MADEN CAMİİ KEBİR VE MİNARESİ SAHİP BEKLİYOR « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

MADEN CAMİİ KEBİR VE MİNARESİ SAHİP BEKLİYOR

Bu haber 05 Eylül 2018 - 10:02 'de eklendi ve kez görüntülendi.

MEHMET TOPAL

Gazeteci Yalçın Bayer Hürriyet Gazetesinde 30 Ağustos 2018 günü kendi köşesinde bir paragraflık bir yazı ile Maden ilçemizdeki Camii Kebir Cami ve Minaresini yeniden gündeme getirdi.

Bayer yazısında;

2010 tarihinde I. grup korunması gereken kültür varlığı olarak tescillenen ve 8 yıldır restore edileceği söylenen Elazığ’ın Maden ilçesindeki tarihi CamiiKebir ile Minaresinin vakıflardan sorumlu 6 bakan, 5 dönemde 16 milletvekili, 5 valisi, 4 Maden kaymakamı gördüğünü; TBMM’de 3 kez önerge verilmesine rağmen ‘hafriyat mağduru’ olarak yok olma tehlikesiyle restore edilmeyi beklediğini biliyor musunuz?” diye soruyordu.

Kime mi?

Başta (markalarla uğraşan) Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım’a…

Elazığ Kültür ve Turizm Müdürlüğüne…

Maden Kaymakamına…

Maden Belediye Başkanına…

ABD Büyükelçisinin 2008 yılında görüştüğü GÜNSİAD’a…

Bakalım bu etkili ve yetkili muhteremlerin sesi ne zaman çıkacak?

Bu arada Maden ilçemize Ankara’da Bakanlıklar düzeyinde sahip çıkan Gazeteci-Yazar dostum Lütfi Ergene kardeşime çabaları için teşekkür ediyorum.

Geçen dönem HDP’den Diyarbakır Milletvekilliği yapan Altan Tan’a da teşekkür etmemiz lazım. Anası Madenli olan Altan Tan Maden ilçesinin tüm sorunlarını TBMM gündemine taşıyordu. Bu dönem Saadet Partisinden İstanbul Milletvekili adayı oldu kazanamadı. Keşke Milletvekili olarak kalsaydı da Maden ilçemize sahip çıksaydı.

Bizim Milletvekillerimiz üzülmesinler, öküz altında buzağı aramasınlar. Kabahati kendilerinde arasınlar. Maden ilçemize sahip çıksınlar onları da gururla dile getirelim.

 

‘’MADEN’İN TAPUSU’’

CAMİİKEBİR VE MİNARESİ…

 

Maden Camiikebir 1792’de, minaresi ise 1899’da inşa edildi.

11 Nisan 1899 tarihli Servet-i Fünun’un fotoğraflı haberindeki ifadeyle söylemek gerekirse özellikle minare “asar-ı umran’’ niteliğinde.

15 Eylül 2010 tarih ve 3318 sayılı kararla ‘’I. Grup korunması gereken kültür varlığı olarak tescillendi.

Bu arada 13 Ekim 2010 tarihinde Dr. Adnan Ertem, Vakıflar Genel Müdürü oldu ve halen görevde.

Aradan geçen 8 yıl boyunca Camii Kebir ve minaresi, hafriyat mağduru olmakla birlikte aynı zamanda  ‘’2 cumhurbaşkanı, 1 başkan, 3 başbakan, vakıflardan sorumlu 6 bakan, 5 dönemde 16 Elazığ milletvekili, 5 Elazığ valisi ve 4 Maden kaymakamı’’ gördü.

Bu değerli eser Maden’in tarihi ‘’tapusudur’’ ve varlığını sürdürmek için restore edilmeyi bekliyor…

 

DOĞAL OLMAYAN HEYELANLAR

NEDEN MEYDANA GELİYOR?

 

Durum;

29 Ocak 2018’de Maden Kaymakamlığı’nın askıya çıkarttığı ‘’Elazığ Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nün 22 Eylül 2017 tarihli Jeolojik Etüt Raporu’’nda açıkça yazılıdır:

 

“Bakır İşletmesi tarafından dökülen pasalar nedeniyle doğal olmayan heyelanların meydana geldiği… Kaymanın nedeninin bakır İşletmesinin 2007-2015 yılları arasında döktüğü pasanın zemine uyguladığı yükten kaynaklandığı… döküm sahasında bulunan yaklaşık bir milyon ton pasanın kaldırılması zaman açısından uzun bir süre alacağı ve pasanın kaldırılıp döküleceği alanın belirsiz olması nedeniyle önlemler yetersiz olabileceği…

 

Heyelan tehlikesi olması sebebiyle söz konusu alanda bulunan;

121 konut, 40 iş yeri,

Belediye Binası, Kaymakamlık Binası,

Milli Eğitim Müdürlüğü Binası, Kaymakamlığa ait Halı Saha,

Maden Anadolu Lisesi, Milli Emlak Binaları, Özel İdare Binası,

Belediyeye ait 35 iş yeri ve 15 konutun maden işletmesi tarafından istimlak edilip başka yere iskânı sağlanması… 

 

Aktif ve muhtemel afet olayından etkilenen ve etkilenmesi muhtemel 142 konut, 157 işyeri, belediyeye ait işyerleri ve konutlar (30 işyeri ve 3 konut), 1 cami… eski köprüde kemer kırılması yıkılmalar, yeni köprü ayaklarında 2-3 cm enine çatlaklar… bu deformasyonların kaynağının maden işletmesi tarafından dökülen pasanın zemine uyguladığı baskı ile yanal kuvvetlerden kaynaklandığı kanaatine varılmıştır…”

 

Yalçın Bayer’in kaydettiği gibi bu Cami ve eski köprü ile ilgili olarak Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğü’nün “ I. Grup Korunması Gerekli Kültür Varlığı’’ olarak tescil kararları  bulunmaktadır…

 

Ama asıl amaç Maden ilçesini Gezin beldesine taşımak ve ilçenin altındaki bakır yataklarının işletmeye açılması…

 

Maden’in tarihi eserlerinin yok olması kimin umurunda?

Maden’in yerleşim yerinin devamı kimin umurunda?

Maden Kaymakamı ve Belediye Başkanı, Maden’in Sivil Toplum Kuruluşları bu olanları adeta seyrediyorlar. İşletmenin pasaları ilçe üzerindeki dağın bir başka kısmına dökülmeye başlandı. O kısımda da yük binmesiyle yeni heyelanlara adım adım yaklaşılıyor.

Maden de insanlar ölecek beyler uyanın artık!

Maden de “Maden ilçesi” ölecek!

Tarih ölecek!

Allah gözlerini doyursun kapitalizmin uşaklarının.

 

TARİHİ MADEN İLÇEMİZİ

İŞLETMEYE KURBAN ETMEYİN

Hazar Gölünde su seviyesinin düşmesine neden olan Hazar Santralını kapattıran Elazığlı Sivil Toplum Kuruluşlarımız neredesiniz?

Madenliler Dernekleri neredesiniz?

Maden ilçemizi ve tarihi zenginliklerini İşletmeye kurban etmeyiniz!

Özelleştirmenin ilk gününden beri bakır misali bin derecede erim erim eriyorsun MADEN!

Yüz üstü çok süründün MADEN!

Ayağa kalk artık MADEN!

Maden’e sahip çıkınız.

Camii Kebir ve Minaresine sahip çıkınız!

Mehmet Topal
Mehmet Topalmehmettopal@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
RÜŞTÜ ÖZKALKAN Eylül 5, 2018 / 14:54 Cevapla

Baştamadenin bağrından çıkmış lütfü ergeneye gazeteci köşe yazarı yalçın bayer siyasetçi olark altan öğmene ve madenimizi gerçekten düşünen bakır maden derneklerine emeği geçen özel ve tüzel kişilere minnet ve şükranlarımı bildirir bu çalışmalrı sonuna kadar destekliyorum.madenlileri d duyarlı olmaya çağırıyorum gazanız mübarek olsun ALLAH yardımcımız olsun inşallah.