Haber: Songül DURSUN

2022 KPSS lisans Genel Yetenek - Genel Kültür - Eğitim Bilimleri sınavı 31 Temmuz günü uygulandı. Sınavın hemen ardından soru ve cevaplar da erişime sunuldu. Adaylar heyecanla KPSS sonuç tarihini beklerken, KPSS sorularının çalındığına dair iddialar ortaya atıldı. Özellikle sosyal medyada gündemdeki yerini koruyan iddialarda bulunanlar #SınavİptalEdilsin hashtagı ile paylaşımlarda bulunarak, seslerinin duyulmasını istiyorlar.

“GEREKLİ İDARİ İŞLEMLERİN YAPILMASINI İSTİYORUZ”

Paylaşımda bulunanlardan Zeki isimli sosyal medya kullanıcısı; “Yediiklim denilen yayın grubunun verdiği denemelerdeki sorular KPSS 2022 Genel Kültür- Genel Yetenek sınavındaki soruların birçoğu ile benzer hatta aynı” ifadelerinde bulunarak, gerekli idari işlemlerin yapılmasını istiyoruz. Hakkımızı istiyoruz” dedi.

“ÖSYM AÇIKLAMA YAPMALI VE KAMUOYUNU AYDINLATMALI”

Bir başka sosyal medya kullanıcısı ise “#202KPSS'de çıkan birçok soru ile Yediiklim Yayınları'ndaki soruların şıklarına kadar aynı olması sadece tesadüf mü? ÖSYM açıklama yapmalı ve kamuoyunu aydınlatmalı” ifadelerinde bulundu.

HEMŞEHRİMİZ SÖNMEZ: TEK SORU TUTTURMAYI ANLARIM DA, BU KADAR TESADÜF BİRAZ FAZLA

Hemşehrimiz Prof.Dr. Güner Sönmez de geçtiğimiz hafta sonu yapılan 2022 KPSS’ye dair bir paylaşımda bulunarak; KPSS’de çıkan soruların bir yayınevinin yayınladığı sorular ile birebir aynı olduğunu paylaştı. Sönmez; “ #2022kpss de çıkan sorular ve daha önce bir yayınevinin yayınladığı sorular paylaşılıyor. Noktası virgülüne kadar birebir aynı. Tek soru tutturmayı anlarım da, bu kadar tesadüf biraz fazla. #ösym umarım makul bir açıklama yapar” ifadelerini kullandı.

“SINAV İPTAL EDİLMEZSE; NE ADALETE NE HAKKA NE HUKUKA GÜVENİM KALACAK”

KPSS’ye giren sosyal medya kullanıcısı bir genç de ; “Bir Türk genci, bir vatandaş olarak eğer bu sınav iptal edilmezse ne adalete ne hakka ne hukuka güvenim ve inancım kalacak. Lütfen gereği bir an önce yapılsın” dedi.

“YALNIZCA SINAV ANINDA MI KOPYA ÇEKMEK YASAK, SINAV ÖNCESİ KOPYA MEŞRU MU?”

"Sınavda kopya çeken veya çekme girişiminde olanların sınavı iptal edilecektir" diye üzerine basa basa söyleniyor bize diyen bir diğer genç; “Peki size sormak istiyorum Sayın ÖSYM, yalnızca sınav anında mı kopya çekmek yasak, sınav öncesi kopya meşru mu?” ifadelerini kullandı.

“NE KADAR DA ÖNGÖRÜSÜ YÜKSEK BİR YAYINEVİYMİŞ!”

“Biz yanlış kaynaklardan çalışmışız” diye paylaşım yapan adaylardan bir tanesi de “Yediiklim ne kadar da öngörüsü yüksek bir yayıneviymiş ya soruların noktasından virgülüne, seçeneklerin dizilişinden doğru olanına, öncüllerin sırasından her şeyi tahmin etmiş. Biz yanlış kaynaklardan çalışmışız” diye belirtti.

“SINAVIN İPTAL OLMASI, EN MANTIKLISI”

Sınavın iptal edilmesini isteyenler ise ÖSYM’den bir açıklama değil de sınavın iptal olmasının en mantıklısı olduğu paylaşımında bulundu.

ÖSYM: İDDİALAR ASILSIZDIR

ÖSYM’den yapılan konuya ilişkin açıklamada ise; “2022 KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür Sınavı ile Eğitim Bilimleri Sınavı 31 Temmuz 2022 Pazar günü sabah ve öğleden sonra oturumlarında güvenli bir biçimde gerçekleştirilmiştir. Bazı sınav sorularının bir yayınevinin deneme sınavı sorularıyla aynı olduğuna ilişkin sosyal medya platformlarında ortaya atılan iddiaların incelemelerimiz neticesinde asılsız olduğu anlaşılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” Denildi.