2023 yılına veda etmeye saatler kaldı. Günlerdir ulusal basında hem dünya da hem de Türkiye genelinde bir yıl boyunca uzun uzun konuşulan konular gündem olup duruyor. Peki Elazığ özelinde 12 ay boyunca Elazığlıların gündemi ne oldu? İşte bu da haberimizin detayında…

2023 Ocak ayında; 2023’ün kolay bir yıl olmayacağını yazmışız

Yeni yılın ilk ayı hep umutlarımız yeni yıla dair tazedir. Ancak 24 Ocak 2020 Elazığ Depremi’nden itibaren Ocak aylarını şehir olarak ne yazık ki karamsar bulur olduk. Ocak ayında en fazla gündeme taşıdığımız konuların başlığına baktığımızda şunları belirtmemiz hatalı olmayacaktır. Asgari ücrete zam gelir gelmez kalem kalem her ürüne zam gelmesi özellikle vatandaşın en temel gıdası ekmeğe yapılan zam. Hayat pahalılığı, depremin sorunlarının hâlâ gündemimizde yer alması, ilaç krizi, TOKİ’deki sorunlar, üretici sorunları, gençlerin meslek seçimi, EYT’liler ve daha yılın başında 2023’ün pek kolay bir yıl olmayacağını belirttiğimiz manşetimiz. Keşke 2023 yılı güzel bir şekilde geçseymiş de biz yanılsaymışız dediğimiz anları yaşadık. Arşiv taraması yaparken…

Şubat 2023’te hafızalarımızdan silinmeyecek asrın felâketini yaşadık

Yılın en kısa ayı Şubat olmasına rağmen 2023’ün en kâbus dolu anlarını ne yazık ki Şubat ayında yaşadık. Asrın felâketi olarak nitelendirilen 6 Şubat Kahramanmaraş Depremlerinin etkisinden uzunca bir sürede kurtulamayacak gibiyiz. Haliyle Şubat ayında en fazla gündeme getirdiğimiz konu  depremler ve yapı stoklarımızın durumuna yönelik uyarıcı haberlerle şekillendi.  Depremin hayatın her noktasından vurduğunu, ekonomisi bozulan insanların ucuz kuyruklarda sıra beklediği, sağlıkçıların geçtiğimiz yıllarda pandemi ardından da depremin yaraladığı hayatları kurtarmak için çabaladığını, hâlâ ders alamadığımız için birçok yapının hâlâ sorunlu olduğunu ve bunun bedelini de ağır ödediğimize dair çok fazla sayıda özel ve uyarıcı habere geniş yer verdik.

Yeniden Refah Belediye Başkan Adayı Septioğlu Çatalçeşme’de vatandaşlarla buluştu Yeniden Refah Belediye Başkan Adayı Septioğlu Çatalçeşme’de vatandaşlarla buluştu

Mart 2023’te ise hasarlı yapıların tehlike saçması

6 Şubat Kahramanmaraş Depremleri neticesinde de Elazığ’da da binlerce konuta çeşitli derecede hasar raporları verildi. Bu raporların kafa karıştırıcı olduğu da bundan dolayı bazı mülk sahiplerinin bürokrasi savaşı verdiğini o yetmeyince hukuki bir sürece girdiğini yazıp çizdik. Hatta bazı depremlerde hasarlı yapı yapan kişilerin iyi hal indirimi uygulanmasının kamuoyunu yaraladığına bile dikkat çekmiştik. Hasarlı yapıların bazılarının metruk binaya dönerek; bağımlıların meskeni haline geldiğini bu durumun değişmesi adına da denetimlerin artırılmasının şart olduğunu gündeme sık sık getirmiştik. Bu süreçte tabi bol bol da seçimler gündeme gelmiş ve bazı şeylerin kesinlikle siyaset üstü düşünülmesi gerektiği noktasında uyarıcı haberlere de yer vermiştik.

Nisan 2023’te ise bol bol ekonomi konuştuk

En buruk bayramı karşıladığımızı, ekonominin giderek bozulduğunu, Atatürk Stadyumu’na bir süre Atatürk Stadyumu tabelasının asılmaması da Elazığ gündeminde geniş yer tutan konu başlıklarından oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Elazığ’a gelerek asrın felâketinin ardından da neler yapılacağına dair bir takım notlar düştü.  

Mayıs 2023’te ise ana gündem maddemiz; siyaset ve seçimlerdi

Milletvekilliği seçimlerinde seçmen Elazığ’dan 3 AK Parti, 1 CHP ve bir de MHP’li Milletvekilini TBMM’de görmek istediği yönünde kararını verdi. Türkiye geneli Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin birinci turunda adaylar seçmenden %50+1 oyu alamadı ve seçimler 2. tura sarktı. 2.turda da seçmen yeniden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Cumhurbaşkanı görmek istediklerinin kararını sandığa yansıttı. Bizler de bu süreçte seçmenin verdiği dersi, siyasilerin iyi okuması gerektiğini belirttik. Geçersiz oy oranının neden bu denli yüksek olduğunun da sorgulanması gerektiğine değindik. Ayrıca üretimdeki sıkıntılara, dezavantajlı kesim olarak nitelendirilen kadınların da ekonomi de söz sahibi olması gerektiğine işaret ettik. Elazığlıların 2.OSB’nin ne zaman tam kapasite ile hayata geçirileceğini de merak ettiğini de ifade ettik.

Haziran 2023’te; Elazığlı yine “bakan” olmadı! Serzenişini yansıttık

Elazığ’ın umduğu bakanlık olsa da Ankara’da Elazığlı bürokratların olduğunu belirterek, bürokraside Elazığ rüzgârının olduğuna değindik. Depremlerin ardından kent genelinde konut sıkıntılarının olduğunu bunlarla ilgili de çok sayıda garip kiralık ilanları görmek zorunda olduğumuza geniş yer verdik. Kiraların maaşları bile geçecek ölçüde arttığına, fırsatçıların ne yazık ki yine iş başında olduğuna vurgu yaptık ve Elazığ’ın sorunlarını seçilenlerin ve bürokratların iyi bilerek bu sorunların çözümü noktasında birlikte hareket etmeleri gerektiğinin de altını defalarca kez çizdik. Ayrıca o dönem hortlayan bir de ilaç krizinin varlığına da dikkat çektik.

Temmuz 2023’te; vatandaşın alım gücüne eğildik

Ekonominin depremlerden sonra bir türlü istenen seviyeye gelmemesinin vatandaşların alım gücünü derinden sarstığına işaret ettik. Fahiş kiralar, bayat ekmek tüketenler, gıda enflasyonu, rastgele yıkımların açtığı sorunlar, Turizmin gözbebeği konumunda Sivrice ilçemizdeki çevre sorunları ve TOKİ’de yaşayan bazı TOKİ sakinlerinin konutları ile ilgili yaşadıkları sıkıntılarda muhatap bulamama. Meslek Liselerine gerekli özen gösterilmediği için çırak bulunamaması gibi ara eleman sıkıntıların yaşanması.

Ağustos 2023’te de; turizmi canlandıramadığımızın serzenişi

Elazığ’ın dört mevsim turizm potansiyeli varken bunu yeterince katma değere dökememesinin serzenişi geniş yer aldı. Turizmin bu halde olmasının kimin eksikliği olduğunu sorguladık. Bakan Özhaseki’nin Elazığ ziyareti, verileri kamuoyu ile paylaşan kurumların birbirinden bağımsız veriler ile kamuoyunun kafasını daha çok karıştırması. Gazetemizin 38. Yeni yaşına merhaba demesi ve okurlarının desteği, çağrı merkezlerinin ne yazık ki gelişi güzel meşgul edilmesi ve her zaman ki gibi kamuoyunu bilgilendirici ve uyarıcı haberlerle gündemin nabzını tuttuk.

Eylül 2023; trafik magandaları meslektaşımızı yaraladı

Akran zorbalığı gibi hassas bir konuda ebeveynleri uyarıcı bir haber yaptık. Gazeteci Meslektaşımız Hüseyin Üğdül’ü trafik magandaları; trafikte çekiçle yaraladı. Bazı konularda Malatya gibi büyükşehir statüsündeki komşularımız bile Elazığ’a gıpta ile baktı. Esnafın karşılaştığı sorunlar, üreticinin üretebilmek için elektriğe ihtiyaç duyması ama bir türlü elektriğe kavuşamaması.

Ekim 2023; Cumhuriyetimizin 100. Yılına merhaba dedik

Yıkımlarla birlikte gündeme yeniden gelen asbest sorunu. Emeklilerin geçim derdi. FHGC’nin Ankara temasları ve zamanında Elazığ basınına verilen sözlerin tutulması istekleri. Pertek Köprüsü, Fırat Üniversitesi’nin elde ettiği çeşitli başarılar. 2023’ün en sevindirici gelişmesi Cumhuriyet’in 100. Yılına merhaba dememiz.

Kasım 2023; SMA’lı çocukların ailelerinin dramları

Salgın hastalıklar son yıllarda en büyük korkulu rüyamız oldu. Kasım 2023’te de yine üst solunum yolu enfeksiyonları milleti deyim yerindeyse kırdı geçirdi. Uzmanların bilgilendirici açıklamaları gazetemizde yer buldu. SMA çocuğa sahip olan ailelerin dramı yine gündemdeki yerini korudu. İlçelerimizden Maden’in sorunlarını da gündeme taşıdık. Sorunların benzer olduğunu ve üreticilerin destek beklediğini de ele alan çok sayıda çarpıcı ve özel haber manşetimizde yer buldu.

Yılın son ayı Aralık 2023’te şehit ateşi ile yüreğimiz yandı

Yılın son ayının ilk haftalarında Elazığ’ın istihdamına ve üretimine katma değer sunacak bazı projelerde çok güzel adımlar atıldı. Bu olumlu gelişmeler şehir genelinde heyecan uyandırdı. Yılın son ayında kış turizminin de vazgeçilmez destinasyon alanlarından biri olan Hazarbaba’nın tesislerini işletmesi üzerine buralar bir işletmeciye kiralandı. Bir yıl içerisinde kurumların yaptıklarına dair veriler hakkında da kamuoyunu da bilgilendirdik. Ancak 23 Aralık Cumartesi akşamı Pençe Kilit Harekâtı Bölgesi’nde hemşehrimiz Piyade Sözleşmeli Er Kemal Aslan’ın da diğer 11 vatan evladı gibi şehit düşmesi yüreğimizi adeta yangın yerine çevirdi. Çarşamba akşamı ise milyonlarca asgari ücretlinin beklediği açıklama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan tarafından yapıldı ve yeni asgari ücretin 17 bin 2 TL olduğunu belirtti. Bu zamlı maaşı Elazığlı vatandaşlarda değerlendirdi.

2024; 2023’ü aratmasın dilekleriyle…

Bir yıl içerisinde gündeme taşıdıklarımızın şeceresini tutmak ve bunu size tam manasıyla aktarmak elbette pek mümkün değil. Kısa ve öz bir şekilde sadece en çok konuşulan konulara açıklık getirmek istedik. Haberimizin sonunda da yeni yıla yine yeni ümitlerle merhaba demek istiyoruz ve tüm dünyada; savaşların, afetlerin ve ekonomik krizlerin olmadığı ve herkesin insanca; sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir şekilde yaşadığı çok güzel bir 2024 temenni ediyoruz.

Editör: Haber Merkezi