Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı istatistiklerine göre Elazığ’da Mayıs ayında 130’u ölümlü ve yaralanmalı, 128’i ise maddi hasarlı olmak üzere toplamda 258 trafik kazası meydana geldi.

İstatistiklere göre, kentte meydana gelen 258 kazada 2 kişi hayatını kaybederken 164 kişi de yaralandı.

2023 yılının ilk 5 ayında bin 137 kaza

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı mayıs ayının yanı sıra 2023 yılının ilk 5 ayında meydana gelen kazalara ait istatistikleri de paylaştı.

Paylaşılan verilere göre Elazığ’da yılın ilk 5 ayında bin 137 trafik kazası meydana geldi. Meydana gelen kazaların 461’i ölüm ve yaralanma ile sonuçlanırken 676’sı maddi hasar ile atlatıldı.

2023’ün ilk 5 ayından yaşanan kazalarda 5 kişi hayatını kaybederken 787 kişi ise yaralandı

Trafik kazalarında en sık görülen sürücü hataları ise şöyle sıralandı: ’’Araç hızını yol, hava ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, kavşak, geçit ve kaplamanın dar olduğu yerlerde geçiş önceliğine uymamak, şerit izleme ve değiştirme kuralına uymamak, arkadan çarpma, dönüş kurallarına uymamak, kırmızı ışık veya görevlinin dur işaretinde durmamak, taşıt giremez trafik işareti bulunan yerlere girmek, yaya ve okul geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş hakkı vermemek, alkollü olarak araç kullanmak, aşırı hızla araç kullanmak, geçme yasağı olan yerlerden geçmek ve hatalı şekilde veya yasak olan yerlere park etmek."

Haber: Hakan FIRAT