2 AYRI ELAZIĞ MI VAR? « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

2 AYRI ELAZIĞ MI VAR?

Bu haber 05 Kasım 2020 - 17:28 'de eklendi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Elazığ Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Gürsel Erol, Elazığlı depremzedelerin mağduriyetine değinerek bu konuda devletin diğer illerdeki afetzedelere tanıdığı imkanların Elazığlı insanlara tanınmadığını belirterek, devletin ayrımcılık yapmaması gerektiğini vurguladı. Vekil Erol’un bu açıklamalarının ardından söz alan AK Parti Elazığ Milletvekili ve TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi Sermin Balık ise devletin Elazığlı depremzedelere ne gibi yardımlarda bulunduğunu kaydetti.  Elazığlı vekillerin birbirinden farklı bakış açıları 2 ayrı Elazığ mı var? Sorusunu akıllara getirdi.

 

 

Haber: Kübra TÜRKAN

TBMM’de Elazığ’ımız gündem oldu. CHP Elazığ Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Gürsel Erol, Elazığ depremi sonrası yapılan yardımlarda yaşanan aksaklıkların araştırılmasına ilişkin verdiği önerge üzerine TBMM Genel Kurulunda bir açıklama yaptı. Sözlerine terörü lanetleyerek başlayan Vekil Erol, ”Beş yıldır milletvekiliyim. Genelde gündeme FETÖ geliyor. Mutlaka PKK geliyor. PKK, İŞİD ve FETÖ’de terör örgütüdür. Yalnızca terör örgütü de değil bunlar alçak terör örgütleridir” dedi. Bunlarla masaya oturan, ilişkisi olan görüşenler de vatan hainidir. Bu konuyu önce bir tespit etmek lazım” dedi.
“DEVLET; 82 MİLYON YURTTAŞININ BABASIDIR”
“İzmir’deki depremden kaynaklı hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet ve bütün İzmirlilere de baş sağlığı diliyorum” diyerek sözlerini sürdüren Vekil Erol; “Devlet 82 milyon yurttaşının babasıdır. Vatandaşın başına bir şey geldiği zaman vatandaş; devletini devlet baba olarak tanımlar. Devlette vatandaşları arasında adil olmak zorundadır. Devlet, yurttaşları bir sorun ile karşı karşıya kaldığı zaman adaleti ve anaysa eşitlik yurttaşlık hakkını tanımalıdır” dedi.
“DEPREM; SİYASİ BİR KONU DEĞİLDİR”
Sözü 24 Ocak’ta yaşanan Elazığ depremine getiren Vekil Erol; “Deprem sonrası süreçle ilgili parti ayrımı yapmaksızın herkese teşekkür ederek bu kürsüde söyledim. Sayın Cumhurbaşkanımıza da hükümet üyelerimize de teşekkür ettim. Çünkü deprem siyasi bir konu değildir. Bir yerde bir deprem yaşanmışsa siyasi düşüncemizi bir kenara bırakarak, vatandaşın mağduriyetini nasıl gideririz diye orada olmamız lazım” diyerek afetin oluğu her yerde devlettin de milletin de olduğuna değindi.
“SAHİPSİZ KENTİN SORUNLU YURTTAŞLARININ VEKİLİYİM”
Giresun, İzmir ve Elazığ’ı kıyaslamak istediğini ifade eden Vekil Erol; “Şu anda karşınızda bir milletvekili olarak değil, sahipsiz bir kentin sorunlu yurttaşlarının dertli bir milletvekili olarak kaşınızdayım. Deprem ile ilgili süreci 3 ana başlıkta toplamak lazım. Bir; depremin yaratacağı zararlar ile ilgili alınacak tedbirler bu teknik bir konu. İki; depremin yarattığı süreçten itibaren kriz yönetimi, kaosu önleyecek tedbirler. Vatandaşın talepleri… Üçüncü ise afet yönetimi; yani vatandaşların mülkiyet haklarının korunmasıydı. Ne yazık ki Elazığ’da vatandaşların mülkiyet haklarının korunmasıyla ilgili sorun var. Giresun’da sel oldu esnafa 50 bin TL hibe verildi. Bu son derece doğrudur. İzmir’de deprem oldu. İzmir’deki esnafa 50 50 bin TL hibe verildi. Bu da son derece doğrudur. Ama Elazığ’da verilmedi” dedi.
“ELAZIĞ’DA MÜLKİYET SORUNLARI İLE İLGİLİ CİDDİ SIKINTILAR VAR!”
Elazığ’da hibe değil kredi verildiğini vurgulayan Erol; ”Elazığ’da mülkiyet sorunları ile ilgili ciddi sıkıntılar var. Benim sizlerden ricam İzmir’deki depremi yaratan etkilerin araştırılması ile ilgili bir komisyon kuruldu. Bu önemli. Ama o yalnızca deprem sürecinin bir ayağı bir diğer ayağı da 7269’a göre; umumi hayata müessir alan ilan edildikten sonra kamunun yapacaklarına dair sürecin tamamlanması. Elazığ için bir komisyon kurulmalı. Deprem oldu. Kriz doğru yönetildi. Afet süreci yönetimi ile ilgili aksaklıklar var” dedi.
“BU KIŞI VATANDAŞLAR KONTEYNERDE GEÇİRECEK!”
Sözlerinin sonunda Vekil Erol; “Vatandaş çaresiz. Hâlâ konteynerlerde yaşıyorlar ve bu kış konteynerlerde geçecek. Hala yapılmayan konutlar var. Hala mülkiyet ve tapu sorunu var. Yani var var… Bir komisyon kurun. Gerekirse muhalefet partilerinden de kimse olmasın. Çünkü siz de insansınız. Sizin de vicdanınız var. Oradaki mağduriyetleri gördüğünüz de görmemezlikten gelemezsiniz. Bu parlamentoda bu talebi görmezden gelmeyin” diyerek yeni mevzuatlara ihtiyaç var. 1959 yılındaki kanun talepleri çözmüyor vurgusu yaptı.
VEKİL BALIK, ELAZIĞ DERPEMİNDE YAPILANLARI AKTARDI
Vekil Erol’un ardından grubu adına söz alan ve Elazığlı depremzedelere devletin yaptıklarını aktaran AK Parti Elazığ Milletvekili Sermin Balık ise; sözlerine İzmir depreminde hayatların kaybedenleri anarak başladı. Vekil Balık; “Elazığ depreminde depremin olduğu ilk andan itibaren tüm imkanların Elazığ için seferber edildi. İnsanlarımızı güvenli ve sıcak yerlere yetiştirmekti önceliğimiz. Çadır kurduk. 20 günü bulmadan konteyner kentler kuruldu. Depremin ardından her kayıp yaşayan ailelerimizin yanında olduk. Onlara destek verdik” dedi.
“DEVLET; ELAZIĞ’A BABALIĞINI GÖSTERDİ”
Sözlerine devam eden Vekil Balık; “324 aileye 30 bin TL’den oluşan nakdi yardım yapıldı. Depremden etkilenen vatandaşlarımıza 11 bin TL taşınma ve kira yardımı yapıldı toplam 19 bin 770 aile 94 milyon TL yardım yapıldı. TOKİ tarafından ilimize 19 bin 918 yeni yapı planlanmakta bunların 2 bin 544 tanesi bugün itibarı ile çevre düzenlemesinin de bitmesiyle teslim aşamasındadır. Sayın Cumhurbaşkanımızın Elazığ’a teşrifleri ile bunlar ailelere teslim edilecektir. Dilek ve Petek sitelerinde 179 ev ailelere teslim edilmiştir. Elazığ depreminde yapılanlar ile ilgili konuşacak çok şey var. Devlet babalığını göstermiş ve devlet baba her türlü imkanı ile vatandaşının yanında olmuştur. Ülkemiz deprem bölgesidir diyerek depremler konusunda araştırma komisyonunun gerekli çalışmaları her ilde sürdüreceklerini belirtti. Elazığ depreminde her bir ferde eşit oranda yardım yapıldı” diyerek sözlerini noktaladı.
2 AYRI ELAZIĞ MI VAR?
Elazığlı iki vekilin TBMM’de birbirinden farklı Elazığ ile ilgili gündem oluşturması ve Elazığ’a karşı birbirinden farklı bakış açıları içerisinde olmaları 2 ayrı Elazığ mı var? Sorusunu da akıllara getirdi. TBMM kürsüsünden Elazığ’ın sorunlarının gündeme getirilmesi yine de Elazığlıları sevindirdi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.