2021; NE OLUR HOŞ GEL! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

2021; NE OLUR HOŞ GEL!

Bu haber 31 Aralık 2020 - 18:53 'de eklendi.

2020 tüm dünya için zorlu geçse de Elazığ için 2 katı zor geçti. Oysa yeni yılı yeni ümitlerle karşılamış ve 2020’nin kentimizin kronikleşen sorunlarını çözebildiğimiz bir yıl olmasını temenni etmiştik. Ama umduğumuzu bulamadık.  Önce 24 Ocak Depremi, ardından da tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüs pandemisi ile karşı karşıya kaldık. Tam bu yıl neyse ki bitiyor dediğimiz an 27 aralık Pazar saatler 09.37’yi gösterdiğinde yine bir deprem daha yaşadık. Özetle kent olarak arkası gelmedi dertlerimizin… Adeta kâbus gibi bir yılı geride bıraktık. 2021, dileriz tüm yaralarımızın sarıldığı bir yıl olur ve gerçekten hoş gelir! Buna çok mu çok ihtiyacımız var!

 

 

Haber: Kübra TÜRKAN / ÖZEL

2020’ye de umutlarla merhaba demiş ama umduğumuzu bulamamıştık. 2021’e bu nedenle temkinli bir şekilde merhaba dedik. 2020 yılında maalesef umduğumuz gibi bir sene geçiremedik.

DERTLERİMİZ MAALESEF KATMERLEŞTİ!

Önce 24 Ocak Depremi ile sarsıldık. 6.8 şiddetindeki depremde ilimizde 37 komşumuz Malatya ‘da ise 4 kişi hayatını kaybetti. Geri getiremeyeceğimiz acı kayıplarımız oldu. On binlerce yapımız hasar alınca da sonrasında ise; çadır kentte yaşanan sıkıntılar baş göstermeye başladı.  Neyse ki devletimiz tüm imkânları ile seferber oldu ve soğuk kış günlerinde çadır kent maceralarımız çok uzun sürmedi. Sonradan konteyner kentlere depremzedeler yerleştirildi.

HAYATIMIZ BİR ANDA ALT ÜST OLDU!

İnsanlarımız; bürokrasi savaşları vererek, haklarının peşine düştü. Tek yaramız deprem zannederken bir de tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi ile karşı karşıya kaldık.  Alışa geldiğimiz tüm yaşam koşullarımız bir anda alt üst oldu.  Sağlıkçılarımız kendi yaşamlarını hiçe atarak, bizlerin hayatta kalması adına yoğun bir mesai harcadılar ve hâlâ harcamaya devam ediyorlar. Maske, mesafe ve tedbir yeni hayatımızın vazgeçilmezi oldu.

YARALARIMIZI SARARKEN YARALARIMIZ DAHA DA BÜYÜDÜ!

Haliyle bu zorlu 2 süreç kentimizdeki bütün dengeleri derinden sarstı. Psikolojimiz, ekonomimiz hepsi tepe taklak oldu. Esnaflarımız iş yapamaz hale geldi. İnsanlarımız işsiz kaldı bu ve benzeri birçok olumsuzluk yaşadık. Barınma sorunu en temel sıkıntılarımızın başını çekti sadece  sıcak aile yuvalarımız değil, eğitim yuvalarımız da kullanılamaz hâle geldi. Yani bizler yaralarımızı sarmaya çalışırken yaralarımız daha da büyüdü.

BU YIL BİZİ ÇOK YORDU!

Psikolojisi bozulan insanlarımız, bu süreçte bir de bürokrasi savaşı vermek durumunda kaldıkları için kendilerini sahipsiz bile hissettiler ve güzel adımların daha seri atılması istediğinde bulundular. Her zaman olduğu gibi; bizler de insanlarımızın sorunlarına eğilerek, onların sorunlarına hızlı çözümler üretilsin istedik ve bun minvalde bir çok habere imza attık.  Bu yıl gelip geçecek derken yılın son günlerinde yani 27 Aralık Pazar günüde şiddeti ile kafaları karıştıran son derece çarpıcı bir deprem daha yaşadık. Özetle bu yıl çok mu çok yorulduk.

2021 DİLERİZ, TÜM SIKINTILARIMIZDAN KURTULDUĞUMUZ BİR YIL OLUR!

Ama bizi tek yoran bu da olmadı. Güzel çözümler etrafında tam manasıyla birleşemediğimiz için de sorunlarımız katmerlendi. Mesela depremin olduğu ilk gün Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde hazırlanan o kapsamlı rapora ilk etapta her kesim sahip çıkabilseydi her şey çok farklı olabilirdi. En azından sorunlarımız bu denli Arap saçına dönmezdi.  Kentimiz genelinde hâlâ yıkımlar da yapımlarda sürüyor sürmesine ama insanımız 2021’e de kaygılı bakıyor. Dileriz 2021 tüm sıkıntılarımızı bertaraf ettiğimiz gerçekten çok mu çok güzel bir yıl olur.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.