Kalay Apartmanı çökmüş, Yıldız ailesinden anne Ayşe, baba Hüseyin ile çocukları Onur, Yüsra ve Ayşe Yıldız’ın annesi enkaz altında kalmıştı. Anne Yıldız ve 5 yaşındaki kızı Yüsra, 28 saat sonra Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ekipleri tarafından enkazdan sağ olarak çıkartılırken eşi ve oğlu ise hayatını kaybetmişti. Depremde yaşadıklarını dile getiren Yıldız şunlara değindi, “24 Ocak depreminde eşim ve oğlum vefat etti. Annem ben ve kızım enkazın altından çıktık fakat oğlum ve eşim vefat etti. Enkazın altında yaşadıklarımız kötü bir andı. O anları unutmak asla mümkün değil. Orada kaldığımız o süre cidden çok zordu. O an çocuklarımın sağ çıkmasından başka bir şey düşünmedim. Rabbim birini aldı, birini de bağışladı. Bir hafta önce sürekli evin sallandığını hissediyordum. Her 24 Ocak’ta aynı şeyleri yaşıyorum. 24 Ocak benim için kötü bir ay, kötü bir an ve kötü bir tarih oluyor” dedi.

“Artık depremden korkmuyoruz”

Sivrice’de de hasara neden olan deprem, orada oturan konut sahiplerini etkilemişti. Çevre iklim ve Şehircilik bakanlığının yürüttüğü çalışmalar sonrasında, inşa edilen konutlarda oturan depremzede Aysel Saygılı “"Öncelikle devletimize ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a çok teşekkür ederiz. Herkes evini yerinde aldı. Biz de çok memnunuz. Evlerimiz doğal gazlı. Özellikle kadınlar çok memnun. Rahatlığa kavuştu. Önceden sabahları kalkıyorduk ve soba derdi ile uğraşıyorduk ama şu an hiçbir derdimiz yok. Şu anda depremleri hissetmiyoruz. 3-4 sefer deprem oldu hiç hissetmedik. Büyük depremler bekleniyor. İnşallah önceki gibi olmaz. Evlerimiz çok iyi ve depreme dayanıklı. Allah herkese nasip etsin. Şu anda çok muyluyuz. Allah devletimizden razı olsun. Önceki evlerimiz sağlam değildi ve korkuyorduk ama şu anki evlerimiz depreme dayanıklı ve korkmuyoruz. O zaman evler hep başımıza yıkıldı, kendimizi zor kurtardık. Ölünceye kadar devletimizin arkasındayız, her zaman Recep Tayyip Erdoğan" şeklinde konuştu.

Elazığ’ın beklediği dev eseri TOKİ inşa edecek Elazığ’ın beklediği dev eseri TOKİ inşa edecek

Bir diğer konut sahibi Türkan Yabancı ise eski evlerinin depreme dayanıksız olduğuna vurgu yaparak; “Evler çok iyi. Suyu, doğal gazı derken her şeyi ile mükemmel. Evlerin arası geniş. Allah devletimizden bin kere razı olsun. Evimiz depreme dayanıklı değildi. Çok güzel evler yapılmış. Herkes evinden memnun. Allah bize yardım etti. Önceki evler kerpiç ve taştı. Şu an hepsi doğal gazlı" ifadelerini kullandı.

Editör: Haber Merkezi